تولد توله سگ یوزپلنگ “ایران” در روزهای آینده

معاون محیط زیست و تنوع زیستی وزیر محیط زیست گفت: توله های یوزپلنگ ایران از مرکز پرورش یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران پیش بینی می شود حدود دهم اردیبهشت ماه به دنیا بیایند.

حسن اکبری در این خصوص گفت: قبلاً بارداری قطعی یوزپلنگ در اسارت را اعلام نکرده بودیم، اما علائم ظاهری حاملگی مشخصی از یوزپلنگ ایرانی را نشان می دهد و امیدواریم زایمان موفقی انجام شود.

معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیش بینی ما این است که تحویل روز شنبه 9 اردیبهشت ماه باشد اما اگر کمی تاخیر در تحویل داشته باشیم طبیعی است. جریان دارد.

اکبری گفت: در صورت موفقیت آمیز بودن زایمان، برای اولین بار در دنیاست که یوزپلنگ آسیایی به طور طبیعی در اسارت باردار می شود و موفق می شود تعداد کمی به دنیا بیاورد.

به گفته اکبری، اگر توله ها سالم بمانند، می توانیم جمعیت یوزپلنگ را در شرایط نیمه طعمه نگهداری کنیم که این امر کمک شایانی به حفظ ژن این گونه در خطر انقراض می کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون کمتر از 20 قلاده یوزپلنگ در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی زیستگاه اصلی یوزپلنگ ها مشاهده شده است، خاطرنشان کرد: یوزپلنگ در دوران بارداری دو تا شش قلاده دارد. این روند برای حفظ این گونه مهم ژنتیکی حائز اهمیت است، اما در کنار این اقدام، کار سازمان حفاظت محیط زیست همچنان در حال برنامه ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه های طبیعی یوزپلنگ در کشور است.

  بدخواهی قدیمی، انگیزه برادرکشی

این یک یوزپلنگ با ارزش گربه است که به شدت در معرض خطر انقراض است. زمانی اکثر مناطق آفریقا و بیشتر آسیای مرکزی و شبه قاره هند زیستگاه این حیوان زیبا بود، اما امروزه جمعیت آن به حدی کاهش یافته است که در ایران فقط گونه آسیایی وجود دارد که به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند، البته این گونه نیست. حسن اکبری گفت: چندی پیش معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که وضعیت یوزپلنگ ایرانی سرنوشت ساز است. آمارها حاکی از وجود 20 قلاده یوزپلنگ در این زیستگاه است.

این آمار سیگنالی برای بیداری جمعیت یوزپلنگ است البته چند سالی است که سازمان حفاظت محیط زیست با کمک سه یوزپلنگ صید شده کوشکی (نر) و ایران (ماده) اما جهانی سعی در حفظ این گونه دارد. تجربه نشان می دهد که پرورش یوزپلنگ در اسارت کار بسیار دشواری است و ریسک بالایی دارد. سازمان محیط زیست چندین سال است که سعی کرده این گونه را برای تکثیر در اسارت حفظ کند، بنابراین این یوزها را در پردیسان تهران نگهداری کنید اما بعد از چند سال. این توله ها ناموفق بودند، بنابراین تصمیم بر آن شد تا یوزی ها به زادگاهشان توران در سمنان بازگردانده شوند، زیرا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست معتقد بودند که پرورش باید به طور طبیعی انجام شود.

داستان از این قرار است که یوزپلنگ نر در فوریه 2007 در سن چهار ماهگی و یوزپلنگ ماده در پایان آوریل 2011 در سن سه ماهگی صید شدند. بعداً در سال ۱۳۹۶ یک یوزپلنگ ماده دیگر به نام ایران در هشت ماهگی به آن دو یوز اضافه شد و توسط قاچاقچیان در تهران با خود بردند. در فروردین 1395 کارکنان سازمان محیط زیست تصمیم گرفتند این یوزپلنگ ها را به زادگاهشان توران سمنان بازگردانند که با وجود حواشی فراوان با موفقیت انجام شد.

  نرخ روز دلار، یورو، طلا و سکه امروز سه شنبه 18 آبان 1400

این انتقال مخالفان و موافقان زیادی داشت و سوال همه این بود که آیا کوشکی، دلبر و ایران می توانند بازسازی شوند؟ با این حال تلاش برای لقاح طبیعی یوزپلنگ ماده ادامه یافت، اما پس از مدتی کارشناسان به این نتیجه رسیدند که سن یوزپلنگ برای باروری و تولیدمثل بالا بوده است، بنابراین یوزپلنگ نر دیگری به نام فیروز که از یوز کوچکتر است و مدتی در طبیعت است. توسط متخصصان با روش‌های کاملاً علمی احیا شد و سپس اقداماتی برای نزدیک‌تر کردن فیروز و ایران انجام شد.

همزمان سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که با توجه به زمان جفت گیری ایران و فیروز (یوزپلنگ نر و ماده) معتقدیم تولد در دهم اردیبهشت ماه اتفاق می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید