تورم خانوارها در تیرماه افزایش یافت

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور را در تیرماه 1401 منتشر کرد.

تورم خانوارها در تیرماه افزایش یافت

من گزارش میدم زمان خبریتورم یعنی رشد بیش از حد. می گوییم زمانی که ظرفی در حال برآمدگی است با اینکه خالی است ورم دارد یا متورم است در علم اقتصاد پدیده تورم را به همین صورت می شناسند. پدیده تورم در اقتصاد ناشی از تورم بی محتوا است. این بدان معنی است که سطح عمومی قیمت بدون حمایت و در یک دوره زمانی نامتعادل افزایش یافته است. تورم می تواند ناشی از عدم تعادل بین موجودی کالا در جامعه و نقدینگی یا پول در گردش در جامعه باشد. به عبارت دیگر، زمانی که کالاها با کمبود عرضه می شوند، می توان آن را به هر قیمتی فروخت، در نتیجه علاوه بر ارزش واقعی کالا، قیمت نیز متورم می شود و این فاصله بین قیمت واقعی و قیمت فروش کالا وجود دارد. تورم نامیده می شود.

نرخ تورم چقدر است؟

نرخ تورم شاخصی است که ارزش پول و قدرت خرید را نشان می دهد که در یک دوره زمانی محاسبه می شود. نرخ تورم برابر با تغییرات نسبی در شاخص قیمت است که معمولاً شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) است. نرخ تورم را می توان با محاسبه قیمت هفتگی، ماهانه و سالانه سبدی از کالاهای اساسی به دست آورد. این سبد که به سبد پایه و شاخص کالا معروف است هر چند سال یکبار بازنگری می شود.

مفهوم تورم نقطه به نقطه

در علم اقتصاد رایج ترین و در عین حال صحیح ترین روش محاسبه میانگین نرخ تورم 12 ماهه، تورم سالانه نامیده می شود، اما تورم نقطه به نقطه نیز در اقتصاد رایج است که برخی به اشتباه فکر می کنند که شاخص ایجاد شده توسط دولت ها

  محدودیت های هوشمند کرونا را از اوایل دسامبر اجرا کنید

تورم نقطه به نقطه که تغییرات شاخص تورم را با دوره مشابه سال قبل مقایسه می کند، یک استاندارد جهانی است که توسط بسیاری از کشورها محاسبه و گزارش می شود. گزارش هایی که در مرکز آمار ایران تهیه می شود نیز بر اساس استانداردهای جهانی است. بنابراین این شاخص توسط دولت ساخته نمی شود.

در واقع شاخص تورم نقطه به نقطه بهترین شاخص برای مقایسه عملکرد و تغییرات یک سال گذشته است. همچنین در گزارش مرکز آمار، علاوه بر تورم نقطه ای، تورم ماهانه و سالانه نیز اعلام شده است که هر یک از این شاخص ها کاربرد خاص خود را دارند.

تورم نقطه به نقطه با بررسی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی برای هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به دست می آید. به عنوان مثال، شاخص قیمت اردیبهشت 1400 (میانگین وزنی قیمت سبد خانوار) ​​با شاخص قیمت دوره مشابه سال قبل مقایسه شده است. شاخص قیمت اردیبهشت 99 که به آن تورم نقطه به نقطه می گویند.

افزایش تورم خانوارها در کشور

تورم نقطه ای به معنای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در تیر 1401 به 54 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور به طور متوسط ​​0/54 درصد بیشتر از تیرماه 1400 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

تورم نقطه ای تیرماه 1401 نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش یافته است. تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با 4.4 واحد درصد افزایش به 86.0 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 0.1 واحد درصد افزایش به 36.9 درصد رسید.

  جهان در آستانه یک جنگ طولانی است!

این در حالی است که تورم نقطه ای خانوارهای شهری 52.8 درصد بوده است که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 60.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم ماهانه خانوارها در کشور

تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. تورم ماهانه تیر 1401 به 4.6 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 7.6 واحد درصد کاهش نشان می دهد. تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است.

در عین حال تورم ماهانه خانوارهای شهری 4.5 درصد بوده و نسبت به ماه قبل 7.0 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 4.8 درصد است که نسبت به ماه قبل 11.0 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه خانوارها در کشور

نرخ تورم سالانه عبارت است از درصد تغییر میانگین تعداد شاخص قیمت برای یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل. تورم سالانه خانوارهای کشور در تیرماه 1401 به 40.5 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40 درصد و 2/43 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1/1 درصد و خانوارهای روستایی 4/1 درصد افزایش داشته است.

در گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و مرغ» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، گروه «فرآورده‌های لبنی و تخم مرغ» است. “. (کره، خامه و تخم مرغ پاستوریزه) و گروه «نان و غلات» (انواع برنج، شیرینی و بیسکویت ایرانی).

  تولید تسلا در چین متوقف شد!

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «مراقبت و درمان» (خدمات پزشکی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «هتل‌ها و رستوران‌ها» (هتل و هزینه‌های پذیرایی) و گروه «مبلمان و خانه» لوازم خانگی» (انواع آماده سازی لباسشویی) قیمت نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش را داشته است.

درصد تغییر شاخص قیمت در دهک های هزینه ای برای کل کشور در آن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه تیرماه 1401 برای دهک های مختلف از 38.9 درصد برای دهک دهم تا 44.8 درصد برای دهک اول است.

دیدگاهتان را بنویسید