جلوی کاهش قیمت دلار را بگیرید

دیروز حمایت قابل توجهی کاهش قیمت دلار را متوقف کرد. تحلیلگران ارزی معتقدند کانال 27 هزار تومانی هسته سخت بازار ارز است. با متلاشی شدن هسته، سقوط قیمت اسکناس های آمریکا دوباره به تعویق افتاد.

گزارش های میدانی از بازار نشان دهنده برتری عددی خریداران بر فروشندگان است. قیمت ارز در هفته گذشته به تعادل رسید. قیمت دلار در بازار آزاد تهران روز یکشنبه به 27 هزار و 700 تن رسید.

معاملات ارز سخت؟

دیروز یکشنبه 26 دی ماه، بازار ارز تهران با جهش 300 تنی نسبت به نرخ روز شنبه آغاز به کار کرد. این افزایش قیمت که عمدتا ناشی از افزایش تعداد خریداران بود، تا پایان روز تقریبا ثابت ماند و قیمت دلار در روز یکشنبه از 27 هزار و 650 تن تا 850 تن در نوسان بود.

بررسی بازار ارز تهران حاکی از افزایش تعداد خریداران و همچنین کمبود ارز برای فروش است. به گفته برخی فعالان بازار ارز، بخشی از این کمبود ارز در دست معامله گران ممکن است ناشی از تمام شدن منابع دلاری آنها طی روند نزولی هفته های اخیر باشد.

با توجه به روند کاهشی از اوایل دی ماه امسال، بسیاری از معامله گران و فعالان بازار ارز در تهران برای جلوگیری از ضرر سرمایه گذاری های خود را به دلار تبدیل به ریال کرده اند و این افراد اکنون نقش خریدار در بازار را بازی می کنند. این در حالی است که برخی از تحلیلگران ارز دلیل افزایش تعداد خریداران را جلوگیری عمدی معامله گران از بالا بردن دست فروشندگان برای افزایش قیمت دلار می دانند.

  وزیر فرهنگ درگذشت آیت الله فاطمی نیا را تسلیت گفت

این افراد با اشاره به موضوع فوق مدعی هستند که دلالان برای کاهش مجدد قیمت ارز از عرضه دلارهای خود در بازار جلوگیری می کنند.

آنها همچنین به تلاش های مکرر معامله گران برای توقف روند نزولی و افزایش مجدد نرخ ارز اشاره می کنند و معتقدند یکی از مهمترین عوامل کاهش فروشندگان در بازار ارز ممکن است شکل دیگری از تلاش فعالان بازار ارز باشد. محدودیت مهم 27000.500 جلد را حفظ کنید.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان بازار ارز در تهران معتقدند کانال 27 هزار دلاری هسته سخت نرخ دلار است.

این افراد با اشاره به کاهش و تلاش مکرر نرخ این اسکناس آمریکایی برای عبور از سقف حفاظتی 27 هزار و 500 تنی و افزایش مجدد آن به سطح تعادلی 27 هزار و 800 تنی، بر این باورند که نرخ دلار فراتر رفته است. این مرز محافظ و نرخ ارز کاهش می یابد. سطوح پایین تر از کاهش قیمت ها در هفته های اخیر بسیار دشوارتر خواهد بود. در اقتصاد، سطح قیمت مهمی که بازار و معامله گران از شکست آن جلوگیری می کنند، هسته سخت تجارت بازار نامیده می شود.

به گفته تحلیلگران، دلایل مختلفی برای شکل گیری این هسته سخت وجود دارد، اما یکی از مهم ترین دلایل شکل گیری این حد حمایتی، عدم چسبندگی به سطوح قیمتی کمتر از این حد در بازار تهران است. معامله گران ارز که بارها ثابت کرده اند تمایلی به مقابله با رکود ندارند، عامل مهم دیگری در ایجاد این هسته قوی هستند.

در نهایت قیمت دلار در پایان روز یکشنبه 26 دی ماه پس از چندین ساعت نوسان در محدوده 27 هزار و 650 تا 850 تنی، با 200 تن افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به 27 هزار و 700 تن رسید. قیمت هر قطعه سکه امامی نیز روز یکشنبه 50 هزار تن نسبت به روز شنبه 12 میلیون و 300 هزار تن افزایش یافت.

  اختلال عاطفی فصلی و راهکارهایی برای درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید