حرکت دلار به کانال 28 هزار تنی

پس از دو بار حضور ناموفق شاخص بازار ارز در سطوح قیمتی کانال 28 هزار تومانی در ماه گذشته، دیروز نرخ این ارز برای سومین بار آرام آرام به مرز این کانال نزدیک شد.

با توجه به سکوت خبری مذاکرات هسته ای وین و عدم وجود سیگنال های فعلی در اخبار داخلی، بسیاری از تحلیلگران افزایش تدریجی دلار را مطابق با شاخص جهانی دلار می دانند.

سکه اما با وجود افزایش قیمت دلار در بازار روز گذشته، قیمت آن 69 هزار تن کاهش یافت. قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات آزاد روز گذشته به 27 هزار و 910 تن رسید.

دیروز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه، دلار با حرکتی فزاینده فعالیت خود را آغاز کرد. قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در روزهای پایانی هفته گذشته به 27 هزار و 860 تن رسید، در ابتدای معاملات روز یکشنبه بازار در سطح قیمتی 27 هزار و 880 تن فروخته شد.

پس از روند صعودی فوق الذکر و حوالی ظهر دیروز، نرخ این ارز از این حد فراتر رفت و در آخرین پله کانال 27 هزار تومان یعنی معامله شد. سطوح قیمت از 27 هزار و 900 تا 27 هزار و 940 گوجه فرنگی. این سومین حرکت دلار به کانال 28 هزار تومانی در سال جدید است.

2 حضور قبلی نرخ دلار در کانال مذکور با انتشار اخبار مثبتی از جمله انتشار خبر آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران مواجه شد و بر اساس این خبر دلار به سطوح پایین تری از قیمت های کانال بازگشت. . با این حال نمودار قیمت یورو برخلاف دلار در دومین روز هفته کاهش یافت.

  قیمت همبرگر دست ساز چقدر است؟

هر اسکناس یورو در بازار آزاد دیروز با حدود 2 پله کاهش از 30 هزار و 320 تن در روز پنجشنبه به 30 هزار و 126 تن در روز گذشته رسید. دلار نیز دیروز در بازارهای همسایه افزایش یافت. هر دلار در بازار هرات که روز گذشته به میزان 27 هزار و 30 تن آغاز به کار کرد، حوالی ظهر با 120 تن افزایش به 27 هزار و 150 تن رسید.

برخی کارشناسان معتقدند افزایش تدریجی دلار ممکن است ناشی از افزایش شاخص ارز جهانی باشد. حجم سپرده های سرمایه گذاری در ایالات متحده پس از معرفی قوانین جدید بانکی برای جلوگیری از افزایش تورم در ایالات متحده و افزایش نرخ بهره در موسسات مالی ایالات متحده افزایش یافت.

در همین راستا تقاضا برای اسکناس آمریکا نیز افزایش یافته و این امر به نوعی منجر به افزایش شاخص جهانی دلار از 100.4 در روز پنجشنبه هفته گذشته به 101.2 در روز گذشته شده است. اما برخی دیگر از تحلیلگران ارزی دلیل حرکت دلار به کانال 28 هزار تومانی را افزایش 3.3 درصدی تورم می دانند.

این افراد با اشاره به افزایش سطح عمومی کالاهای اساسی معتقدند که دلار با افزایش قیمت خود در بازار تعدیل می شود و کندی این روند صعودی ناشی از عرضه ارز به بانک مرکزی و تداوم آن است. توزیع ارز برای برخی کالاها

کاهش ارزش جهانی طلا، کاهش قیمت سکه

با این حال دیروز بازار داخلی سکه و طلا کاهش یافت. قیمت هر قطعه سکه امامی دیروز با 69 هزار تن کاهش نسبت به نرخ روز پنجشنبه اول اردیبهشت 13 میلیون و 100 هزار تن معامله شد.

  وضعیت عجیب پرسپولیس برای بازیکن مد نظر گل محمدی

قیمت هر گرم طلای 18 عیار نسبت به آخرین نرخ رسمی ارز روز گذشته به 17 هزار تن کاهش یافت و یک میلیون و 290 هزار تن معامله شد. برخی کارشناسان تحرکات کاهشی روز گذشته بازار فلزات طلا را به کاهش قیمت اونس طلا در معاملات بین المللی نسبت می دهند.

نمودار افزایش قیمت

دیدگاهتان را بنویسید