توجه؛ هنگام اتصال به وای فای رایگان مراقب باشید!

452067 174 خبر مرکزی

کاربران وای فای رایگان در معرض خطر هکرها هستند و تعداد کمی از آنها از خطرات این گزینه رایگان آگاه هستند، اما خوشبختانه اقداماتی برای مقابله با این حملات وجود دارد.

به غیر از اینترنت دیتای موبایل، اینترنت وای فای عمومی که مانند هوا جریان دارد و به خصوص اگر رایگان باشد بسیار وسوسه انگیز است و مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. این در حالی است که هکرها در همان مکان های رایگان و در دسترس کمین کرده اند و به دنبال راهی برای نفوذ به اطلاعات شما هستند.

اگرچه امروزه بسته های اینترنت اپراتورها برای اکثر گوشی های هوشمند فعال است، اما هنوز در مکان ها و شرایطی که اینترنت گوشی به دلایلی فعال نیست، نیاز به وای فای احساس می شود. بنابراین وای فای شهری با قابلیت ارائه سرعت و کیفیت بالا و بعضا رایگان برای کاربرانی که در حال حاضر به اینترنت همراه خود دسترسی ندارند و همچنین به دلیل نیاز به دستگاه های بدون سیم کارت مانند لپ تاپ و تبلت برای وای فای مورد توجه بسیاری از کاربران است.

پیش از این از سوی مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده بود که برای رفاه حال مردم باید خدمات وای فای با حجم مشخصی ارائه شود، همانطور که در دنیا مرسوم است، این اتفاق باید در اماکن عمومی مانند مسافربری رخ دهد. پایانه ها، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار. ، استادیوم ها، فروشگاه های بزرگ و اماکن مذهبی، از طریق توسعه شبکه های وای فای، خدمات اینترنتی را تا حجم مشخصی به صورت رایگان به مردم ارائه می دهند. در واقع برخی از ISP ها در برخی از نقاط شهر این کار را انجام داده اند.

  چگونه احساسات دیگران را بخوانیم؟

در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا استفاده از وای فای در فضاهای شهری و عمومی مانند میادین، ایستگاه های اتوبوس، بیمارستان ها و دانشگاه ها عادی شده است و گاهی شهرداری ها با ارائه وای فای سعی در جلب رضایت شهروندان دارند. با این حال وای فای شهری هنوز در کشور ما به طور گسترده اجرا نمی شود.

کلاهبرداری رایگان وای فای

اگرچه وای فای عمومی بسیار مفید است و دارای مزایای زیادی از جمله اتصال به اینترنت نامحدود در هر زمان و مکان است، اما به دلیل اینکه یک سیستم عمومی است و همه کاربران از یک نام کاربری و رمز عبور استفاده می کنند، ناآگاهانه کاربران را به سمتی سوق می دهد که باعث ایجاد ناامنی در این مکان می شود و افزایش کلاهبرداری های مختلف را در پی خواهد داشت و زمینه ارتکاب جرایم و سوء استفاده از سوی برخی سودجویان سایبری را فراهم می کند.

یکی از کارشناسان و متخصصان امنیت سایبری در این خصوص اظهار داشت: به طور کلی استفاده از اینترنت وای فای ارائه شده در اماکن عمومی مانند رستوران ها، خیابان ها، کافه ها و فروشگاه های مختلف از ضریب امنیتی بسیار پایینی برخوردار است و شهروندان و کاربران گوشی های هوشمند و کامپیوتر. باید از تمام تهدیدات، خطرات و خطراتی که این سرویس های Wi-Fi عمومی برای آنها ایجاد می کند مطلع و آگاه باشند.

وی برای جلوگیری از نفوذ هکرها و سرقت اطلاعات شخصی و مالی کاربران به همه شهروندان توصیه کرد به هیچ وجه از خدمات وای فای عمومی استفاده نکنند در غیر این صورت باید منتظر اتفاقات ناخوشایندی مانند سرقت اطلاعات کارت بانکی، اطلاعات پول و اسناد باشند. شناسایی و عکس های شخصی نیز.

  آمار تلفات تاج امروز 1400/12/24

نکات امنیتی هنگام استفاده از Wi-Fi

اگر قصد دارید از وای فای عمومی برای جلوگیری از حمله هکرها به اطلاعات خود استفاده کنید، سعی کنید تا حد امکان از شبکه هایی استفاده کنید که رمز عبور خاصی دارند و از قبل راهنمایی های لازم برای این شبکه را از کارکنان مربوطه دریافت کنید.

همچنین سعی کنید نام شبکه ای که از آن استفاده می کنید را بدانید. قبل از اتصال به اینترنت، بهتر است از یک کارمند در محلی که در آن هستید در مورد عملکردهای Wi-Fi مورد نظر سوال کنید.

اگر نیاز به اتصال به شبکه های عمومی دارید، حتما از VPN قابل اعتماد استفاده کنید. فقط به شبکه های محافظت شده با رمز عبور متصل شوید. استفاده از اتصالات WPA و WPA2 که به معنای دسترسی ایمن به WI-FI است، اگرچه امنیت کمی را ارائه می دهند، اما همچنان کار می کنند.

. همچنین، هنگام اتصال به شبکه های وای فای عمومی، وارد حساب های بانکی، ایمیل، شبکه های اجتماعی نشوید و اطلاعات حساس و مهم خود را از طریق وای فای عمومی ارسال نکنید.

همچنین به محض اتمام کار، نام کاربری و رمز عبور و رمز دوم خود را تغییر دهید. همه رمزهای عبور خود را مانند قبل انتخاب نکنید. زیرا این شغل مانند گذاشتن لقمه در دهان افراد سودجو است. اگر رمز عبور خود را هر از چند گاهی تغییر دهید، امنیت آن بیشتر خواهد شد. اگر از اینترنت استفاده نمی کنید، حتما وای فای خود را غیرفعال کنید تا دیگران نتوانند از آن سوء استفاده کنند.

  10 نوشیدنی سرطان زا

اگر روی یک رایانه عمومی کار می کنید، از محیط اطراف خود آگاه باشید، آنها به راحتی می توانند اطلاعات شما را هنگام تایپ روی صفحه کلید ذخیره کنند. قابلیت اشتراک گذاری فایل ها، چاپگرها و غیره را خاموش کنید. یا توانایی برقراری ارتباط از راه دور با سایر سیستم های رایانه ای واقع در آن مکان.

همچنین مراقب باشید که تمامی سایت های مهم در فرم های ورود اطلاعات خود از اتصال امن Https استفاده کنند نه از Http و این پروتکل می تواند تا حدودی امن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید