حذف اسپوتنیک و آسترازنکا از مجموعه واکسیناسیون ایران

جامعه 24 دکتر سید محسن زهرایی گفت: نزدیک به چهار هفته است که از توصیه وزارت بهداشت به تمام افراد بالای 18 سال که شش ماه واکسینه شده اند دوز تقویت کننده دریافت می کنند، اما در عمل مشاهدات ما افزایش میزان را نشان می دهد. واکسیناسیون بسیار محدود است و اصلاً به وضعیت مطلوب نرسیده ایم.

وی ادامه داد: قبل از این توصیه میزان واکسیناسیون روزانه ما حدود 25 تا 30 هزار نفر بود که اکنون به حدود 100 هزار نفر رسیده است. البته این عدد برای بیش از دو هفته تقریبا ثابت ماند. اگر قرار باشد هر روز به این میزان واکسیناسیون ادامه دهیم، قطعا موج هفتم کرونا با این میزان واکسیناسیون مهار نمی‌شود و نیازمند مشارکت جدی‌تر مردم برای دریافت واکسن هستیم.

۷ واکسن در سبد واکسیناسیون ایران

وی در خصوص سبد واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: سه واکسن با پلت فرم ویروس غیرفعال شامل واکسن های برکت، فخرا و سینوفارم است. علاوه بر این، چهار واکسن با پلت فرم پروتئین نوترکیب شامل واکسن پاستوکوکی، کوپارس، اسپایکوژن و نورا در کارنامه واکسیناسیون ایران قرار دارند. در واقع در مجموع 7 نوع واکسن در مراکز ارائه می شود.


بیشتر بخوانید: تاریخچه تاریخ استفاده از واکسن های کرونا چیست؟


رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تاکید کرد: در حالی که ایران هفت واکسن را در سبد واکسیناسیون خود قرار داده است، اکثر کشورها برنامه واکسیناسیون خود را با دو یا سه واکسن انجام داده اند و ما جزو کشورهایی هستیم که این واکسن را داریم. تنوع بالایی از واکسیناسیون داشتند.

  تب و بدن درد اولین نشانه آبله میمون است

وی در پاسخ به این سوال که آیا تولیدکنندگان ایرانی واکسن همچنان مشغول تولید واکسن هستند یا از واکسن هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار داده اند استفاده می کنند؟ بنابراین شرایط و کمیت موجود در انبار در حال پایش است و در صورتی که نیاز به واکسن زیاد باشد، در صورت لزوم سفارش تولید جدید را به تولیدکنندگان واکسن خواهیم داد.

زهرایی در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت بهداشت برای استفاده از دوز استنشاقی واکسن کوپارس چیست؟، گفت: این واکسن ها در برنامه واکسیناسیون کشور استفاده می شود که تاییدیه سازمان غذا و دارو را دارد. طبق اطلاعات من، هیچ تاییدیه FDA برای دوز استنشاقی واکسن کوپارس صادر نشده است.

هیچ برنامه ای برای واردات واکسن وجود ندارد

وی افزود: در خصوص واکسن سینوفارم آخرین محموله آبان ماه سال 1400 وارد کشور شد و در حال حاضر برنامه ای برای واردات این واکسن به کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه دو واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا از سبد واکسیناسیون کشور حذف شده است، تصریح کرد: با وجود اینکه پیش از این ذخایر هر دو واکسن را داشتیم، اما از تزریق این دو واکسن استقبال نشد و تعداد زیادی از این واکسن ها منقضی و حذف شدند. .

لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا در سن 12 سالگی

وی در خصوص آخرین تصمیم کمیته ملی واکسیناسیون کرونا مبنی بر تزریق دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا به افراد زیر 18 سال، تاکید کرد: شرایط تزریق دوز تقویت کننده واکسن کرونا تغییر نکرده و فقط گروه سنی بالای 18 سال است. در سنینی که شش ماه از آخرین تزریق واکسن خود گذشته است، در معرض تزریق دوز تقویت کننده واکسن هستند.

  قیمت بیت کوین امروز 04/11/1401

رئیس اداره واکسیناسیون وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: بسیاری از افراد زیر 12 سال هنوز واکسن را دریافت نکرده اند و از خانواده ها می خواهیم هر چه سریعتر فرزندان خود را واکسینه کنند.

2022-08-02 06:27:39

دیدگاهتان را بنویسید