تکثیر ژنتیک اسب برتر با انتقال جنین

یکی از اعضای دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهرکرد گفت: انتقال جنین تکنیکی است که برای بازتولید ژنتیک برتر در حیوانات از جمله اسب استفاده می شود. در چهارمحال و بختیاری جمعیت قابل توجهی از اسب ها در کشور وجود دارد که با توجه به اقدامات فعالان پرورش اسب خوب، مادیان و نریان نژاد جنوبی هم اکنون در این استان حضور دارند.

علی قدیور درباره موضوع انتقال جنین اسب در چهارمحال و بختیاری گفت: انتقال جنین تکنیکی است که برای بازتولید ژنتیک برتر در حیوانات از جمله گونه های اسب استفاده می شود، در واقع در تکنیک انتقال جنین به اسب از مادیان اهدایی. اهدا کننده این مادیان برای تشخیص نژاد خود از نظر ژنتیکی و صفات استفاده می شود.جنین استخراج و به رحم مادیان گیرنده منتقل می شود بنابراین ژنتیک مادیان گیرنده هیچ تاثیری بر کیفیت ژنتیکی جنین ندارد. مانند فیزیکی و غیره، همچنین مادیان دهنده می تواند به باردار شدن ادامه دهد.

این عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهرکرد گفت: در چهارمحال و بختیاری از نژادهای مختلف اسب دره شوری، کرد، کاملا ایرانی و عرب وجود دارد. ایران همچنین در استان های فارس، اصفهان، کوگیلویه و بویراحمد فراوان است.

وی گفت: ژنتیک فوق العاده در هر نژادی می تواند کاندیدای انتقال جنین باشد. یا به دلیل برخی مشکلات جسمی نمی توان بارداری را طی کرد. علاوه بر این، این تکنیک امکان به دست آوردن جنین از مادیان هایی را می دهد که به دلیل شرکت محدود در مسابقات تا سن مشخصی نمی توانند باردار شوند، بنابراین استفاده از تکنیک انتقال جنین اسب برای پرورش دهندگان قابل استفاده است، از بازده اقتصادی بالایی برخوردار هستند.

  مطالعه محل اجتماع انجمن 24

کدیور گفت: پروژه انتقال جنین اسب توسط محققان موسسه تحقیقات جنین جانوری دانشگاه دولتی شهرکرد برای متقاضیان قابل انجام است و نکته قابل توجه در این زمینه این است که این تکنیک توسط محققان این پژوهشکده ایجاد شده است. مواد و ابزار مورد استفاده، ابزارهای ساخت ایران هستند که علاوه بر در دسترس بودن، بسیار مقرون به صرفه تر از مواد و ابزارهای خارجی هستند که هزینه بالایی دارند و این تکنیک را به یک روش اقتصادی تبدیل خواهند کرد.

این عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد: در چهارمحال و بختیاری جمعیت قابل توجهی از اسب در کشور وجود دارد و با اقدامات پرورش دهندگان اسب، مادیان ها و نریان های خوب کشور هم اکنون در این استان وجود دارد، نگهداری و نگهداری و پرورش اسب در واقع صنعتی است که علاوه بر جنبه های ورزشی و سرگرمی درآمد خوبی به همراه دارد که البته به کیفیت محصولات بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید