ثبات دلار در کانال 28 هزار تنی

در روزهای اخیر دلار در ابتدای کانال 28 هزار تومان تثبیت شده است. در ادامه روند ثبات نسبی قیمت اسکناس های آمریکا در قیمت های 27800 تا 28000 تومانی طی هفته گذشته، این هفته نرخ این ارز در ابتدای کانال 28000 تومانی به ثبات نسبی رسید و با مجموعه ای اندک تغییرات در نوسان بود.

اما با توجه به کاهش ماه گذشته نرخ ارز و کاهش انتظارات در هفته های اخیر برای آینده بازار ارز، سوال اصلی اکثر فعالان و دنبال کنندگان بازار ارز این است که چرا روند نزولی ادامه پیدا نکرده است؟ 28000 تومان چیست؟

پاسخ کوتاه این است که بازار به مذاکرات رفع تحریم ها خوش بین است اما با پرانتز منتظر تکلیف برای تغییر کانال و سقوط است. در این شرایط دلار نمی تواند به کانال بالاتری صعود کند.

دیروز چهارشنبه 5 بهمن ماه، دلار با ورود به کانال 28 هزار تومانی در گام های اولیه این کانال مردد بود. معامله گران ارز تهران سه شنبه شب در سطح قیمتی 28 هزار و 50 تن معامله کردند.

در ابتدای ساعت کاری روز چهارشنبه، دلار با 100 تن افزایش قیمت و در حدود 28 هزار و 150 تن معامله شد. این روند صعودی تا چهارشنبه شب ادامه داشت و حوالی ساعت 16 آن روز قیمت دلار در معاملات ارزی در بازار آزاد تهران به 28 هزار و 200 تن رسید.

در جریان کاهش شدید و چشمگیر قیمت اسکناس آمریکا در ژانویه گذشته، توجه زیادی به نمودار قیمتی شاخص بازار ارز شد.

این روند نزولی که ناشی از انتشار اخبار سیاسی مثبت و امیدوارکننده در حول و حوش مذاکرات وین بود، انتظارات تحلیلگران و جامعه از بازار ارز تهران را نیز به سمت نزول بیشتر و شاید حتی دلیل اصلی تداوم افت بازار خارجی سوق داد. حجم بورس ممکن است انتظارات کمتری در این موضوع داشته باشیم.

  بازیگر سریال Game of Thrones درگذشت.

اما سوال اصلی جامعه و فعالان بازار ارز این است که چرا در وهله اول چرا روند نزولی دی ماه در بهمن ماه ادامه پیدا نکرد و در مرحله بعد با توجه به فضای مثبت سیاسی اخیر دلیل افزایش خفیف دلار چیست؟ روزها؟

برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز با تحلیل فضای سیاسی مذاکرات هسته ای به این سوال مهم پاسخ می دهند. آنها با اشاره به روند مثبت مذاکرات بر این باورند که با وجود اخبار و سیگنال های منتشر شده در روزهای اخیر در اطراف ستاد مذاکرات هسته ای، به نظر می رسد توافق نزدیک است.

با این حال، تمدید مدت زمان مذاکره به دلیل پیچیدگی های خود توانست حضور نرخ دلار را در کانال های 27 و 28 هزار تنی تشویق کند.

این افراد همچنین به تلاش سه گانه نرخ اسکناس آمریکا برای عبور از هسته سخت و عبور از سطح حمایتی 27 هزار و 500 تنی در روزهای ابتدایی هفته گذشته برای ادامه روند نزولی نرخ دلار اشاره می کنند.

این پرسش‌ها نشان می‌دهد که با وجود پیشرفت چشمگیر در مذاکرات لغو تحریم‌ها و ارسال سیگنال‌های مثبت از این رویداد در هفته‌های اخیر، همچنان تعدادی از پرانتزها باز است و برخی کشورها تمایلی به عقب‌نشینی ندارند و همین امر موجب شده تا دلار در کمین خود قرار گیرد. دو کانال 27000 و 28000 تنی تا رسیدن اخبار قطعی تر از توافق جدید.

سکه امامی اما دیروز عملکرد قابل توجهی در بازار از خود نشان داد. این قطعه فلز گرانبها که در کانال 12 میلیون و کانال 400 هزار تنی این کانال معامله می‌شود، روز چهارشنبه در بازار با حدود 100 هزار تن افزایش نسبت به روز سه‌شنبه و در سطح قیمت 12 میلیون و 550 هزار تومان.

  سم کشنده حلزون کلید ساخت خانه های جدید است

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید