جلوی رشد دلار را بگیرید

شاخص ارز در سطوح قیمتی دو کانال 27 و 28 هزار تنی تعیین شده است. پس از نوسانات شاخص بازار ارز در هفته گذشته، سرانجام قیمت این ارز در کانال 28 هزار تنی تثبیت شد.

به گفته کارشناسان اخبار سیاسی، چند روز اخیر تاثیر بسزایی در جلوگیری از روند صعودی دلار در روزهای پایانی هفته گذشته داشته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری پس از برداشت نادرست از خروج دولت قبلی آمریکا از برجام، توافق و مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران را بهترین گزینه خواند. علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی نیز از افزایش 90 درصدی عرضه و تجارت ارز در سامانه نیما نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

هفته گذشته شاخص ارز پس از کش و قوس فراوان توانست وارد کانال 28 هزار دلاری شود. هفته گذشته نرخ ارز اسکناس های آمریکایی سه فاز مختلف را پشت سر گذاشت. دلار در اولین روزهای هفته و تا پایان معاملات روز یکشنبه تا سطح قیمتی 27 هزار و 980 تن افزایش یافت و روند رو به رشدی را به ثبت رساند.

در اواسط هفته جاری اما با فشار فروش، قیمت دلار اندکی کاهش یافت که در بازار ظاهر شد و به نیمه دوم کانال 27 هزار تومان بازگشت. اما در روزهای پایانی هفته، فاز بازار ارز تغییر کرد و اسکناس های آمریکا در کانال 28 هزار تومانی معامله شد.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات روز پنجشنبه 8 اردیبهشت ماه با 80 تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به 28 هزار و 20 تومان رسید.

  زاینده رود دوباره بی آب شده است

با احتساب رقم 27 هزار و 860 تنی به عنوان اولین نرخ هفته، شاخص هفتگی بازده دلار نیز نیم درصد افزایش یافت. این رشد کم دلار نیز نشان دهنده ثبات نسبی شاخص ارزی در هفته گذشته است. روند صعودی اسکناس آمریکا تقریبا حوالی ظهر چهارشنبه 7 اردیبهشت ماه متوقف شد و قیمت دلار در محدوده 27950 تا 28100 تن تعیین شد.

تحلیلگران بازار ارز اخبار سیاسی منتشر شده در روزهای اخیر را یکی از دلایل اصلی توقف افزایش قیمت دلار عنوان می کنند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین ساعات روز چهارشنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنا گفت که ایالات متحده همچنان بازگشت به برجام را بهترین گزینه موجود می داند. فشار حداکثری بر ایران، هر هدفی که داشت، به نتایج مطلوب منتهی نشد و برعکس، به برنامه هسته ای قوی تری منجر شد.

زمان برنامه هسته ای ایران از یک سال تا چند هفته متغیر است. وی همچنین با بیان اینکه سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دارد، گفت: ایران می‌داند که چه اقداماتی برای حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی باید انجام دهد، اما قرار گرفتن سپاه در این فهرست از ابتدا اشتباه بود. . کمتر از قیمت آن است.» این به این دلیل است که تنها نتیجه عملی ممنوعیت سفر اعضای سپاه به آمریکا تا زمانی که فرماندهان آن قصد سفر داشته باشند، است.

کارشناسان بازار اصرار آمریکا برای حل و فصل اختلافات موجود از طریق دیپلماسی را ناشی از تقویت انتظارات مثبت مردم از آینده نرخ ارز می دانند و معتقدند توقف روند صعودی دلار ناشی از همین افزایش انتظارات مثبت است. قیمت سکه نیز در روزهای پرتلاطم بازار جهانی طلا افزایش یافت.

  ماندگارترین سریال پایتخت با دوبله آذری

هر قطعه سکه امامی در روزهای پایانی هفته گذشته با 50 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه 7 اردیبهشت 13 میلیون و 150 هزار تومان معامله شد.

نمودار قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید