حافظه داخلی جیمز وب فقط 68 گیگابایت!

تلسکوپ فضایی جیمز وب که با تصاویر خیره کننده خود از کهکشان ها و سیارات دور دنیا را شگفت زده کرد، داده های خود را در یک حافظه نسبتاً کوچک 68 گیگابایتی ذخیره می کند. این حجم برای ذخیره تصاویر برای یک روز کافی است.

اگرچه این درایو حالت جامد برای یک فناوری 10 میلیارد دلاری که توسعه آن 30 سال طول کشید بسیار کوچک به نظر می رسد، گزارش جدید نشان می دهد که ناسا دلایل خوبی برای انتخاب این نوع سخت افزار داشته است.

بسته به مشاهدات دانشمندان، تنها حدود 120 دقیقه طول می کشد تا این حافظه داخلی پر شود.

کارل هانسن، مهندس سیستم های پرواز در موسسه علمی تلسکوپ فضایی (STScI)، گفت تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند داده ها را با سرعت 28 مگابایت در ثانیه به زمین ارسال کند. خطرات این ماموریت را می دانستم و می خواستم مطمئن شوم که با خطرات جدیدی مواجه نشویم.

این سرعت انتقال داده به این معنی است که تمام اطلاعات جدید را می توان در حدود چهار ساعت و نیم به زمین ارسال کرد. اگرچه جیمز وب اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به تلسکوپ فضایی هابل جمع آوری می کند. 57 گیگابایت در مقابل فقط یک تا دو گیگابایت در روز.

هانسن توضیح داد که جیمز وب این کار را روزانه در دو مرحله مکالمه چهار ساعته انجام می دهد که هر کدام امکان انتقال 28.6 گیگابایت داده علمی را فراهم می کند. به همین دلیل است که تلسکوپ فقط به فضای ذخیره سازی کافی برای جمع آوری تصاویر یک روزه نیاز دارد و نیازی نیست که آنها را روی خود تلسکوپ نگه دارید.

  انیمیشن مستند داستان زنان متحرک

جیمز وب همچنین منابع شبکه فضایی دور (DSN) را با کاوشگر خورشیدی پارکر، کاوشگرهای وویجر، مریخ نوردها و دیگر فناوری‌های بزرگ فضایی به اشتراک خواهد گذاشت. شبکه فضایی راه دور شامل سه آرایه آنتن است که در مادرید، بارستو و کانبرا قرار دارند.

فراتر از تعادل ظریف انتقال داده ها در لحظات دقیق و مبادله چنین دستگاه های پیشرفته با ماموریت های دیگر، جیمز وب همچنین باید با نیروهای طبیعی که مخاطرات را افزایش می دهند مبارزه کند. جیمز وب حدود 1.5 میلیون کیلومتر از زمین در “نقطه لاگرانژ 2” فاصله دارد. جایی که باید با تشعشعات و دمای حدود منفی 370 درجه فارنهایت مقابله کند.

الکس هانتر، مهندس سیستم های پروازی در موسسه علمی تلسکوپ فضایی، گفت: تا پایان ماموریت 10 ساله جیمز وب، به دلیل تشعشعات و فرسودگی در اعماق فضا، انتظار می رود این حافظه داخلی به حدود 60 گیگابایت کاهش یابد.

جهان همچنان مسحور تصاویر دیدنی ایجاد شده توسط ناسا است و دانشمندان در ماه ها و سال های آینده چیزهای بی شماری در مورد جهان ما از جیمز وب خواهند آموخت.

ستاره شناسان از جیمز وب برای مشاهده جهان فروسرخ، تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده و انتشار مقالات علمی در مورد یافته های خود استفاده خواهند کرد.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده که شورای ملی فضایی را رهبری می‌کند، گفت: «جیمز وب به ما این امکان را می‌دهد تا عمیق‌تر از همیشه به فضا نگاه کنیم». این تلسکوپ دانسته های ما در مورد جهان، منظومه شمسی و احتمالاً حیات را افزایش می دهد.

  ترس صهیونیست ها از سخنان سید حسن نصرالله

دیدگاهتان را بنویسید