ثبات نسبی بازار دلار

چهارشنبه پس از یک هفته پرتلاطم، بازار ارز در آرامش نسبی است.

دلار در بازار آزاد تهران که از ابتدای هفته روند نزولی را طی کرده و به حدود 29 هزار و 550 تومان رسیده بود، روز چهارشنبه 8 دی ماه از ادامه روند کاهشی خود بازماند اما در محدوده قیمتی 29 هزار و 650 تا 750 تومان در نوسان است. و با قیمت 29750 تن کار خود را به پایان رساند.

شکست دلار پس از کاهش سه واحدی

این ثبات نسبی پس از تحرکات هیجانی دلار دور از ذهن نبود و به گفته برخی کارشناسان، شاید این رکود قیمت ها ناشی از سازوکار نامرئی بازار برای هماهنگی عرضه و تقاضا پس از روزهای هیجانی بازار ارز تهران باشد.

این مکانیزم که با افزایش قیمت در صورت کمبود عرضه و حرکت در جهت مخالف یعنی. کاهش قیمت در صورت مازاد عرضه می تواند عامل مهمی برای تعادل قیمت در بازار ارز باشد.

با این حال، تحلیلگران دیگر گفتند که قیمت دلار آمریکا در روز چهارشنبه مطابق با سیاست بازار است. آنها معتقدند اگر بازارساز بخواهد در بلندمدت نرخ ارز را تثبیت کند باید تا حد امکان از تحرکات هیجانی نرخ ارز دوری کند و این روند نزولی را از حالت هیجانی به پله ای تبدیل کند.

در نتیجه این رکود قیمتی در حدود 29 هزار و 700 تن ممکن است با حمایت بانک مرکزی و صرافی ملی برای تثبیت نرخ ارز در ماه های آینده همراه شود.

از سوی دیگر با توجه به کاهش انتظارات ناشی از خبر مذاکرات کمیسیون مشترک برجام، احتمال تلاش بازارساز برای مدیریت بازار ارز و فرسودگی عمومی قیمت ها در بلندمدت افزایش می یابد. اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تلاش این نهاد برای تثبیت بازار ارز و همچنین تزریق 90 میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به بازار، شاید سند دیگری بر این حاکمیت باشد. .

  آیا می توان آمیکرون را بدون خاموش کردن آن کنترل کرد؟

اما سوال فعالان این است که فضای مذاکره به کجا می رود؟ ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه سه شنبه شب در یک کنفرانس خبری با اشاره به اینکه نتیجه دقیق مذاکرات وین در هفته های اخیر پیشرفت خوبی در مذاکرات وین حاصل شده است، گفت: «در هفته های اخیر پیشرفت خوبی در مذاکرات وین حاصل شده است، اما هنوز برای اظهار نظر در مورد نتیجه نهایی مذاکرات زود است. مذاکرات نامشخص بود

دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز با ابراز امیدواری به توافق مثبت گفت: برای دستیابی به یک توافق جدید به همه شرایط نیاز است. این خبر مثبت که از سوی ستاد مذاکره منتشر شد، علیرغم افزایش 150 جلدی نرخ ارز نسبت به روز سه شنبه، انتظارات اکثر فعالان بازار ارز را پایین نگه داشت و در روزهای آینده به سمت کاهش بیشتر قیمت اسکناس آمریکا حرکت کرد.

پیش بینی بازیگران بازار ارز از قیمت دلار در روزهای پایانی هفته و همچنین ابتدای هفته آینده چندان با وضعیت فعلی فاصله نداشت و در حدود قیمت 29 هزار و 750 تا 850 تن عرضه شد. با بررسی مذاکرات بازار مرکزی، به نظر می رسد اخبار داخلی و خارجی منتشر شده در هفته جاری می تواند مانعی جدی بر سر راه رشد بازار باشد و از افزایش شدید آنها جلوگیری کند.

همچنین احساس می شود عموم فعالان بازار از این ثبات نسبی و عرضی قیمت دلار راضی هستند. با نگاهی به تمامی موارد ذکر شده در این گزارش باید دید این کاهش نوسانات و رکود نسبی قیمت دلار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و در روزهای پایانی هفته جاری شاهد چه نمایشی در بازار ارز تهران خواهیم بود.

  بیماری کلیوی را با میوه های خوشمزه درمان کنید

قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار چهارشنبه 8 دی ماه همانند روزهای گذشته روند قیمت دلار را دنبال کرد و با 30 هزار تن افزایش نسبت به روز سه شنبه با قیمت 13 هزار میلیون و 50 هزار به کار خود پایان داد. تن در همین حال، شاهد کاهش نسبتاً قابل توجهی در قیمت جهانی طلا بوده ایم و قیمت جهانی طلا با 12 دلار کاهش نسبت به روز سه شنبه، با 1800 دلار در هر اونس معامله می شود.

دیدگاهتان را بنویسید