توزیع عادلانه ثروت با هدفمندی یارانه ها و حذف 4200 تن

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: تفاوت دولت سیزدهم با دولت های گذشته این است که دولت سیزدهم می خواهد یارانه ها را هدفمند کند نه حذف آن، مانع از قاچاق کالا می شود.

توزیع عادلانه ثروت با هدفمندی یارانه ها و حذف 4200 تن

میثم مرپور با بیان اینکه یکی از اولویت های مهم اقتصاد ایران تغییر نظام یارانه ای کشور است، گفت: اصلاح یارانه ها سابقه طولانی دارد و توسط دولت جهاد سازندگی مطرح شد و حتی اولین گام ها در این زمینه برداشته شد. از این طریق . . زمان. نرسید. در دولت اصلاحات هم اهدافی وجود داشت، در آخرین روز دولت اول اصلاحات وقتی از دولت پرسیدند چه می خواهید بکنید، پاسخ این بود که یارانه ها هدفمند نیست.

وی افزود: دولت دهم در این زمینه برنامه ریزی داشت و با تیم های تخصصی که در آن زمان تشکیل شد، اهدافی در این زمینه تعیین شد؛ در حالی که در این راستا برنامه ریزی شد. بنابراین بحث هدف گذاری واقعی تنها به دولت فعلی محدود نمی شود.

مرپور گفت: کار کارشناسی در دست بررسی در دولت دهم انجام شد و گام اولیه آن با تصویب قانون هدفمندی یارانه ها که دارای سه مرحله بود، برداشته شد، اما متاسفانه با وجود اولین قدم این اقدام، به خوبی انجام شد و باید باشد. درست پیش می رفت، مشکلات منجر به تاخیر در مراحل بعدی شد و طرح به اهداف نهایی خود نرسید.

بی توجهی دولت یازدهم و دوازدهم به موضوع هدفمندی

وی ادامه داد: دولت سیزدهم پس از بی توجهی و بی اهمیتی که در دولت یازدهم و دوازدهم وجود داشت، توانسته گام مهمی در جهت هدایت یارانه ها بردارد.

این کارشناس اقتصادی افزود: یکی از اهداف این طرح این است که بتوان جلوی قاچاق کالا را گرفت و یا آن را کنترل کرد و کالاهایی را که مبنای اصلی تولید کالاهای دیگر هستند با قیمت پایین کنونی که تامین نمی کند، بیاوریم. یک محیط رقابتی برای تولیدکنندگان ایرانی نزدیک به قیمت های اصلی “آهسته آهسته

  با رژیم غذایی گیاهی درد روماتیسم را کاهش دهید

صادرات ماکارونی که قیمت آرد آن یک دهم قیمت واقعی است مزیتی ندارد

مرپور خاطرنشان کرد: بسیاری از کالاهای تولید شده در کشور قابل صادرات نبوده و یا صادرات آن برای کشور سودآور نیست و نوعی خروج سرمایه و ثروت از کشور محسوب می شود. مثلاً وقتی قیمت آرد ماکارونی یک دهم قیمت واقعی آن باشد، صادرات آن مزیتی برای کشور محسوب نمی شود.

وی با بیان اینکه قیمت آرد کارخانه های تولید ماکارونی در گذشته 2500 تن بود در حالی که قیمت آرد برای دولت 15 هزار تن در هر کیلوگرم بود، افزود: این بدان معناست که قبل از آن دولت یک هفتم قیمت آرد را از کارخانه ها و آرد یارانه ای در اختیار صنایع قرار می دهد. هر کیلوگرم آرد در کشورهای منطقه حدود 2 تا 3 دلار است که به ارز امروزی حدود 90 کیلوگرم است. صادرات محصولات آرد از کشور به معنای خروج سرمایه و ثروت از کشور است و با تعدیل نسبی قیمت ها این مشکلات و خروج سرمایه نیز متوقف می شود.

کاهش خالص قاچاق کالا با هدفمندی یارانه ها

مرپور گفت: آمارها نشان می دهد که از سال 89 قاچاق بنزین و گازوئیل یا متوقف شده یا کاهش یافته و حتی مزایای دیگری هم برای اقتصاد کشور داشته است، به عنوان مثال بسیاری از مردم در آن زمان گازوئیل و پارچه های بنزینی قاچاق وارد می کردند. کالایی که به معنای پاک بودن قاچاق بود. با کاهش قاچاق برون مرزی، قاچاق ورودی نیز کاهش می یابد.

هدفمندی یارانه ها بخشی از توزیع عادلانه ثروت است

وی ادامه داد: فلسفه اجرا هدفمندی یارانه ها و تعدیل نسبی قیمت کار درستی است و جزء توزیع عادلانه ثروت است و در اشتباه و اشتباه بودن این روند شکی نیست. اما حذف یارانه ها می تواند باعث شوک قیمتی برای برخی کالاها شود. اصلاح هدفمند ارز و حذف 4200 تن در دستور کار قرار گرفته است.

  تیراندازی نیروهای گارد مرزی عربستان در صعده یمن

یارانه دائمی پرداخت نکنید

مرپور گفت: طرفداران الغاء ارز 4200 تومان آنها همچنین موافق هستند که در صورت اجرای این اقدام قیمت برخی کالاها افزایش می یابد اما دولت بخشی از کاهش قدرت خرید را با پرداخت یارانه جبران می کند. صحبت از اینکه رئیس جمهور دو ماه حقوق به او بدهد علمی است و نباید مدام حقوق بگیرد.

یارانه 45 هزار تومانی قدرت خرید خود را از دست داده است

وی افزود: یکی از ایرادات عمدی در سال 89 این بود که مشخص نبود یارانه 45 هزار تومانی چه زمانی باید لغو شود و پرداخت آن تا کنون ادامه داشته و اکنون قوت خود را از دست داده است. یارانه ای که الان پرداخت می شود حتی برای درجه یک و سه و دهک هم قابل خرید نیست و نصف قیمت غذا هم نیست.

یارانه 45 هزار تنی و تحمیل 40 میلیارد تن در بودجه سالانه

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه 45 هزار میلیارد تنی نیز به معنای پرداخت 30 تا 40 هزار میلیارد تن در سال است و بهتر است این اعتبارات صرف کارهای عمرانی شود و قطعاً منافع آن بیشتر می شود – برای مردم عالی است. باید مردم باشند و دولت باید گزارشی منسجم و به روز به مردم بدهد که وجوه برداشت شده از یارانه کجا خرج نمی شود.

سرمایه اجتماعی در پایین ترین سطح خود قرار دارد

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم روی کار آمده است در حالی که روابط دولت و ملت چندان خوب نیست و سرمایه اجتماعی در پایین ترین حد خود قرار دارد، افزود: به نظر من کاری که دولت انجام داده یک حرکت جسورانه است و در مجموع این کار درستی است و باید در نحوه اجرا و گفت و گو با مردم دقت کنیم، زیرا مکانیسم های ادامه این طرح باید برای مردم روشن باشد.

  سازمان انرژی اتمی از شفافیت مستثنی شد

کاربرگ الکترونیکی جایگزین یارانه نقدی می شود

مرپور گفت: بر اساس اطلاعات موجود، یارانه ها باید ظرف مدت دو ماه به مردم پرداخت شود و توسعه سامانه های اطلاعاتی موجودی الکترونیکی جایگزین پرداخت نقدی می شود که البته مناسبتر از یارانه نقدی است. وضعیت اقتصادی کشور ناپایدار است و کالابرگ برای مردم مفیدتر است.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند دولت بزرگترین کارفرماست و بیشترین خدمات و کالا را تولید می کند و گرانی کالا در کنار پرداخت یارانه به معنای منابع از جیب به جیب است، تصریح کرد: مهم این است که اقدامات انجام شود. و تغییر در حوزه یارانه ها برنامه دولت های گذشته بود اما به دنبال حذف آن بودند اما اکنون قیمت ها آزاد شده و با آزاد شدن منابع، دولت هرجا که صلاح بداند هزینه می کند.

تمرکز دولت این بار روی یارانه است نه حذف آن

این کارشناس اقتصادی گفت: بحث در دولت کارگزاران این است که دولت با حذف یارانه ها کارهای زیربنایی انجام می دهد، اما طرحی که اکنون در دستور کار است هدایت یارانه ها است و حذف یارانه ها به ضرر مردم است و اگر جیب در جیب هم همینطور است، باز هم به ضرر مردم است.

وی گفت: اکنون کسانی که بیشتر مصرف می کنند یارانه بیشتری دریافت می کنند و وقتی برای طیفی از کالاها یارانه داده می شود به این معناست که فردی که یارانه بیشتری دریافت می کند، مصرف کننده کالا یا خدمات بیشتر است.

مرپور گفت: توزیع عادلانه ثروت نکته مهمی در هدف گذاری است. البته کالا با کالا فرق دارد و بنزین و نان یکی نیستند. برای رسیدن به هدف نهایی یارانه ها که توزیع عادلانه یارانه ها است، باید به همه این مسائل رسیدگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید