توجه؛ این 8 بیماری بینایی شما را کاهش می دهد!

مشکلات جدی بینایی سالانه افراد زیادی را در نقاط مختلف جهان از گروه های سنی مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.

این مشکلات کم بینایی شامل تاری دید، نقاط کور، دید تونلی و نابینایی جزئی یا کامل است. در برخی موارد، این مشکلات را می توان با استفاده از عینک، لنزهای تماسی، جراحی لیزر و یا حتی دارو اصلاح کرد.

متأسفانه همه مشکلات بینایی با چنین روش هایی قابل درمان نیستند. افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند و با عینک، لنزهای تماسی، جراحی یا دارو درمان نمی شوند، بینایی ضعیفی دارند. اما چه چیزی باعث کاهش بینایی می شود؟

دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا یک بیماری چشمی است که مستقیماً شبکیه را هدف قرار می دهد، بخشی از چشم که نور را تشخیص می دهد و به تمرکز تصاویر کمک می کند و تشخیص آنها را آسان می کند.

هنگامی که شبکیه به دلیل دژنراسیون ماکولا بدتر می شود، بیمار از تاری دید رنج می برد و خواندن و تشخیص اشیا برای او دشوارتر می شود. همچنین، دژنراسیون ماکولا می تواند منجر به تشکیل یک نقطه کور شود.

دژنراسیون ماکولا اغلب با افزایش سن همراه است، اگرچه همیشه اینطور نیست. دو نوع دژنراسیون ماکولا وجود دارد: خشک و مرطوب.

در حالت خشک، از دست دادن بینایی کندتر است، که به بیمار اجازه می دهد تا با پزشک برای جلوگیری از پیشرفت بیماری همکاری کند. اما نوع مرطوب آن شرایط پیچیده تری دارد و به دلیل رشد غیرطبیعی رگ های خونی در زیر ماکولا تشکیل می شود.

این نوع سریعتر پیشرفت می کند و منجر به کاهش دید شدیدتر می شود. برای کاهش خطر دژنراسیون ماکولا، باید از سیگار کشیدن خودداری کنید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

  فال حافظ ۲ خرداد ۱۴۰۱

رتینوپاتی دیابتی

دیابت یک بیماری ویرانگر است، چه در بدو تولد همراه شما باشد (نوع 1) و چه اگر در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا شوید (نوع 2). با این حال، دیابت می تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر روی قسمت های مختلف بدن از جمله چشم ها داشته باشد. در برخی موارد، افراد مبتلا به دیابت دچار رتینوپاتی دیابتی می شوند که باعث تغییرات روزانه در بینایی آنها می شود.

رتینوپاتی دیابتی باعث نشت در رگ های خونی تغذیه کننده شبکیه می شود و مشکلات بینایی قابل توجهی ایجاد می کند و به مرور زمان باعث آسیب طولانی مدت شبکیه می شود. اگرچه می توان اثر آن را با جراحی کاهش داد، اما نظارت دقیق بر قند خون مهمترین بخش کنترل رتینوپاتی دیابتی است.

رتینیت رنگدانه ای

وقتی حدت بینایی یک فرد کاهش می یابد، اغلب در شب متوجه مشکلاتی می شویم. رتینیت پیگمانتوزا گروهی از بیماری‌ها است که باعث بدتر شدن دید در شب می‌شود. در صورت عدم درمان، رتینیت پیگمانتوزا می تواند منجر به از دست دادن بخشی یا کل بینایی شود.

رتینیت پیگمانتوزا معمولا ارثی است. بر خلاف برخی دیگر از مشکلات بینایی، رتینیت پیگمانتوزا به کندی ایجاد می شود، اما می تواند منجر به کوری کامل شود. رتینیت پیگمانتوزا زمانی اتفاق می‌افتد که شبکیه معمولاً در اثر زوال تدریجی به شدت آسیب می‌بیند.

علاوه بر این، بر خلاف بسیاری از بیماری هایی که باعث ضعف بینایی می شوند، رتینیت پیگمانتوزا اغلب در سال های اولیه زندگی، شاید در دوران کودکی یا نوجوانی رخ می دهد.

  قتل وحشیانه یک مرد جوان در یک قطعه زمین

آمبلیوپی

در بیشتر موارد، از دست دادن بینایی با افزایش سن و تا بزرگسالی شروع می شود. به عنوان مثال، دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی در طول زمان ایجاد می‌شوند و معمولاً افراد میانسال یا بالاتر را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

اما این در مورد تنبلی چشم صدق نمی کند. رفع تنبلی چشم با عینک، لنز تماسی یا حتی جراحی دشوار است. نتیجه تنبلی چشم می تواند تاری دید باشد که در طول زندگی فرد را همراهی می کند.

نوزادان نارس

رتینوپاتی در نوزادان نارس

شناخته شده است که رتینوپاتی نوزادان نارس (ROP) در نوزادان نارس ایجاد می شود. رتینوپاتی نوزادان نارس زمانی اتفاق می‌افتد که نوزادان نارس در انکوباتوری هستند که سطح اکسیژن آن بالاست. این مشکل معمولاً در این مرحله حیاتی برای نوزادان رخ می دهد.

از نظر فنی، رتینوپاتی زودرس به دلیل سطح بالای اکسیژن رخ می دهد که منجر به رشد غیر طبیعی عروق خونی در شبکیه می شود. در برخی موارد، رتینوپاتی نارس می تواند منجر به جدا شدن کامل شبکیه و کوری شود.

جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه یکی از جدی‌ترین علل ضعف بینایی است که می‌تواند در صورت وجود حفره‌هایی در شبکیه رخ دهد، زمانی که چشم از ضربه شدید (مثلاً در نتیجه تصادف اتومبیل یا آسیب ورزشی) رنج می‌برد، زمانی که چشم به شدت آلوده است.زمان رشد تومور یا زمانی که رگ های خونی نقض می شود.

خبر بد این است که جدا شدن شبکیه می تواند منجر به از دست دادن کامل بینایی در چشم آسیب دیده شود. خبر خوب این است که اگر این بیماری ها زود تشخیص داده شوند، پزشک می تواند جدایی را با جراحی اصلاح کند و دید جزئی یا کامل را به بیمار بازگرداند.

  کشتن یک دوست صمیمی با محلول شیمیایی

آب مروارید

آب مروارید معمولاً نتیجه افزایش سن است و می تواند با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا نوعی آسیب همراه باشد.

درمان آب مروارید به سلامت کلی چشم بستگی دارد. در بیماران جوان معمولاً چشم کاملاً سالم است و بنابراین معمولاً می توان آب مروارید را با جراحی برداشت. با این حال، اگر چشم در سلامت کامل نباشد، احتمال موفقیت عمل ممکن است زیاد نباشد و بیمار نیاز به استفاده از سایر اشکال توانبخشی داشته باشد.

آب سیاه

گلوکوم یک مشکل رایج بینایی است که در اثر فشار روی چشم ایجاد می شود. گلوکوم همچنین می تواند به دلیل فشار ناکافی در چشم یا انسداد جریان مناسب خون به عصب بینایی ایجاد شود.

تشخیص زودهنگام گلوکوم می تواند دشوار باشد زیرا علائم اولیه قابل توجهی وجود ندارد و به شرایطی مانند بینایی محیطی و مشکلات دید در شب محدود می شود. بر این اساس، مراجعه منظم به اپتومتریست مهم است زیرا می تواند به تشخیص گلوکوم از طریق آزمایشات چشمی کمک کند. اگر گلوکوم به موقع تشخیص داده شود، می توان آن را با دارو یا جراحی مدیریت کرد.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید