جبهه جدید روسیه و غرب

تصمیم فنلاند برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جبهه جدیدی را در رویارویی باز می کند. روسیه و غرب باز است. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که رهبران ائتلاف نظامی از این تصمیم استقبال کردند روسیه بعد.

فنلاند به عنوان یکی از کشورهای اسکاندیناوی حدود هزار کیلومتر مرز دارد روسیه این اولین کشوری است که با این کشور مرز مشترک دارد که باید به ناتو بپیوندد.

ساعتی پس از اعلام تصمیم فنلاند توسط رئیس جمهور Sauli Niinisto، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو از وی استقبال کرد.

جبهه جدید روسیه و غرب

دبیرکل ناتو گفت: زمانی که فنلاند تصمیم به درخواست عضویت در ناتو بگیرد، به گرمی مورد استقبال ناتو قرار خواهد گرفت و روند پیوستن به این کشور سریع و روان خواهد بود.

کاخ الیزه پس از تماس مکرون و نینیستو بیانیه ای صادر کرد و گفت: «فرانسه کاملاً از انتخاب مستقل فنلاند برای پیوستن سریع به ناتو حمایت می کند.» پیش از این ناتو اعلام کرد که دچار مرگ مغزی شده و از این درخواست استقبال کرده است. فنلاند برای پیوستن به ائتلاف نظامی.

علاوه بر مکرون، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز در تماس تلفنی با نینیستو از حمایت برلین از تصمیم هلسینکی برای پیوستن به ناتو استقبال کرد.

سخنگوی دولت آلمان در بیانیه ای اعلام کرد: صدراعظم شولتز از بیانیه امروز رئیس جمهور و نخست وزیر فنلاند که در آن اعلام کردند دیدگاه مثبتی نسبت به عضویت بدون تاخیر در ناتو دارند، استقبال کرد.

دولت آلمان در بیانیه ای اعلام کرد که شولتز از تعهد برلین به فنلاند «کاملاً حمایت کرده است».

  آیا فریب بازیگران «شب های مافیا» صحت دارد؟!

علاوه بر شولتز و مکرون، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، امروز با همتای فنلاندی خود تماس گرفت و آمادگی کشورش برای پیوستن به ناتو را «ستودنی» توصیف کرد.

زلنسکی در بیانیه ای گفت: «ما در مورد اتحاد اوکراین و اروپا و همکاری دفاعی بین اوکراین و فنلاند صحبت کردیم.

مت فردریکسون، نخست وزیر دانمارک در پیامی توئیتری از «پیام قوی» فنلاند مبنی بر عضویت در ناتو استقبال کرد و گفت: «این اقدام ناتو و امنیت مشترک ما را تقویت خواهد کرد. دانمارک تمام اقدامات لازم را برای تسریع روند عضویت فنلاند پس از ثبت رسمی درخواست این کشور انجام خواهد داد.

کایا کالاس، نخست وزیر استونی که از تصمیم “همسایه تاریخی همسایگان شمالی” استقبال کرد، گفت: “شما می توانید روی حمایت کامل ما حساب کنید.” ما روند عضویت سریعی داریم [فنلاند] ما حمایت می کنیم و اقدامات لازم را به سرعت انجام می دهیم.»

در سراسر اقیانوس اطلس، سناتور دموکرات باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، گفت که او “در تلاش است تا یک دستور کار سریع” را برای عضویت فنلاند و سوئد در ناتو تضمین کند.

جیم ریچ، جمهوری خواه و عضو کمیته روابط خارجی سنا، گفت: بیانیه امروز گام بزرگی به جلو در امنیت در دو سوی اقیانوس اطلس است.

واکنش سوئد به اعلام تصمیم خود برای پیوستن به ناتو پس از فنلاند در نوع خود جالب بود.

در پاسخ، آن لیند، وزیر خارجه سوئد گفت که پیشنهاد فنلاند برای عضویت در ناتو را بررسی خواهد کرد.

این مقام سوئدی در پیامی توئیتری نوشت: فنلاند نزدیکترین شریک سوئد در زمینه دفاع و امنیت است و ما باید ارزیابی فنلاند را در نظر بگیریم.

  قیمت بیت کوین امروز 27.11.1400

لیند در زمان تصمیم خود برای پیوستن به ناتو گفت: “سوئد پس از تهیه گزارش مربوطه و پس از رایزنی های لازم در زمینه سیاست امنیتی، تصمیم خود را اتخاذ خواهد کرد.”

در حالی که کشورهای غربی از تصمیم فنلاند برای پیوستن به ناتو استقبال کرده اند، وزارت خارجه روسیه به شدت این اقدام را محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: «الحاق فنلاند به ناتو تغییری فاحش در سیاست خارجی این کشور است.

این بیانیه می افزاید: «روسیه باید اقدامات نظامی و فنی متقابلی را برای توقف تهدیداتی که برای امنیت ملی خود می بیند انجام دهد».

وزارت خارجه روسیه افزود: «عضویت فنلاند در ناتو نقض مستقیم تعهدات بین‌المللی این کشور و به‌ویژه معاهده صلح پاریس در سال 1947 و معاهده 1992 درباره اصول روابط فنلاند و روسیه خواهد بود».

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، علاوه بر وزارت خارجه روسیه، گفت که نامزدی فنلاند برای عضویت در ناتو “قطعا” تهدیدی برای روسیه است و گسترش اتحاد نظامی اروپا یا جهان را با ثبات تر نمی کند.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که تلاش های فنلاند برای پیوستن به ناتو شکست خورده است. وی همچنین هشدار داد که این اقدام فنلاند به واکنش متقارن روسیه منجر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید