جاذبه های ملک شاپوری در شهر شیراز

خبر مرکزی، مهدی توفیقی: عمارت شاپوری یکی از زیباترین باغ های شهر شیراز و یکی از دیدنی ترین مکان های استان فارس به شمار می رود. این عمارت تاریخی متعلق به دوره پهلوی است و تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی به چشم می خورد. در این مجموعه جلوه های طبیعی باغ و معماری زیبای بنا چشم اندازی بی نظیر را ایجاد کرده است.

عمارت شاپوری شیراز در تاریخ 16 مهر 1379 به شماره 2781 به ثبت آثار ملی رسید و همچنین برای آسایش گردشگران در محوطه این عمارت زیبا رستوران و کافه احداث شده است.

عمارت شاپوری شیراز کجاست؟

به گزارش جامعه ۲۴، املاک شاپوری در خیابان کریم خان زند، خیابان انوری، چهارراه اهلی واقع شده است. گردشگران می توانند از ماشین شخصی یا وسایل نقلیه عمومی برای بازدید از عمارت شاپوری استفاده کنند.

نزدیک ترین ایستگاه مترو به عمارت شاپوری، ایستگاه زندیه است که پس از پیاده شدن از قطار و کمی پیاده روی می توان از خیابان های توحید و انوری به مقصد رسید.

اگر قصد دارید با اتوبوس از عمارت شاپوری دیدن کنید، ابتدا از خط پایانه ولیعصر – پایانه نمازی استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه زند پیاده شوید. پس از آن با یک پیاده روی کوتاه از طریق خیابان انوری به عمارت شاپوری می رسید.

تاریخچه املاک شاپوری در شهر شیراز

عمارت تاریخی شاپوری در شهر شیراز از سال 1310 تا 1315 به سرپرستی معمار معروف، مهندسی ابوالقاسم و متعلق به عبدالصاحب شاپوری، یکی از بزرگترین تجار شیراز طراحی و ساخته شد. این عمارت تاریخی تا اوایل سال 1370 محل سکونت خانواده شاپوری بود اما پس از چند سال این خانه متروکه و فروریخت.

  زهره فکور صبور درگذشت

در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی استان فارس عمارت تاریخی شاپوری را از مالک آن خانواده شاپوری خریداری و در فهرست میراث فرهنگی ایران به ثبت رساند.

جاذبه های ملک شاپوری در شهر شیراز

سبک معماری عمارت شاپوری در شهر شیراز

بنای تاریخی شاپوری در دو طبقه بنا شده و زیربنای آن 840 متر مربع و مساحت اصلی آن 4635 متر مربع است. سبک معماری و طراحی آن برگرفته از معماری قاجاریه است و به عنوان اولین بناهایی که با رویکرد معماری آزاد طراحی و ساخته شده اند، ثبت شده است.

ورودی و دسترسی به ساختمان بر روی محور اصلی نیست و برای ورود به آن باید 90 درجه از سمت شمال بچرخید. تمام مسیرهای باغ با الگوی کاملاً متقارن ساخته شده اند اما درختان به صورت متقارن کاشته نشده اند. علاوه بر این، افزودن بالکن یک سنت غیر متعارف در معماری ایرانی است. اما در بنای تاریخی شهر شاپوری شیراز از بالکن در بنا استفاده شده است.

نقشه کلی این عمارت و بنا برای دوره خود بسیار خاص و منحصر به فرد بود. مثلاً در این ساختمان از پلکانی استفاده می کردند که در هیچ یک از ساختمان های آن زمان وجود نداشت. علاوه بر این عمارت شاپوری دارای اتاق های زیادی است که هر کدام کارکرد خاصی دارند. ابداعات به کار رفته در معماری عمارت شاپوری آن را به باغ ایرانی اروپایی تبدیل کرد.


بیشتر بخوانید: از آرامگاه سعدی شیرازی چه می دانیم؟


در نمای غربی عمارت شاپوری، ستون‌های گچی گرد و کنده‌کاری شده با کاشی‌های طرح هخامنشی در جلوی ایوان فوقانی و در مرکز باغ عمارت حوض زیبای پنج طبقه قرار دارد که جلوه‌ای بی‌نظیر و بی‌نظیر را به وجود آورده است. منظره دیدنی روبروی عمارت

  شرایط هادی حجازی فر برای خداحافظی از بازیگری

پوشش گیاهی املاک شاپوری شیراز بسیار متنوع است، از جمله درختان مهم این باغ می توان به سرو، چنار، انجیر، افرا، انار، نارنج و خرما اشاره کرد که همراه با گل رز و جوز هندی باغ این املاک را بسیار زیبا کرده است. دیدنی و جذاب – تماشایی.

جاذبه های ملک شاپوری در شهر شیراز

رستوران و کافه در عمارت شاپوری شیراز

رستوران و کافه مانور تاریخی شاپوری مکانی دنج و عالی برای گذراندن اوقات فراغت خود در محیطی آرام و زیبا است.

گردشگران می توانند فرصتی عالی برای تجربه غذاخوری بی نظیر در یک خانه تاریخی داشته باشند. همچنین در رستوران عمارت شاپوری، غذاهای ایرانی و محلی مانند دیزی، کباب و لپه گوشتی، انواع نوشیدنی های تابستانی، بستنی و قهوه در قسمت کافه عمارت شاپوری موجود است. البته ممکن است قیمت منو در رستوران ها و کافه ها به دلیل سبک طراحی و موقعیت خاص آن کمی بالا باشد.

جاذبه های ملک شاپوری در شهر شیراز

ساعات بازدید و هزینه ورودی عمارت شاپوری شیراز

به گزارش جامعه ۲۴، عمارت تاریخی شاپوری همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۲۳ پذیرای گردشگران است.

برای ورود به مجموعه تاریخی شاپوری باید هزینه اندکی بپردازید که البته این هزینه ورودی برای گردشگران و گردشگران خارجی متفاوت است. اگر قصد بازدید از مانور شاپوری را ندارید و فقط می خواهید از منوی رستوران یا کافه استفاده کنید، نیازی به پرداخت هزینه ورودی ندارید.

2022-09-28 04:32:02

دیدگاهتان را بنویسید