تیپ جوانان قاجار; از حمام گرفته تا سردار!

یکی از سؤالات ساده اما روزمره جوانان که اغلب سلول های خاکستری ذهن را به تقلا می کشاند، به خصوص این روزها که دایره ارتباطات اجتماعی و مدهای انسانی گسترده شده است، این سؤال است: “چه بپوشم؟!” البته این سوال در دوران قاجار نیز در بین جوانان رایج بود.

نوع پوشش در هر دوره از تاریخ بر اساس ابزار و تجهیزات موجود و تحولات علمی و صنعتی، قوانین اجتماعی، عرفی و حتی دولتی متفاوت بوده است.

در بین تهرانی‌ها در دوره قاجار و حتی قبل از آن، بیشتر مردان تهرانی برای پوشاندن از عبا و شال و کوباس استفاده می‌کردند. اما همین لباس ها هم با توجه به تغییر فصل و شرایط زیاد جامعه تغییر می کرد. در این سبک لباس های مردانه شامل این لباس ها می شود:

زنان قاجار
لباس حمام: کت نازک در تابستان و زمستان به دلیل سردی هوا ضخیم تر بود.

کابا: یک لباس ساده با یقه باز و دو جیب عمودی در دو طرف زیر زانو که روی پیراهن می پوشیدند و با روسری می بستند.

اخلاقی: چیزی ضخیم تر از کابای کوتاه بالای زانو که روی پیراهن پوشیده می شود.

معنی: لباسی بود با یقه بسته و سجاف تا پایین شکم با چین های کوچک سرتاسر.

فرمانده: چیزی شبیه مرادبگی با چند شکاف بزرگ در پشت تا زانو که روی قبا می پوشیدند.

زنان قاجار
شلوار از ماهوت بود که با روسری بسته می شد. کلاهی از نمد یا چرم، صندل های بدون بند و پیراهنی از پارچه کتان، کتان یا نخی با یقه ای که از روی شانه باز می شود. البته معمولاً این لباس را بدون شلوار ورزشی می پوشیدند.

  حامد لاک از پرسپولیس اخراج شد؟

بخشی دیگر از پوشش آنها مربوط به وسایلی بود که همیشه با خود حمل می کردند. یک چاقو و پاشنه کش، یک جام کوچک برنجی، یک زنجیر ظریف دو متری با حلقه چرم برای قرار دادن در مچ دست و یک سر منگوله از نخ چرمی در انتها، یک تسبیح و یک حلقه نقره با عقیق یا فیروزه که در جیب و روی بازو قرار گرفتند.

اما زنان نیز لباس های خاص خود را داشتند. لباس زنان تهران قدیم از شورت تا زانو از چلوار و حریر و ساتن بود که زیر آن را می پوشیدند و روی این شورت شلوارهای تنگ مخمل و ماهوت می پوشیدند.

رنگ های این شلوار بیشتر سبز، زرد، نارنجی و گیلاسی است که روی سجاف ها (نوعی دامن) پوشیده می شود. پیراهن کوتاهی شبیه پیراهن مردانه با یقه بسته یا گلابی شکل با روسری های کوتاه و بلند بنا به سلیقه روی آن بسته می شود.

مردان قاجار

در زمستان جلیقه ای از ماهوت، ترمه یا مخمل، با یقه بسته، گلدوزی شده با طلا، با آستین های باریک یا گاهی گشاد می پوشیدند. اما در تابستان به دلیل گرمای هوا این جلیقه کمی نازک شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید