حرکت سهام در زنجیره پایین دست

روند منفی معاملات بورس در هفته گذشته، اولین روز این هفته را نیز خالی از اقبال نگذاشت. بازار سرمایه در مسیر نزولی حرکت می کند، در حالی که دیروز برخی از نمادها که هفته گذشته اندکی بازار را تقویت کردند به قعر سقوط کردند، تا شنبه معامله گران شاهد افت بیش از 11 هزار واحدی شاخص کل خواهند بود.

بر این اساس، شاخص کل بازار سرمایه دیروز پس از افت 0.87 درصدی در کانال یک میلیون و 322 هزار واحدی قرار گرفت، بنابراین چشم انداز این بازار همچنان مبهم است. وضعیت معاملات نشان از کاهش در بازار سهام دارد.

اما شاخص بورس پس از پشت سر گذاشتن روزهای پرنوسان آذرماه توانست 1.4 میلیون واحد را دوباره به دست آورد و تا کانال 1.2 میلیون واحدی سقوط کرد، زیرا برآوردها نشان می دهد شاخص به راحتی می تواند تا کانال 1.5 میلیون واحدی حرکت کند.

در این میان باید توجه داشت که عوامل متعددی بر نحوه ورود و خروج پول به چرخه بورس نقش بسزایی دارند، به طوری که ارزش کل معاملات در حال حاضر به کمتر از ۲.۷ تریلیون تن رسیده است. نوسان نوسان قیمت دلار و تاثیر آن بر جلسه معاملاتی تالار شیشه ای نشان داد که بورس تحت تاثیر عوامل خارجی تا چه اندازه با قدرت حرکت می کند.

این در حالی است که بازار ارز چند روزی است که حاشیه های نسبتا پایینی را تجربه می کند. این رویداد در آن سوی بازار ممکن است سیگنال جدیدی برای سرمایه گذاران بازار سهام باشد. بر این اساس، هرچند روز گذشته بازار سهام پایان ناامیدکننده ای را به نمایش گذاشت، اما با توجه به عوامل تاثیرگذار متعدد، می توان به ادامه معاملات هر چند اندک امیدوار بود.

  دو برنامه تلویزیونی جدید برای نوجوانان و جوانان در برنامه شبکه ورزش

از سوی دیگر بررسی روزانه وضعیت قیمت‌های جهانی اعم از نفت و مشتقات آن و فلزات اساسی می‌تواند عملکرد صنایع مرتبط را تغییر داده و بر شاخص تأثیر بگذارد و مورد توجه سهامداران قرار گیرد.

با توجه به شرایط شرکت ها در پاییز و با توجه به صورت های مالی 6 ماهه آنها، به نظر می رسد در نهایت شرکت ها در 9 ماهه سود خوبی کسب کرده اند.

در مجموع این عوامل می تواند بازار سهام را حداقل برای چند روز از حوزه مذاکرات هسته ای و نوسانات نرخ ارز خارج کند و با تکیه بر عوامل داخلی روندی متفاوت از روزهای گذشته را تجربه کند. بازار سهام در حال حاضر با رکود مواجه است. یکی از مهم ترین نشانه های کاهش بازارهای سرمایه گذاری، کاهش ارزش معاملات است.

بازارها معمولاً در چنین شرایطی به شدت تحت تأثیر اخبار مختلف قرار می گیرند و تا زمانی که سیگنال های مثبتی برای آنها ارسال نشود، نسبت به حاشیه ها و اخبار منفی با سرعت بیشتری واکنش نشان می دهند.

در بازار پر رونقی که نقدینگی بالاست و ارزش معاملات به صورت روزانه رشد می کند، اخبار مثبت نقش زیادی در حرکت آنها دارد تا بازار تحت تاثیر اخبار منفی قرار نگیرد، اما این روزها بازار نوسانات منفی دارد و ارزش معاملات قابل قبول نیست، به عنوان یک قاعده، رویدادهای منفی تأثیر بیشتری بر معاملات دارند.

با این اوصاف به نظر می رسد هفته آخر آذرماه ممکن است هفته سرنوشت سازی برای سرمایه گذاران بورس باشد و در صورت تغییرات مثبت، امیدها و انگیزه های جدیدی برای سرمایه گذاری در این بازار ایجاد شود.

  اجرای حکم حمله به امیرحسین

دیدگاهتان را بنویسید