توضیحات نماینده تهران درباره علت وقوع سیل در امامزاده داود

جامعه 24 – سیل در کشور منجر به جان باختن دردناک حداقل 69 نفر شد که نیمی از قربانیان از استان تهران بودند، یعنی استانی که مرکز آن مرکز کشور است و بیشترین امکانات را در کشور دارد.

در چنین شرایطی تعدادی از نمایندگان تهران در محل وقوع سیل در منطقه خان حاضر شدند اما ابتدایی ترین وسایل مانند چکمه را به همراه نداشتند و حتی یک بلدوزر آنها را جابه جا می کرد. انتشار این تصاویر انتقادات زیادی را برانگیخت و منتقدان با بیان اینکه این یک نمایش است، گفتند که این افراد فراموش نکردند دوربین را بگیرند اما حتی نمی دانستند که باید مناسب شرایط سیل و سیل باشد. تصادف، مثلاً چکمه پوشیدن در آنجا البته برخی فکر می کردند که قبول شدن در این زمینه کار بزرگی است.

همچنین این سوال مطرح شد که قربانیان چه سودی از حضور این افراد داشتند و قرار بود چه دردی را التیام بخشد. چرا این مسئولین از قبل برنامه ای برای جلوگیری از چنین حوادثی تهیه نکرده اند و چرا فقط وقتی حوادثی اتفاق می افتد، ناگهان سرشان را جمع می کنند، عکس می گیرند، کمیسیون می گیرند و بعد همه چیز را فراموش می کنند تا حادثه بعدی. بدون انجام برنامه ریزی و نظارت لازم برای جلوگیری از تکرار حوادث.

مخابرات پیام داد اما اخطار سیل را پیامک نکرد!

به عنوان مثال در این سیل اخیر و فقط در تهران در روز پنجشنبه 15 مرداد ماه پیامکی مبنی بر عدم ایستادن در کنار لوله ها و آب جاری دریافت شد در حالی که سیل استبان چند روز قبل از آن تاریخ و سیل امامزاده داوود بوده است. یک روز قبل از ارسال آن پیامک جالب اینجاست که پیام ها به موقع برای همه شهروندان در روزی مانند روز مبخله یا روز حجاب و عفاف ارسال شده است، اما برای حادثه ای که جان و مال مردم را تحت تاثیر قرار داده، پیامک های هشدار دهنده پس از آن ارسال شده است. این حادثه در حالی که البته این پیام ها به گوش همه نرسید. ضعف در اطلاع رسانی به مردم و ضعف در اقدام مسئولین ذیربط در بررسی نقاط خطرناکی مانند کانال های نابسامان و غیره همه دست به دست هم دادند تا مناطق مختلف کشور را سیل کرده و جان افراد زیادی قربانی شود. بی توجهی مسئولان

  12 ماسک زیبایی گوجه فرنگی

اقبال شکری نماینده تهران در مجلس از جمله افرادی است که در محضر امامزاده داود حاضر شد. وی در تشریح وقایع آن روز به رویداد۲۴ می گوید: بلافاصله پس از وقوع سیل جلسه مجمع نمایندگان در تهران را با حضور دستگاه های اجرایی مرتبط استان برگزار کردیم و تقریباً همگی در این جلسه حضور یافتند و ارائه کردند. گزارش های آنها را جمع بندی کردیم و کمیسیون تخصصی تشکیل دادیم تا در چند روز آینده نظر نهایی شورای ملی در مورد این رویداد اعلام شود.

وی ادامه داد: دستگاه های متولی وظیفه دارند به وظایف خود عمل کنند و در حال انجام اقدامات لازم پس از وقوع حادثه هستیم. همچنین اقداماتی را که باید انجام می شد، اما انجام نشد و منجر به سیل و خسارات عمده به مردم شد، پیگیری می کنیم. ما نتایج بررسی خود را به مراجع ذیربط و نهادهای مجری قانون ارسال می کنیم. نتیجه را هم به مردم اعلام می کنیم.


بیشتر بخوانید: سیل زدگان و زلزله زدگان هم به بازی سیاسی کشیده شدند


پس از اخطار هواشناسی امامزاده داوود و بازار را تعطیل نکردند

شاکری می‌گوید: بررسی‌ها در درجه اول به منظور جلوگیری از تعرض به بستر رودخانه و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر رودخانه کن است. کانال ایجاد شده روی این رودخانه مسدود شد و حتی ساخت و ساز روی کانال انجام شد. همه این موارد تخلف از بستر و بستر رودخانه بود و نتیجه همان اتفاقی بود که رخ داد.

وی می افزاید: مشکل بعدی عدم لایروبی رودخانه و کانال در مواقع لزوم بود که باید به صورت مستمر انجام شود و نظارت و حتی بازدید شود تا برای سیلاب و عبور آب از کانال آماده شود. مشکل بعدی عدم اجرای برنامه های آبخیزداری بالادست است. این اقدام برای جلوگیری از شسته شدن خاک و حمل آن به پایین دست مهم است. حادثه ای که متاسفانه در سیل اخیر رخ داد و حجمی از خاک و گل و سنگ به مناطق پایین دست منتقل شد و آثار آن بر مغازه ها و حیاط امامزاده مشهود است.

  هواشناسی ایران امروز 1401/04/05

هواشناسی هشدار داد اما کسی منطقه امامزاده داود را نبست

به گفته یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان تهران، مهمترین نکته عدم اجرای قانون در پاسخ به اخطار سازمان هواشناسی است به این معنا که اخطار هواشناسی در قسمت اخبار صدا و سیما اعلام می شود اما مسئولان اجرایی این مناطق باید به اخطار نارنجی توجه کنند و قانون را اجرا می کردند یعنی باید فوراً امامزاده داوود و بازار را تعطیل می کردند و تردد را ممنوع می کردند، زیرا سیل مدت کوتاهی ادامه داشت و حجم آب زیاد نبود. . سیل تنها به دلیل عدم عبور از کانال و طغیان رودخانه وارد محوطه امامزاده شد. بنابراین می توان گفت آخرین مورد از همه مهمتر است و اگر منطقه بسته می شد تلفات انسانی نداشتیم. پیگیر این سوال هستیم که پیامدهای هواشناسی چه بوده است و مسئولان مربوطه چه کرده اند؟

مقصر سیل زدگان روستای امامزاده داود

شاکری در پاسخ به این سوال که چه دستگاه هایی در این امر دخیل هستند، می گوید: وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، سازمان مدیریت بحران، دولت منطقه، اداره کل منطقه و توسعه روستایی از جمله نهادهای مجری در این منطقه هستند که باید پاسخگو باشند و اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در خصوص اظهارات و انتقادات مطرح شده درباره حضور نمایندگان تهران در محل حادثه می گوید: بازدیدی از محل انجام دادیم. قرار بود چیکار کنیم؟ باید سریع به صحنه می رسیدیم و وظیفه خود را انجام می دادیم که انجام دادیم. ماشین‌های تخصصی همه تجهیزات را در اختیار داشتند، اما ما عادی راه می‌رفتیم و صدها نفر دیگر در منطقه بودند. آیا همه آنها چکمه داشتند؟ همه برای کمک حضور داشتند. ما باید کارهایمان را با چکمه یا بدون چکمه انجام می دادیم، این لبه هایی است که جلوی حضور سرزده نمایندگان را می گیرد. ما به راحتی ردیابی کردیم و کمبود چکمه مانع از انجام کار نشد.

  چرا هنوز به کلیشه کودک تنها و خودخواه اعتقاد داریم؟

2022-08-03 06:12:31

دیدگاهتان را بنویسید