توزیع هوشمند برنج و روغن و شکر از هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از هفته آینده شکر، روغن و برنج به اقلام توزیع هوشمند درب با قیمت های تعزیری اضافه می شود و هر چه از سامانه هوشمند بیشتر استفاده شود، واسطه ها کمتر می شود.

سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه تمرکز ما در ماه های اول دولت بر تامین امنیت غذایی و تلاش برای ساماندهی بازار اقلام اساسی مانند مرغ و تخم مرغ بود، گفت: در این راستا موفق شده ایم مرغ را مدیریت کنیم. و بازار تخم مرغ به نحوی از روزهای آینده تا پایان سال شاهد شرایط مطلوبی در این بخش ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: برای تامین اقلام مورد نیاز در شب عید و بعد از ماه مبارک رمضان برنامه ریزی های لازم انجام شد و همچنین برنامه ریزی های لازم در دستور کار قرار گرفت و همچنین زمینه سازی برای پرورش قراردادی، خرید دام مازاد از دهقان. و عشایر و مستندسازی اراضی کشاورزی نیز در دستور کار قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تامین امنیت غذایی وظیفه جهاد کشاورزی و بر عهده کشاورزان و دامداران است. برنامه ریزی ما در حوزه ثبات و عرضه بازار است و قطعا امنیت غذایی برقرار خواهد شد.

به گفته وی، قبل از دولت سیزدهم همیشه بحث این بود که در حوزه غذا باید فرمانده باشد. نه اینکه بخشی از مسئولیت ها بر عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد، بلکه بخشی بر عهده وزارت صمت است.

همانطور که می بینید قانون انتزاع از دو سال پیش توسط دولت قبل لغو شد و در روزهای پایانی دولت قبل تعهدات وزارت جهاد بازگردانده شد. اما اجرای آن در دولت سیزدهم انجام شد و کل زنجیره تولید تا توزیع به وزارت جهاد واگذار شد.

  واکنش مدیرعامل محبوب هواداران پرسپولیس به جذب واریا غفوری

وزیر جهاد کشاورزی درباره کشاورزی پیمانی نیز گفت: کشاورز وقتی بذر می کارد باید موکلش شناخته شود. کشاورز باید بداند برای چه کسی تولید می کند. در همین رابطه به شرکت دولتی اعلام کردیم که به جای خرید گندم در پایان تولید، ابتدا باید با کشاورز قرارداد ببندد، او را بیمه کند، کود مورد نیاز کشاورز را تامین کند و در نهایت با کشاورز تسویه حساب کند. ; بنابراین کشاورزان می توانند با یک شرکت دولتی قرارداد ببندند که کشاورز ابتدا کود را دریافت کرده و خود را بیمه کند و در نهایت هنگام تحویل محصول، قیمت کود و بیمه محاسبه و تسویه حساب شود. به او. این امر قطعا باعث افزایش درآمد کشاورزان می شود.

خشکسالی تولید برنج در ایران را 20 درصد کاهش داد

وی در خصوص افزایش قیمت برنج گفت: با توجه به خشکسالی تولید برنج در ایران 20 درصد کاهش یافته است، وقتی محصول کمتری تولید شود طبیعتا قیمت آن افزایش می یابد و برای برنج خارجی محدودیتی برای عرضه به بازار نداشتیم. “

همکاری با بسیج در بازرسی بازار مواد غذایی

ساداتی نژاد افزود: وزارت جهاد کشاورزی در 40 سال گذشته هرگز در بازار مواد غذایی حضور نداشته است. ما تجربه ای در بازرسی نداشتیم. اما اخیرا با مساعدت و حمایت وزارت صمت، بازرسی از بازار مواد غذایی را نیز مطرح کردیم. البته مدتی طول می کشد تا این وظایف به طور کامل در اختیار وزارت جهاد قرار گیرد. در این راستا در بازرسی ها از نیروهای بسیج نیز کمک گرفته ایم.

قیمت دستوری ثبات تولید را از بین می برد

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه قیمت های دستوری منجر به بی ثباتی در تولید می شود، گفت: باید کاری کنیم که تولید پایدار شود. تولید خط قرمز ماست و نباید قطع شود. به نام تولید پایدار نمی توانیم تولیدکننده را مجبور کنیم که محصول خود را زیر قیمت تمام شده بفروشد.

  امیلیا کلارک در مورد بیماری نادر خود توضیح می دهد

به عنوان مثال قیمت مرغ برای مصرف کننده 31000 تن تعیین شده است که با این قیمت تعیین شده تولید به صرفه و پایدار است و اگر کمتر از مقدار باشد تولید غیراقتصادی می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که قیمت مرغ در بازار بالای 31 هزار جلد است، گفت: در حال حاضر مرغ در میادین میوه و تره بار با قیمت 31 هزار جلد به مصرف کنندگان عرضه می شود که در برخی استان ها حتی کمتر از این مقدار است. البته در برخی فروشگاه ها قیمت مرغ به 35 هزار تن می رسد اما سعی کردیم قیمت ها را حفظ کنیم.

ساداتی نژاد افزود: همچنین توانستیم میزان کسری بازار را محاسبه کنیم. در مهر و آبان به دلیل کاهش جوجه ریزی با کمبود مرغ و تخم مواجه بودیم. بخشی از تقاضای بازار برای مرغ را با مرغ منجمد تامین کردیم. همچنین کمترین میزان جوجه ریزی در مهرماه انجام شد و به همین دلیل تخم های بارور شده را وارد کرده و با عرضه به بازار کنترل کردیم.

از طرفی توزیع هوشمند را شروع کردیم. سازمان تعاون روستایی به متولی بازاریابی هوشمند تبدیل شده است که مرغ و تخم مرغ منجمد را به صورت آنلاین و با قیمتی معین در بستری خاص به مردم درب منزل تحویل می دهد.

بر این اساس روزانه 300 تن از این اقلام در تهران از این طریق توزیع می شود. این طرح در چند روز اخیر در کرج و اصفهان آغاز شده و به زودی در شیراز و مشهد آغاز می شود.

  قیمت غیر واقعی به دلار

وی افزود: از هفته آینده شکر، روغن و برنج به اقلام توزیع هوشمند درب با قیمت های تعزیری اضافه می شود. هرچه بیشتر از سیستم هوشمند استفاده کنیم، تعداد واسطه ها کمتر می شود. همچنین در نظر داریم از توزیع هوشمند میوه های عید استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید