توصیه علمی: “روزی 10 دقیقه بخند”

فرادید| انگلیسی، ریاضی و خنده؛ اینها برنامه های درسی یک مدرسه کلاس ششم در برایتون، انگلستان است. این تصمیم پس از آن گرفته شد که نتایج کلاس های خنده درمانی نشان داد که حتی خنده مصنوعی نیز باعث کاهش اضطراب و استرس کودکان می شود. اما آیا واقعا خندیدن به ما کمک می کند تا آرام شویم؟

به گزارش فراد این یک واقعیت شناخته شده است که خنده برای سلامتی ما مفید است. خنده واکنش های متعددی برای کاهش استرس در ما ایجاد می کند.

رابین دانبار، استاد بازنشسته روانشناسی تکاملی در دانشگاه آکسفورد، می گوید:

اندورفین شما را آرام و شاد می کند و به نظر می رسد سطح کورتیزول، هورمون استرس را در بدن کاهش می دهد. اندورفین همچنین به آزادسازی اکسید نیتریک کمک می کند. اکسید نیتریک یک ماده شیمیایی است که به شل شدن عضلات خم شده و کاهش استرس در بدن کمک می کند.

اکسید نیتریک همچنین رگ های خونی را گشاد می کند، که ممکن است توضیح دهد که چرا خنده می تواند فشار خون را کاهش دهد. هنوز دقیقاً مشخص نیست که اثرات مثبت خنده بر استرس چگونه ایجاد می شود.

پروفسور سوفی اسکات، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کالج لندن می گوید: «شبکه های پیچیده بخش های مختلف مغز احتمالاً در خنده نقش دارند. اما ما به وضوح می‌بینیم که هیپوتالاموس که در استرس نقش دارد، هنگام خنده فعال می‌شود.»

هیپوتالاموس سیستم عصبی پاراسمپاتیک را کنترل می کند – که مسئول واکنش فرار یا جنگ است. اسکات می گوید: “ما می بینیم که به محض اینکه مردم شروع به خندیدن می کنند، سطح هورمون فرار یا آدرنالین در خون آنها کاهش می یابد.”

  آنوریسم؛ درد بند ناف را جدی بگیرید!

این تغییرات شیمیایی باعث می‌شود هنگام خندیدن و مدت‌ها بعد آرام‌تر شویم. یک مطالعه در سال 2020 در دانشگاه بازل در سوئیس نشان داد که هر چه افراد بیشتر در طول روز بخندند، کمتر تأثیر موقعیت های استرس زا را احساس می کنند.

خنده درمانی
خنده طبیعی و غیرمنتظره قوی ترین اثر را بر روی افراد می گذارد، اما شواهد نشان می دهد که حتی تظاهر به خنده یا خندیدن می تواند پاسخ ما به استرس را کاهش دهد.

این پدیده از طریق اثری معروف به «نظریه حرکت ایجاد کننده احساسات» شناخته می شود. زمانی که از عضلات صورت خود برای لبخند زدن و خندیدن استفاده می کنید، بازخوردی را به مغز ارسال می کنید که باعث می شود پیام رسان های شیمیایی مانند سروتونین که می تواند خلق و خو را بهبود بخشد، در جریان خون آزاد شود. این اثر در خنده درمانی استفاده می شود.

در کلاس های خنده درمانی که به کلاس های یوگای خنده نیز معروف است، شرکت کنندگان به فعالیت های ورزشی می پردازند که باعث خنده آنها می شود. آنها دست می زنند و کلماتی مانند “هاهاها” را که شبیه خنده است می خوانند یا تکرار می کنند. و بله، آنها می خندند.

ایده این است که با انجام این کار، بدن شما شروع به تولید اندورفین می کند و این شما را واقعاً می خنداند.

اما جنینگز، درمانگر یوگای خنده که کلاس های یوگای خنده را در برایتون تدریس می کند، می گوید: اول از همه، یکی تمرین تنفس یوگا است که تنفس را کند می کند و دیگری مدیتیشن است که اثرات کاهش استرس را افزایش می دهد.

  واکنش جالب علی مطهری به سخنان ضد و نقیض نوشین معراجی

ترکیب آنها بسیار موثر به نظر می رسد. بررسی مطالعات خنده درمانی انجام شده در سال 2019 نشان می دهد که از 19 مطالعه انجام شده در مورد این موضوع، 18 مطالعه تأیید می کند که افراد پس از شرکت در جلسات خنده درمانی به طور قابل توجهی استرس خود را کاهش داده اند.

این مطالعات همچنین نشان می دهد که افراد برای دیدن تاثیر خنده درمانی نیازی به صبر طولانی ندارند. یک مطالعه در سال 2021 توسط محققان آلمانی و کانادایی نشان داد که فقط شرکت در یک جلسه 30 دقیقه ای سطح کورتیزول خون را کاهش می دهد.

یوگا برای خنده
این مدرکی است که منجر به ایجاد کلاس های خنده درمانی در مدرسه دخترانه در برایتون، انگلستان شد. سرویس بهداشت ملی بریتانیا قبلاً یوگا را به عنوان بخشی از یک برنامه اجتماعی تجویزی (فعالیت‌های غیرپزشکی که پزشکان عمومی برای بهبود سلامت جسمی و روانی بیماران تجویز می‌کنند) به بیماران پیشنهاد می‌کرد.

اما باید توجه داشت که این کلاس ها برای همه مناسب نیست و می تواند جواب عکس بدهد. پروفسور اسکات می‌گوید: «برخی افراد از اینکه شما آنها را بخندانید یا از خندیدن مصنوعی ناراحت هستند و احساس راحتی نمی‌کنند متنفرند». اگر این افراد را بخندانید، می توانید سطح کورتیزول آنها را به سطوح خطرناکی برسانید.

«برای چنین افرادی، ارائه چنین خدماتی باید در محیطی کاملاً طبیعی صورت گیرد. به عنوان مثال، می توانید یک گروه از دوستان ایجاد کنید و جوک بگویید. مؤلفه اجتماعی خنده بسیار مهم است. این بدان معناست که شما بیشتر از زمانی که تنها هستید در جمع بخندید.

  شهرداری تهران 60 هزار نیروی کارآمد و متخصص دارد

واندروال توصیه می کند که مردم روزی یک دقیقه بخندند و آن را به یک برنامه روزمره تبدیل کنند، مانند مسواک زدن. “هر چه بیشتر آن را به یک عادت تبدیل کنید، آسان تر می شود.”

منبع: دیلی میل
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید