توئیت ضد و نقیض وزیر صمت; ماشین ارزان می شود

این دومین بار است که وزیر صمت وعده افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو را می دهد. رضا فاطمی امین از برنامه ریزی برای تولید سه میلیون خودرو خبر داد و گفت: افزایش تولید می تواند منجر به کاهش قیمت شود. وی قول داد تا پایان سال قیمت خودرو کاهش یابد.

وی از سوی دیگر قول داد روند افزایش تولید خودرو به گونه ای باشد که روند قرعه کشی خودروها منتفی شود. اما آیا می توان وعده وزیر را مخفی نگه داشت؟

آیا امکان کاهش قیمت خودرو وجود دارد؟

فاطمی امین وعده افزایش تولید خودرو می دهد و می خواهد به جای افزایش تولید، قیمت ها را کاهش دهد. اما مشکل فعلی صنعت خودرو کمبود قطعه است. بر اساس اعلام سازمان بازرسی از پارکینگ خودروسازان، بیش از 140 هزار خودرو معیوب وجود دارد، اما چون قطعه سازان با کمبود قطعه مواجه هستند، نمی توانند این تعداد را روانه بازار کنند.

از سوی دیگر تا پایان سال گذشته زیان انباشته خودروسازان از مرز 55 هزار میلیارد تن گذشت. به گفته معاون وزیر صمت، با این حجم زیان چگونه می توان انتظار جهش تولید و کیفیت را از خودروسازان داشت؟

از سوی دیگر، به گفته رئیس انجمن قطعه سازان، خودروسازان 60 هزار میلیارد تن قطعه به قطعه سازان بدهکار هستند. از سوی دیگر، اخیرا اعلام شد که خودروسازان خط تولید برخی خودروهای داخلی را به دلیل نداشتن قطعات لازم برای ساخت و مونتاژ خودرو متوقف کرده اند و تحریم ها مانع از واردات قطعات ضروری می شود.

از سوی دیگر یکی از مهم ترین دلایل مخالفت با آزادسازی واردات خودرو، ارزش آن است. دولت حتی واردات لوازم خانگی را هم ممنوع کرده است تا ارز زیادی از کشور وارد نشود. اما اکنون اگر طبق وعده وزیر صمت سه میلیون دستگاه تولید شود باید قطعات وارد شود.

  آدم کشی؛ پایان شوم عشق ممنوع

چند روز پیش مدیرعامل خودرو ایران میانگین ارزش یک خودرو را 1715 یورو اعلام کرد. این بدان معناست که برای تولید سه میلیون خودرو به بیش از پنج میلیارد یورو نیاز است. البته این امر به رفع تحریم ها و رفع مشکل کمبود منابع ارزی در ایران و همچنین واردات قطعات خودرو بستگی دارد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید