حرکت جدید پوتین؛ زنگ جنگ اوکراین به صدا درآمد؟

ولادیمیر ویشی، رئیس جمهور روسیه، اواخر روز دوشنبه در یک سخنرانی آتشین، اوکراین را به شدت متهم کرد که چیزی جز «دست نشانده» ایالات متحده نیست، در حالی که دو منطقه جدایی طلب در شرق اوکراین را تصدیق کرد. ارتش اوکراین اظهارات پوتین را «اعلان جنگ» توصیف کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه فرمان هایی را امضا کرده است که مناطق تحت کنترل جدایی طلبان را به رسمیت می شناسد. این اقدام که توسط کیف به عنوان “اعلام جنگ” توصیف شد.

به گفته سیخانیان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه فرمانی را امضا کرد که دو منطقه مورد مناقشه تحت کنترل جدایی طلبان، جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک را به رسمیت می شناسد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر قول داده بود در صورتی که روسیه جدایی اوکراین را به عنوان بخشی از خاک روسیه به رسمیت بشناسد، ایالات متحده و متحدانش «پاسخ سریع و قاطع» خواهند داد. وی این اقدام را “نقض فاحش قوانین بین المللی” خواند.

چرا اقدامات پوتین باعث وحشت شد؟

جنگ در سال 2014 پس از تصرف ساختمان های دولتی در شهرهای شرق اوکراین توسط شورشیان تحت حمایت روسیه آغاز شد. درگیری‌های شدید در بخش‌هایی از استان‌های لوهانسک و دونتسک در شرق منطقه دونباس به دست جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه افتاد.

روسیه همچنین در سال 2014 کریمه را از اوکراین ضمیمه کرد که محکومیت بین المللی را برانگیخت. مناطق دونباس که توسط جدایی‌طلبان بازداشت شده‌اند، به جمهوری خلق لوهانسک (LPR) و جمهوری خلق دونتسک (DPR) معروف شدند.

دولت اوکراین در کیف مدعی است که این دو منطقه در واقع توسط روسیه اشغال شده است. جمهوری های خودخوانده توسط هیچ دولتی از جمله روسیه به رسمیت شناخته نمی شوند.

دولت اوکراین از صحبت مستقیم با هیچ یک از جمهوری های جدایی طلب خودداری می کند. توافقنامه مینسک 2 در سال 2015 به یک توافق آتش بس بی ثبات منجر شد و درگیری به بن بست در طول خط تماسی تبدیل شد که دولت اوکراین و مناطق تحت کنترل جدایی طلبان را از هم جدا می کند. توافقنامه مینسک سلاح های سنگین را در نزدیکی خط تماس ممنوع می کند.

  چگونه فضای ذخیره سازی گوشی هوشمند را آزاد کنیم؟

زبان پیرامون درگیری به شدت سیاسی شده است. دولت اوکراین نیروهای جدایی طلب را “متجاوز” و “اشغالگر” می نامد. رسانه‌های روسی نیروهای جدایی‌طلب را «شبه‌نظامی» می‌خوانند و می‌گویند که آنها مردم محلی هستند که از کی‌یف دفاع می‌کنند.

از سال 2014 تاکنون بیش از 14000 نفر در درگیری دونباس کشته شده اند. اوکراین می گوید 1.5 میلیون نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند که بیشتر آنها در مناطقی از دونباس که تحت کنترل اوکراین باقی مانده اند و حدود 200000 نفر در منطقه بزرگتر ساکن شده اند. از کیف

نقشه روسیه و اوکراین

افزایش نگرانی ایالات متحده در مورد اطلاعات جدید در مورد حمله احتمالی

کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا «در اصل» موافقت کرده است تا زمانی که روسیه بیشتر به اوکراین حمله کند، با پوتین دیدار کند. دیدار بالقوه بایدن و پوتین که پس از دیدار وزیر امور خارجه آمریکا و وزیر خارجه روسیه در روز پنجشنبه انجام می شود، در بحبوحه هشدارهای جدید آمریکا مبنی بر قریب الوقوع بودن جنگ برگزار می شود.

در همین حال، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که روسیه در حال برنامه ریزی «بزرگترین جنگ اروپا از سال 1945» است. به گفته دو مقام آمریکایی و یک منبع دیگر آشنا با اطلاعات آمریکا، واشنگتن اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه دستوراتی برای حمله به اوکراین به فرماندهان روسی ارسال شده است.

بر اساس گزارش جهانی، اطلاعات در مورد دستورات به فرماندهان تاکتیکی و ماموران اطلاعاتی یکی از چندین شاخصی است که ایالات متحده برای ارزیابی آمادگی روسیه برای حمله احتمالی بر آن نظارت دارد.

  «ایران» سه قلو به دنیا آورد

به گفته برخی منابع، شاخص های دیگری مانند پارازیت الکترونیکی و حملات سایبری گسترده هنوز مشاهده نشده است. منابع هشدار دادند که این دستورات همیشه ممکن است لغو شوند یا ممکن است اطلاعات غلطی وجود داشته باشد که ایالات متحده و متحدانش را سردرگم کند.

به گفته یکی دیگر از مقامات آمریکایی، این اطلاعات هفته گذشته توسط رئیس جمهور جو بایدن و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه بررسی شد. بایدن روز جمعه گفت که معتقد است پوتین «تصمیم گرفته» حمله کند، بیانیه ای که روز یکشنبه توسط کامالا هریس معاون رئیس جمهور و بلینکن تکرار شد.

بلینکن گفت که بازی روسیه رو به جلو است. بلینکن روز یکشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان گفت: ما معتقدیم رئیس جمهور پوتین این تصمیم را گرفته است.

او گفت: «اما تا زمانی که تانک‌ها واقعاً حرکت می‌کنند و هواپیماها در حال پرواز هستند، ما از هر فرصت و هر دقیقه استفاده خواهیم کرد تا ببینیم آیا دیپلماسی می‌تواند به بازدارندگی رئیس‌جمهور پوتین ادامه دهد یا خیر».

بایدن روز یکشنبه با شورای امنیت ملی دیدار کرد تا درباره بحران اوکراین با مشاوران ارشد از جمله بلینکن، هریس، وزیر دفاع لوید آستین و مشاور امنیت ملی جیک سالیوان – همه در آخر هفته در اروپا و با متحدان – در مورد بحران اوکراین صحبت کند. در مقابل، او نگه داشت.

نظامی

تصاویر ماهواره ای مرحله جدیدی از آمادگی نظامی روسیه را نشان می دهد

در همین حال، نیویورک تایمز گزارش داد که تصاویر ماهواره ای جمع آوری شده در آخر هفته نشان دهنده تغییر آشکار در حضور نظامی روسیه در اطراف اوکراین است. بر خلاف استقرار مقیاس بزرگ که در تصاویر در هفته های اخیر دیده می شود، برخی از استقرارهای کوچکتر اکنون قابل مشاهده هستند.

  قیمت انواع قهوه ساز در بازار

به گفته یکی از تحلیلگران شرکت Maxar Technologies که این تصاویر را منتشر کرده است، چندین واحد یا نیرو در خارج از پایگاه ها یا زمین های آموزشی، برخی در کنار درختان، مستقر شده اند. نیروهای روسیه به نزدیک شدن به مرز اوکراین ادامه می دهند.

ویدئوهایی که در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، حرکت خودروهای نظامی را نشان می دهد. بیشتر این سایت ها در منطقه بلگورود در غرب روسیه و در 25 مایلی مرز واقع شده اند و اخیرا شاهد افزایش فعالیت های نظامی بوده اند.

در دو هفته گذشته علاوه بر وسایل نقلیه در حال حرکت، سکوی فرود جدید هلیکوپتر نیز ساخته شده است. تیم جستجوی تصویری تایمز و همچنین محققان خارجی فعالیت های نظامی در این منطقه را ردیابی کرده اند. این یافته های جدید پس از آن صورت می گیرد که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده می گویند 40 تا 50 درصد از بیش از 150000 سرباز روسی که اوکراین را احاطه کرده اند صحنه را ترک کرده و به عملیات رزمی رفته اند.

کارشناسانی که آخرین تحرکات نظامی روسیه را رصد می کنند توجه ویژه ای به منطقه بلگورود داشته اند. روچان، یک شرکت مشاوره ناظر بر استقرار روسیه، در خبرنامه ای در 19 فوریه گفت: «اگر روسیه تصمیم به حمله بگیرد، خط بلگورود-والوویکی یکی از مناطق اصلی برای عملیات علیه اوکراین خواهد بود».

دیدگاهتان را بنویسید