جهش جدید کووید 19 در ژاپن؛ آیا ویروس نابود می شود؟

فرادید| مقامات بهداشتی ژاپن از کاهش قابل توجه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا خبر می دهند. موضوعی که دانشمندان در این کشور حدس می زنند این است که جهش در ویروس کرونا باعث نابودی آن شده است.

به گزارش فرادید؛ دولت کلانشهر توکیو روز پنجشنبه ۱۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را اعلام کرد و گفت که تعداد موارد جدید در پایتخت طی ۱۹ روز متوالی به زیر ۵۰ نفر و در ۸ روز به زیر ۳۰ نفر رسیده است.

مقامات توکیو همچنین تعداد بیماران بدحال را 12 نفر اعلام کردند که در روز چهارشنبه دو نفر در وضعیت وخیم کاهش یافتند.

این کاهش چشمگیر محققان ژاپنی را بر آن داشته است تا علت آن را بررسی کنند.

جهش جدید کووید 19 در ژاپن؛  آیا ویروس نابود می شود؟
جهش جدید در ویروس تاج

یک پزشک ژاپنی در صفحه اینستاگرام خود تاکید کرد که در ماه های اخیر هیچ اقدام خاصی در ژاپن انجام نشده است اما تعداد بیماران به شدت کاهش یافته است.

مقامات ژاپنی همچنین گفتند که اقدامات احتیاطی ژاپن سخت‌تر از قبل نبوده است. بنابراین ممکن است پدیده کاهش موارد ناشی از جهش در ویروس باشد.

مطالعات محققان موسسه ملی ژنتیک در ژاپن در مورد جهش در ژن Nsp 14 نشان می دهد که جهش در آن ژن توانایی ویروس را برای ترمیم خود مختل می کند و این جهش برای تاج مضر خواهد بود.

به گفته محققان موسسه ملی ژنتیک ژاپن و دانشگاه نیگاتا، در فرآیند تکثیر و انتشار سریع ویروس، ژنوم گاهی اوقات یک جهش اشتباه ایجاد می کند که یکی از دلایل اصلی بیماری است.

  مهمان ویژه امروز پرسپولیس آموزش; فقط به خاطر سعید جلال

در واقع آنزیم «nsp 14» وظیفه بازسازی ویروس را بر عهده دارد و اگر این فرآیند به موقع انجام نشود، جهش های زیادی جمع می شود و ویروس توانایی تولید مثل را از دست می دهد.

بر اساس تحقیقات محققان ژاپنی، ویروس هایی که دارای جهش در آنزیم «nsp 14» هستند، 10 تا 20 برابر بیشتر از ویروس های معمولی جهش می یابند. این بدان معنی است که جهش در “nsp 14” ممکن است زمانی رخ داده باشد که میزان بروز در ژاپن در ماه اوت به اوج خود رسیده است.

در موج پنجم تعداد بیماران افزایش یافت اما این افزایش متوقف شد و تعداد بیماران در ژاپن در روز شنبه هفته گذشته به 229 نفر رسید که کمتر از یک درصد از 25900 بیمار در 30 مرداد است.

به گفته ایزورو اینوئه، استاد موسسه ملی ژنتیک ژاپن، کاهش تعداد بیماران ممکن است به دلیل جهش در “nsp 14” باشد که باعث جهش کاذب می شود و در نهایت ویروس را از بین می برد.

از سوی دیگر، برخی از محققان حدس می زنند که آنزیمی به نام “APOBEC” “nsp 14” را تغییر می دهد.

با این حال، محققان گفتند: “اگر این دلیل کاهش شدید بیماری در ژاپن باشد، این یک خبر عالی است! به دلیل اینکه کرونا در حال کاهش وزن است، اما تحقیقات همچنان ادامه دارد و باید منتظر بمانیم و تا زمان انتشار مقاله واکسینه شویم.

جهش جدید کووید 19 در ژاپن؛  آیا ویروس نابود می شود؟
آیا واکسن کراون علت کاهش بیماری است؟

تعداد مبتلایان به بیماری عروق کرونر قلب در توکیو به کمتر از 30 نفر در روز کاهش یافته است و برخی جهش کرونا را عامل آن می دانند، اما برخی کارشناسان و محققان همچنان معتقدند واکسن کرونا تعداد افراد مبتلا را کاهش داده است.

  اعلام مبلغ به دلیل سنجش معلم

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ناکازاکی در میان 890 نفر 16 تا 64 ساله انجام شد که آزمایش کووید-19 را در ژوئیه و آگوست انجام دادند، نشان داد که واکسن‌های ساخته شده توسط Pfizer و Moderna 86.8 درصد از علائم کووید را تشکیل می‌دهند. آنها در افرادی که دو دوز از هر واکسن را دریافت کرده اند موثر هستند.

به گفته هیروشی نیشیورا، استاد دانشگاه کیوتو، واکسیناسیون علیه کووید-19 به حدود 650000 نفر کمک کرده است تا از ابتلا به عفونت جلوگیری کنند و حدود 7200 نفر از مارس تا سپتامبر جان خود را از دست داده اند.

محققان ژاپنی می گویند تنها چیزی که می تواند این بیماری را کاهش دهد واکسن تاج است. از این رو از مردم می خواهیم به واکسیناسیون ادامه دهند.

جهش جدید کووید 19 در ژاپن؛  آیا ویروس از بین رفته است؟
آیا تاج به پایان می رسد؟

البته کارشناسان در یک مورد اتفاق نظر دارند و آن اینکه سال آینده بسیاری از کشورها از وضعیت حاد خارج شده و شرایط بهتری خواهند داشت.

ماریا ون کارچو، اپیدمیولوژیست در سازمان بهداشت جهانی، معتقد است که از هم اکنون تا پایان سال 2022، می توانیم به طور چشمگیری بر این ویروس غلبه کنیم و مرگ و میر را به شدت کاهش دهیم.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: شانس پیروزی کامل بر ویروس کرونا وجود دارد.

کارهوف گفت: “اگر ما می توانستیم به 70 درصد از جمعیت واکسینه شده جهان برسیم، در وضعیت اپیدمیولوژیک بسیار متفاوتی قرار می گرفتیم.”

دیدگاهتان را بنویسید