توصیه «روانشناسی» به داوطلبان کنکور ارشد

شبنم سحر برای ارائه توصیه ها از نظر روانی تا ذهن داوطلبان برای شرکت در آزمون آماده شود کارشناسی ارشد در مورد مدیریت استرس در جلسه امتحان بپردازید و بگویید: استرس می تواند بسیار کم یا همان صفر درصد، متوسط ​​یا خیلی زیاد یا همان 100 درصد در تمام مراحل حساس زندگی افراد باشد و قطعاً زمانی که درصد آن صفر درصد باشد، انگیزه و موتور انگیزشی فرد برای انجام این فعالیت خاموش می شود و اگر 100 درصد باشد استرس بیش از حد باعث می شود که فرد به طور کامل این فعالیت را متوقف کند.

این روانشناس با تاکید بر لزوم استرس در هر فعالیت و در تمام مراحل حساس زندگی از جمله امتحانات و کنکور، افزود: نباید همیشه نگاه بدبینانه ای به «استرس» داشته باشیم.

وی همچنین گفت: در بسیاری از موارد ترس و استرسی که فرد برای کنکور تجربه می کند به سبک زندگی خاص خود و خانواده اش برمی گردد، به این معنا که گاهی فرد یا خانواده از افرادی که از توان آنها خارج است انتظاراتی دارند. . این است و در نهایت این استرس از نرمال به صفر یا صد درصد تغییر کرده است.

طلوعی در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم حفظ آرامش نسبی داوطلبان قبل از آزمون، تکنیک هایی را در این خصوص ارائه کرد و خطاب به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گفت: شدت بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، جملات منفی مانند “هیچ چیز اتفاق نخواهد افتاد” کلماتی هستند که خود را از بین می برند و تمام عزت نفس شما را از بین می برند. در این زمینه باید از عبارات مثبت جایگزین مانند «تمام تلاشم را کردم و امیدوارم نتیجه خوبی بگیرم» استفاده کنید.

  آیا حفظ ارتباط با دوستان دوران کودکی مهم است؟

این روانشناس همچنین با اشاره به تاثیرات منفی خودپنداره «کاذب» خاطرنشان کرد: وجود خودپنداره «کاذب» نیز برای روان سمی است. عموم مردم بر این باورند که وقتی خودپنداره کاذب و فوق العاده بالا باشد، پیشرفت مضاعف برای فرد حاصل می شود، در حالی که برخلاف تصور عمومی از خودپنداره کاذب و این انتظار که افراد در همه زمینه ها عالی هستند و باید به 100 برسند. % موفقیت؛ در نهایت استرس فرد بیشتر می شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با تشریح تاثیر منفی فشار خانواده بر افراد برای کسب نتیجه مثبت در کنکور، خاطرنشان کرد: لازم است هم خود فرد و هم خانواده او بدانند که موفقیت افراد در زندگی محدود به نتیجه مثبت نیست. روح و خودپنداره واقعی این است که بالاخره راهش را پیدا کند و موفق شود.

به گفته طلوعی، بهتر است داوطلبان در روز کنکور از لباس های راحت و تکنیک هایی مانند «آرامش» و تنفس عمیق استفاده کنند تا آرامش دوره ای خود را بازیابند.

توصیه «روانشناسی» به داوطلبان کنکور ارشد

این روانشناس همچنین به داوطلبان یادآور شد: برای استرس های احتمالی در جلسه امتحان تدابیری بیندیشند: اگر استرس جلسه امتحان بر شما غلبه کرد، مداد را به مدت پنج دقیقه روی میز بگذارید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. با آرامش تست کن

وی همچنین با اشاره به نگرانی هایی مانند عدم شرکت در کنکور یا بهترین دانشگاه توسط برخی داوطلبان خاطرنشان کرد: داوطلبان باید بدانند که نتیجه واقعی آموزش خود را تا چند ماه می بینند، بنابراین در جلسه آزمون تمام تلاش خود را برای حفظ تمرکز خود انجام دهند. برای حفظ آرامش برخورد نکردند. البته پس از اعلام نتایج، مشمولان به برنامه ریزی ادامه می دهند، پذیرفته شدگان به آموزش و پذیرش ادامه می دهند و پذیرفته نشدگان نیز برای بازآموزی برنامه ریزی می کنند. کمبود انرژی برای تست مجدد در سال آینده نشان دهنده بی هدفی داوطلب است و این افراد باید روی اهداف خود تلاش کنند.

  Day Zero یک فیلم استراتژیک است؟!

طلوعی در پایان سخنان خود افزود: تمرکز بر آزمون به عنوان کنکور، علاوه بر نیاز به انگیزه که محرک اصلی حرکت انسان است؛ به همین دلیل است که به عنوان یک آزمون ورودی، نیاز به انگیزه است. نیاز به حمایت دارد تا افراد بتوانند دوره خود را رصد و بررسی کنند و در صورت نیاز، رشته تحصیلی خود را برای موفقیت در کنکور سال آینده تغییر دهند. به همین دلیل حمایت خانواده ها از داوطلبان کنکور بسیار حائز اهمیت است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید