توجه؛ این سبزیجات را خام نخورید!

422547 382 خبر مرکزی

خام گیاهی ممکن است ارزش غذایی داشته باشد، اما سبزیجاتی نیز هستند که هنگام پختن ارزش غذایی خود را افزایش می دهند.

برای پخت و پز بیشتر سبزیجات توصیه می شود که بخارپز یا با چربی هایی مانند روغن بذر کتان، روغن زیتون و غیره طبخ شوند. افزودن چربی های سالم به این سبزیجات باعث افزایش جذب ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می شود:

گوجه فرنگی: اگر می خواهید از خواص لیکوپن گوجه فرنگی که یک آنتی اکسیدان با خاصیت ضد التهابی است بهره ببرید، آن را تهیه کنید. وقتی گوجه فرنگی خام می خورید، تنها 4 درصد لیکوپن دریافت می کنید. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی پخته شده به راحتی جذب بدن می شود.

هویج: سطح بتاکاروتن، آنتی اکسیدانی که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود، با هویج پخته شده چند برابر می شود.

اسفناج: حجم اسفناج با پخت کم می شود و می توانید مقدار بیشتری از آن بخورید. اسفناج همچنین حاوی اسید فولیک است که به تقویت سیستم عصبی کمک می کند. سطح اسید فولیک موجود در اسفناج با پختن این سبزی بیشتر حفظ می شود.

مارچوبه: اگر می خواهید با خوردن این سبزی فیبر بیشتری دریافت کنید، آن را تهیه کنید. تقریباً مانند گوجه فرنگی، مارچوبه دارای دیواره سلولی ضخیمی است که باید در اثر حرارت تجزیه شود. در این صورت تمام مواد مغذی سالم آن جذب بدن می شود.

اسکواش: جذب آنتی اکسیدان ها و بتاکاروتن در کدو تنبل در طول پخت افزایش می یابد.

کلم بروکلی: کلم بروکلی متعلق به خانواده کلم ها و خواص آنتی اکسیدانی شناخته شده آن است. بروکلی همچنین منبع غنی لوتئین و توکوفرول است.

  مدل X9M 2022; شاسی عضلانی بزرگ BMW

این مواد شیمیایی با کاهش التهاب در رگ های خونی بدن، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. بهترین روش برای طبخ کلم بروکلی، جوشاندن و بخارپز کردن آن است که باعث بهبود خواص کاروتنوئیدها، لوتئین و فیتونوترینت ها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید