تهران و مسکو ستون های کلیدی جهان چندقطبی هستند

«الکساندر کنیازوف» استاد دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه و محقق ارشد موسسه مطالعات بین الملل دانشگاه روابط بین الملل مسکو در یادداشتی درباره اهمیت و نتایج سفر «ولادیمیر» پوتین » رئیس جمهور روسیه در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

در این یادداشت آمده است: رویدادهای جهانی سال 2022 مرحله جدیدی را در روابط روسیه و ایران و نزدیکی پویا دو کشور رقم خواهد زد و سفر کنونی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران شاخص مهمی از این روند خواهد بود.

شاید برای برخی به نظر برسد که نزدیکی روسیه و ایران تنها به معنای تلاش مشترک برای اصلاح نظام روابط بین‌الملل بر اساس اصل «دشمن دشمن من دوست من است» است. اما در واقع این نزدیکی و رسیدن به بالاترین سطح مشارکت یک ضرورت عینی است، از نظر منافع ملی یک ضرورت حیاتی دو طرف است که مدت هاست انباشته شده است. توجه به این نکته کافی است که در این روند یک عنصر بسیار حساس به عنوان روابط یک متحد در جنگ سوریه شکل می گیرد.

البته روابط دوجانبه نیز مانند هر حرکتی دارای تناقضات فراوانی است، اما تجربه نشان می دهد که می توان بر این تناقضات به نفع دستیابی به نتایجی که برای هر دو طرف مهم است، فائق آمد.

توافقنامه انرژی که در آستانه سفر پوتین بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه امضا شد، توانست تاثیر عمیقی بر تغییر جغرافیای سیاسی جهان و منابع انرژی داشته باشد تا اهمیت کشورهای شرقی را در کشورهای در حال توسعه افزایش دهد. جهان او چند قطبی خواهد بود.

  عکس ها یک مقبره قدیمی در حال ساخت را کشف کنید!

گذار از بحث به اجرای واقعی کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال-جنوب» که اولین قطار آن از شاخه شرقی این کریدور عبور کرد، می تواند ظاهر تمام ارتباطات اوراسیا را به طور اساسی تغییر دهد. به قول معروف «جهان دیگر هرگز مثل سابق نخواهد شد»، مسکو و تهران به بازیگران متحد این تغییرات تبدیل شده اند و از آن نه تنها مطابق با منافع خود، بلکه برای بسیج اقدامات تعداد قابل توجهی از مردم استفاده خواهند کرد. کشورهایی که با تسلط غرب بر فرآیندهای جهانی مخالفند، گام برمی دارند.

روابط دوجانبه روسیه و ایران با همکاری در قالب‌های چندجانبه نیز تکمیل می‌شود: در ماه سپتامبر در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند، روند الحاق کامل جمهوری اسلامی به این سازمان نهایی می‌شود. شکی نیست که درخواست ایران برای حضور در «بریکس» نیز پذیرفته خواهد شد. علاوه بر این، نقش طرف روسیه در این موارد غیرقابل انکار است.

مشارکت روزافزون ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا که مهمترین پروژه نزدیکی روسیه به شمار می رود، از اهمیت بالایی برخوردار است. حتي نتايج توافق موقت و محدود محتوايي ​​منطقه آزاد تجاري ايران و اوراسيا نيز نشان از كارايي بالاي اين تعامل داشت و شكي نيست كه در آينده نزديك قراردادي تمام عيار منعقد خواهد شد كه شامل يك لیست گسترده ای از انواع کالاها با تخفیف عوارض خواهد داشت.

به احتمال زیاد در آینده نزدیک نیاز به سطح قابل توجهی از تعامل بین اتحادیه اوراسیا و جمهوری اسلامی وجود خواهد داشت: به عنوان مثال، عضویت ناظر ایران در این سازمان با چشم انداز مشارکت کامل برای یک دوره نسبتا طولانی تر. زمان. عادت زنانه.

  سپاهان علاقه ای به رامین رضایان ندارد

آغاز معاملات روبل روسیه در بازار ارز ایران

همزمان با سفر پوتین، معاملات روبل روسیه در بازار ارز ایران انجام شد. ادغام سیستم های بانکی و همچنین سیستم های انتقال سیم و سایر مکانیسم های مالی و پولی به هر دو کشور این امکان را می دهد که به خوبی ترک سوئیفت را جبران کنند و سیستم جدیدی ایجاد کنند که برای کشورهای مختلف جذاب باشد.

تهران و مسکو ستون های کلیدی جهان چندقطبی هستند

از این منظر، همکاری روسیه و ایران در زمینه بانکی و مالی می تواند برای سایر کشورهای منطقه همسایه مانند خاورمیانه، قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی مفید باشد. همکاری موثر ایران و روسیه در این زمینه بر این مناطق و حتی فراتر از آن تاثیرگذار خواهد بود.

بدون شک توافق جامع همکاری های راهبردی روسیه و ایران که باید به مبنای حقوقی قوی برای توسعه و نزدیک شدن دو کشور تبدیل شود، منجر به دستیابی به سطح جدیدی از روابط بین مسکو و تهران خواهد شد. این امر منجر به تحولات مهمی در سطح منطقه ای و جهانی در راستای مجموعه ای از فرآیندهای نوظهور بین المللی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید