حرکت کند دلار به سمت بالا

معامله گران در اولین روز هفته تمایلی به خرید ارز ندارند و ترجیح می دهند رویدادهای بازار را با دقت تماشا کنند.

در چنین فضایی دلار رشد محدود 50 تنی را تجربه کرد و به قیمت 29 هزار و 50 تن رسید. دلار در این سطح از رشد نتوانست از سد مقاومتی 29200 تنی عبور کند و در نتیجه تقاضای بازار محدود باقی ماند.

وضعیت ارز قبل از مذاکره

رشد محدود اسکناس آمریکا در حالی رخ داد که برخی از معامله گران انتظار داشتند که دلار حتی قبل از مذاکرات هسته ای افزایش یابد. در واقع، از دیدگاه آنها، تاجران باید قبل از شروع مذاکرات برای فروش ارزهایی که خریداری کرده‌اند، در صورت توافق، دلار را به سطوح بالاتری برسانند.

با این حال، بیشتر بازار روز شنبه تحت تأثیر احتیاط و چشم انداز معامله گران فارکس قرار گرفت. دیروز بازار نسبت به این خبر بسیار حساس بود، به عنوان مثال خبر سفر یک مقام ایرانی به وین مورد توجه فعالان ارزی قرار گرفت.

گفته می شود علی باقری معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) در روز دوشنبه 8 آذرماه در وین خواهد بود. هماهنگ کننده کمیسیون مشترک او روز شنبه در رأس هیئتی وارد پایتخت اتریش شد.

باید دید واکنش دلالان ارز به آغاز مذاکرات چه خواهد بود. در صورت انتشار اخبار امیدوارکننده از وین، احتمال سقوط سریع دلار تا ابتدای کانال 28 هزار تنی وجود دارد. این در حالی است که برخی از تحلیلگران معتقدند در صورت عدم انتشار اخبار مثبت، اسکناس آمریکا به طور موقت از مرز 30 هزار تن بالاتر خواهد رفت.

  دیوس وایان; سوپراسپرت اتریشی

دیروز نیز بازار به اخبار ضمنی مبنی بر حذف ارز مردم واکنشی نشان نداد. اما برخی از فعالان بر این باور بودند که با حذف این ارز زمینه رشد دلار فراهم می شود. از هفته گذشته زمزمه هایی مبنی بر حذف ارز افراد به گوش می رسید تا اینکه دیروز بانک مرکزی اعلام کرد که فروش ارز در 25 عنوان مشخص انجام می شود. فروش پول ملی در این اقلام لحاظ نشده است.

در گذشته هر فردی با داشتن کارت ملی می توانست به صرافی های منتخب مراجعه کرده و سالانه 2200 دلار دریافت کند. در هفته های اخیر شکاف بین قیمت بازار آزاد و مبادلات بانکی بیشتر شده و زمینه را برای تشکیل صف های ارزی فراهم کرده است.

خیلی ها سعی کردند از اختلاف قیمت بازار آزاد و صرافی های بانکی سود ببرند و گاهی سود خرید و فروش به حدود 4 میلیون تن می رسید.

برای رفع این صف ها، بازارساز می توانست قیمت فروش صرافی های منتخب را به بازار آزاد نزدیک کند، اما به نظر می رسد ترجیح داده این نوع تقاضا را به طور کلی از بازار حذف کند. بازار دیروز واکنش چندانی به این اتفاق نداشت و ذهن اکثر معامله گران درگیر مذاکرات هسته ای بود.

باید دید پس از مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته ای، لغو ارز افراد بر بازار تاثیری خواهد داشت یا خیر.

در روزی که دلار آرام آرام در حال صعود بود، سکه امامی کاهش یافت. سکه امامی دیروز 30 هزار تن از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 12 میلیون و 570 هزار تن رسید.

  استایل دمدمی مزاج مریم معصومی در کنار دیوار آبی + عکس

فعالان می گویند بازگشت اونس طلا به بازارهای جهانی زیر 1800 دلار مهمترین عاملی است که فلزات گرانبهای محلی را در روند نزولی قرار داده است. طلا روز جمعه به بالای 1800 دلار رسید، اما بازگشت آن به کانال پایین به بازیکنان محلی نشان داد که نباید منتظر افزایش فلز زرد بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید