حذف یارانه نقدی و یارانه معیشتی از سال آینده

مجلس لغو یارانه نقدی 45 هزار تومانی و یارانه نگهداری بنزین در سال آینده را تصویب کرد که به صورت تلفیقی به حساب یارانه بگیران واریز می شود. به گفته یکی از اعضای کمیسیون تلفیق، در سال 1401 باید یارانه کالا پرداخت می شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1401 مجلس اعلام کرد که کمیسیون تلفیق در نظر دارد یارانه نقدی را لغو کند به این معنا که تمامی یارانه های موجود از جمله یارانه معیشتی تجمیع و به صورت نقدی و غیرنقدی به مردم پرداخت می شود.

رحیم زارع در این خصوص توضیح داد: قطعا برای سال آینده نسبت به سال گذشته و امسال افزایش یارانه خواهیم داشت اما سازوکار آن هنوز در کمیته مشترک بررسی نشده است.

هم یارانه نقدی و هم یارانه معیشتی لغو می شود

یکی دیگر از اعضای کمیته مشترک لغو دو یارانه بنزین و بنزین روزانه را برای سال آینده تصویب کرد و دولت مانند سال های گذشته بودجه این دو یارانه را در لایحه بودجه سال آینده اختصاص نداد.

بر اساس لایحه بودجه در مجموع 73 هزار میلیارد تن منابع برای پرداخت یارانه نقدی 45 هزار تنی و یارانه معیشتی در نظر گرفته شده است که نشان می دهد دولت این دو یارانه را حذف و منابع خود را تجمیع خواهد کرد.

محمدرضا میرتاج الدینی روز قبل اعلام کرد که منابع بخش هدف در سال آینده 546 میلیارد تن خواهد بود. وی به تجارت نیوز گفت: این بودجه شامل یارانه های مختلف از جمله یارانه نان و دارو، مواد اولیه دام، تولید و … است.

  پوتین: تحریم ها نمی توانند روسیه را از بقیه جهان جدا کنند

یارانه کالا در سال آینده

میرتاج الدینی از پرداخت یارانه جدید در سال آینده در قالب بن خرید خبر می دهد.

وی توضیح می دهد: فقط بودجه دو یارانه نقدی و معیشت با بنزین نقدی پرداخت می شود و مجلس برای کمک به خانوارها یارانه کالایی در نظر می گیرد که در قالب کارت خرید در اختیار خانوارها قرار می گیرد که هر بار شارژ می شود. ماه

به گفته این عضو کمیسیون تلفیق، در صورت فراهم نشدن زیرساخت های یارانه ای کالا، این یارانه به طور موقت به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. اما به محض پرداخت یارانه کالا، سپرده نقدی لغو می شود.

سررسید یارانه ها در دی ماه پیش بینی شده بود، اما نهادهای مرتبط اعلام کردند که دولت زیرساخت لازم برای پرداخت یارانه را ندارد و به صورت نقدی پرداخت خواهد کرد، بنابراین در سال آینده احتمالاً یارانه جدید به صورت نقدی خواهد بود.

همانطور که او توضیح می دهد، پرداخت یارانه کالا منوط به حذف 4200 دلار است. به احتمال زیاد، مجلس با لغو 4200 دلار موافقت کرد که پرداخت یارانه جدید در سال آینده را تصویب کرد.

ذینفعان چه کسانی هستند؟

با حذف یارانه نقدی و روزانه به نظر می رسد بودجه ادغام و به حساب 60 نفر واریز شود. بودجه سالانه این دو یارانه 73 هزار میلیارد تن است و به جامعه هدف 60 میلیون نفری به ازای هر نفر حدود 100 هزار تن یارانه نقدی پرداخت می شود.

در مورد ذی نفعان، از آنجایی که جامعه هدف دولت 60 میلیون نفری است که برای نگهداری بنزین یارانه دریافت می کنند، دولت احتمالاً چند دهم یارانه نقدی را حذف خواهد کرد.

  نسخه جدید سامانه بانکداری موبایلی مبتنی بر وب بانک رفاه کارگران (PWA) راه اندازی شد

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید