تهران گران ترین شهر دنیا؟!

بررسی جدید اکونومیست نشان می‌دهد که تهران بالاترین نرخ تورم را در جهان دارد و همین امر باعث شده است که تهران در بین گران‌ترین شهرهای جهان از رتبه ۷۹ به رتبه ۵۰ قرار گیرد.

گزارش سالانه هزینه های زندگی در جهان که توسط اکونومیست منتشر شده است به بررسی شهرهای بزرگ جهان و مقایسه هزینه های زندگی در این شهرها با یکدیگر پرداخته است. در این گزارش 200 کالا و خدمات اساسی در 173 شهر بزرگ جهان از جمله تهران مورد بررسی قرار گرفته است.

تورم جهانی در پنج سال گذشته بی سابقه بوده است. تورم پول ملی کشورها در سال 2021 3.5 درصد افزایش یافت. قبل از تاج، تورم در سال 2020 تنها 9.1 درصد بود.

مشکلات زنجیره منابع و تقاضای بالا قیمت مواد خام را افزایش داده است. بیشترین افزایش قیمت مربوط به بنزین است که میانگین افزایش 21 درصدی داشته است.

تهران در کجای رده بندی قرار دارد؟

تهران همانند سال 2020 بیشترین افزایش هزینه و قیمت را داشت و بیش از هر شهر دیگری در این رتبه بندی صعود کرد. تهران پیش از این در رتبه 79 گران ترین شهرهای جهان قرار داشت اما اکنون با 50 رتبه در رتبه 29 قرار دارد. اکونومیست استدلال می کند که تحریم های آمریکا که منجر به افزایش قیمت ها، کمبود و افزایش قیمت کالاهای وارداتی شده است، بزرگترین دلیل است.

تهران بالاترین افزایش هزینه زندگی را در بین شهرهای جهان دارد و در بین گران ترین شهرهای جهان به رتبه بیست و نهم رسیده است.

اکثر شهرهای آمریکا پس از تزریق پول به اقتصاد خود، کاهش رتبه داده اند. دمشق، پایتخت سوریه، و طرابلس، پایتخت لیبی، ارزان ترین شهرهای جهان هستند. هر دو شهر با مشکلات سیاسی و اقتصادی زیادی روبرو هستند.

  پیامک و پیام تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید