جزئیات آتش سوزی برج رامیلا چالوس

414636 198 خبر مرکزی

فرادید| در چند روز گذشته، برج 17 طبقه رامیلا در هالوز آتش گرفته است. این آتش سوزی حدود 20 ساعت به طول انجامید و در نهایت منجر به سوختن کامل ساختمان در آتش شد و به گفته آتش نشانان تنها اسکلت آن باقی مانده بود.

به گزارش فرادید; ساعت 16 روز چهارشنبه 19 آبان ماه سال جاری یک برج مسکونی «رامیلا» طعمه حریق شد. آتش ابتدا از طبقه بالای برج شروع شد و از طریق کانال رایزر به طبقات دیگر سرایت کرد.

به گفته آتش نشانان و مسئولان منطقه، سیستم اطفای حریق در برخی از طبقات فعال بوده اما در طبقات دیگر فعال نبوده است.

از این رو آتش نشانان شهرهای همجوار برای امدادرسانی به چالوس اعزام شدند، اما تلاش 40 سرباز به مدت 10 ساعت، تجهیزات اطفای حریق و حتی بارش باران نتوانست آتش را مهار کند.

جزئیات آتش سوزی و میزان خسارت وارده

علی عسگر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران در تشریح جزئیات این آتش سوزی گفت: اولین آتش سوزی ساعت 7 و دقیقاً یک ساعت پس از شروع حریق بومی سازی شد اما آتش دوباره ادامه داشت و در نهایت آتش سوزی مهار شد. ساعت 3 بامداد برای جاده سوم احیا شد. و آتش نشانان مجبور شدند برای خاموش کردن آتش وارد ساختمان شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با بیان اینکه 96 واحد در آتش سوزی برج رامیلا سوخت، گفت: این ساختمان 84 واحد مسکونی دارد که از این تعداد تنها 20 واحد فعال بوده و تنها سه واحد مسکونی در آن زمان حضور داشتند. در ساعات اولیه تمامی ساکنان ساختمان تخلیه شدند.

  نامزدهای بهترین بازیکن و مربی فصل فرانسه

به گفته احمدی نمای ساختمان کامپوزیت است که دارای لایه زیرین مشترک است که باعث افزایش سرعت آتش سوزی می شود و شدت آتش باعث ذوب شدن بیرون ساختمان می شود.

سید رسول حسینی فرماندار شهرک هالوز نیز توضیح داد که متأسفانه باد شدید باعث نفوذ آتش به یگان ها شد و شدت گرما و دود آتش بالا بود و به دلیل تخلیه آتش سوزی یگان ها، آتش نشان ها هم برای ما در اولویت بود.

رئیس سازمان آتش نشانی و ایمنی شهرداری در خصوص میزان خسارات وارده گفت: اگرچه این حادثه دلخراش تلفات جانی نداشت اما بر اساس مشاهدات به دلیل شدت آتش سوزی تمامی امکانات و تجهیزات این مجتمع بلوک 96 به طور کامل در آتش سوخت.

البته وی از میزان خسارت این حادثه نیز اطلاعی نداشت و از شایعاتی مبنی بر بیمه بودن این آپارتمان خبر داد. کارشناسان بیمه امروز یا فردا برای بررسی میزان خسارت و بررسی میزان خسارت از این مجموعه بازدید خواهند کرد.

علت آتش سوزی

سبحان دیاری رئیس سازمان آتش نشانی چالوس علت این حادثه را آتش سوزی در انشعابات سیم برق از دیوار و سقف کاذب ساختمان اعلام کرد.

نعمتی دیاری، رئیس آتش نشانی و ایمنی شهرداری چالوس در استان مازندران گفت: این ساختمان به دلیل حجم زیاد آتش سوزی و مشکلات ارسالی به طور کامل در آتش سوخت.

برخی از شهروندان نیز گفتند که آتش نشانی تجهیزات کافی برای اطفای حریق را ندارد.

آتش نشانان همچنین مشکلات ترافیکی را دلیل کمبود نیرو از دیگر شهرها و تداوم چندین ساعت آتش سوزی اعلام کردند.

  اینستاگرام شیطون در مسافرخانه; انتشار فیلم های کثیف

اما فریبرز ناطقی الهی، استاد برجسته مهندسی سازه، مدیریت زلزله و بحران کشور و بنیانگذار پایداری و مدیریت بحران در ایران دلایل دیگری را برای این حادثه ذکر کرد.

به گفته وی، از آنجایی که آتش سوزی در طبقه بالا بوده که به ندرت اتفاق می افتد و معمولا در طبقات میانی به خصوص در زیرزمین به دلیل تراکم وسایل و سیم کشی و … اتفاق می افتد، کمی عجیب به نظر می رسد زیرا کمتر دیده می شود. در ادبیات فنی. اینکه آتش ساختمان ها از پشت بام یا از طبقه بالا باشد.

به گفته وی، عکس ها به خوبی نشان می دهد که آتش در قسمت بالای ساختمان کاملاً فنس کشی شده بود و به همین دلیل باید به راحتی مهار و خاموش می شد.

ناطقی الهی می گوید: حداقل با توجه به مصالح استفاده شده و زمان مقاومت در برابر حریق، در هر دو مورد پروژه عایق کاری یا کفایت سازه و اطفاء حریق حداقل 30 دقیقه تا 2 دقیقه برای جمع آوری کامل حریق فرصت داده است.

لذا از کارشناسان درخواست می شود نکات زیر را لحاظ کنند: «1- آتش سوزی عمدی و شروع از طبقه فوقانی (بسیار نادر) 2- طراحی و اجرای ضعیف قبل از آتش سوزی هم برای وضعیت عایق و هم برای کفایت سازه ها. – عدم اجرای طرح اطفای حریق، توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید