جزئیات پرداخت یارانه در سال 1401

اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها یارانه نقدی بهمن ماه به سرپرستان خانوار پرداخت شد. با ورود این ودیعه، دولت مجددا برای تکمیل پرونده یارانه امسال باید دو یارانه نقدی و بنزین برای معیشت در اسفند ماه پرداخت کند. اما وضعیت یارانه ها در سال آینده چگونه است؟

به گفته یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی، تبصره 14 لایحه بودجه 1401 در مورد تناسب یارانه ها به تصویب کمیسیون تلفیق بودجه رسید.

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، میزان یارانه نقدی و یارانه روزانه 73.8 میلیارد تن و میزان یارانه تامین کالاهای اساسی 109 میلیارد تن و یارانه دارو، تجهیزات پزشکی، بیمه تکمیلی سلامت برای 70 هزار میلیارد گوجه فرنگی و یارانه نان و خرید تضمینی گندم 71 هزار میلیارد تن برای افراد بی بیمه و تامین داروهای بیماران خاص و صعب العلاج تعیین شد.

بر اساس این اظهارات میزان یارانه نقدی و معیشت بنزین برای سال آینده تغییری نمی کند. اما تغییر اصلی در پرداخت این دو یارانه، یکپارچگی بودجه آنهاست. در سال های گذشته یارانه بنزین و یارانه نقدی به طور جداگانه در قانون بودجه سال آینده گنجانده شده بود اما امسال این اتفاق نیفتاد.

این تغییر نشان می دهد که واریز این دو یارانه احتمالا با هم ترکیب می شود. این بدان معناست که دریافت کنندگان کمک هزینه ماهانه به جای دو نفر در یک زمان، کمک هزینه کامل ماهانه خود را دریافت می کنند.

دولت، آقایان و نمایندگان مجلس نیز در هفته های اخیر به این موضوع اشاره کرده اند که البته تغییر مهم دیگری در این یارانه ها وجود دارد. دولت بارها اعلام کرده است که جامعه هدف به جمعیت 60 میلیونی که یارانه نگهداری بنزین می گیرند یارانه می دهد.

  ساده ترین راه ها برای درمان خشکی بدن

طبق لایحه بودجه، سه دهم دریافت کنندگان پول ظرف سه ماه شناسایی و حذف می شوند. در این صورت میزان یارانه 60 میلیون نفر حدود 100 هزار تن است. با توجه به اینکه جزئیات حذف یارانه بگیران هنوز اعلام نشده است، ممکن است با تاخیر انجام شود.

آیا یارانه کالا، گندم و دارو نقدی است؟

لحظه اصلی پرداخت یارانه ها در سال آینده، یارانه 109 هزار میلیارد تنی تامین کالاهای اساسی، یارانه 70 هزار میلیارد تنی دارو و 71 هزار میلیارد تنی یارانه گندم است.

براساس اظهارات قبلی نمایندگان مجلس، یارانه کالاهای اساسی به صورت نقدی یا کارت خرید به خانوارها تعلق می گیرد. نمایندگان پارلمان اروپا می گویند که دولت باید تا زمانی که زیرساخت های لازم را فراهم کند به صورت نقدی پرداخت کند و پس از آن باید برای خانوارها کوپن صادر کند.

اما یارانه خرید دارو و گندم احتمالاً به صورت یارانه پنهان به مردم تعلق می گیرد. یعنی دولت به جای افزایش قیمت و دریافت یارانه بیشتر، یارانه را به تولیدکننده می دهد.

به استثنای یارانه نقدی و یارانه معیشتی، نحوه پرداخت یارانه به کالاهای اساسی، گندم و دارو مشخص نیست و ممکن است اظهارات دولت ها و مجلس در مرحله اجرا تغییر کند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید