توجه؛ نوشیدن زیاد قهوه مغز را کوچک می کند!

الکل، نوشیدنی های شیرین و سوء مصرف قهوه می تواند منجر به آسیب مغزی و اختلالات شناختی شود. پورتال این را بخور، این را نه! طبق گزارش متخصصان تغذیه آمریکایی.

کارشناسان هشدار می دهند: الکل زیاد به سرعت نورون های مغز را از بین می برد، بنابراین مصرف منظم الکل می تواند به مغز آسیب جدی برساند.

بسیار مهم است که از قهوه سوء استفاده نکنید. کافئین به مقدار کم بر عملکرد شناختی تاثیر مثبت دارد اما مصرف زیاد آن اثر معکوس دارد و بیش از شش لیوان از این نوشیدنی در روز می تواند باعث کوچک شدن مغز و ایجاد زوال عقل شود.

نوشیدنی های قندی نیز می توانند بر عملکرد مغز تأثیر منفی بگذارند.

قبلاً گزارش شده بود که شکر می تواند تأثیر مضری بر عملکرد مغز داشته باشد و نوشیدنی های حاوی مقادیر زیادی از آن مغز را از بین می برند و به مرور زمان قشر جلوی مغز را کوچک می کنند. همانطور که مشخص شد، اگر فردی در روز یک یا دو لیوان نوشیدنی شیرین بنوشد، مغز او 5.8 سال است و اگر بیش از دو لیوان بنوشد، 11 سال بزرگتر است.

زوال عقل یک بیماری اکتسابی است و به معنای کاهش مداوم فعالیت های شناختی همراه با از دست دادن برخی از دانش و مهارت های عملی است که قبلاً در انسان به دست آمده است. این عارضه بیشتر در سنین بالا بروز می کند. سالانه حدود ده میلیون مورد جدید زوال عقل در سراسر جهان گزارش می شود.

منبع: اسپوتنیک

  عکس سیزده بدر زمان قاجار

دیدگاهتان را بنویسید