تنش های جدید در روابط آمریکا و روسیه

یک روز پس از اینکه کرملین دو را اعلام کرد سرباز آمریکایی دولت جو بایدن با اعدام یک زندانی در اوکراین خشمگین است روسیه او می خواست قوانین بین المللی را رعایت کند.

وزارت امور خارجه روز سه شنبه گفت که مقامات آمریکایی در حال مذاکره با روسیه برای آزادی الکساندر دراک 39 ساله و اندی هاین 29 ساله، دو زندانی که داوطلبانه برای مبارزه با نیروهای دولتی اوکراین شرکت کرده بودند، هستند.

بنا به گزارش ها، دروک و هاین توسط نیروهای طرفدار روسیه در جریان جنگ در شرق اوکراین بازداشت شدند و پرونده آنها نگرانی هایی را در مورد وضعیت هزاران سرباز خارجی در این کشور جنگ زده ایجاد کرد. نهادهای حقوق بشر ادعا می کنند که نیروهای خارجی تحت فرماندهی ارتش اوکراین حق برخورداری از وضعیت اسیران جنگی را دارند و نباید تحت کنوانسیون ژنو تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

اما روسیه تمامی نیروهای خارجی که برای اوکراین می جنگند را مزدور می خواند و آنها را مشمول حمایت بین المللی نمی داند. در اوایل ماه جاری، دو بریتانیایی و یک مرد مراکشی توسط نیروهای روسی دستگیر و به اتهام جنایات جنگی در دادگاه به اعدام محکوم شدند.

راشل دنبر، معاون سازمان دیده بان حقوق بشر برای اروپا و آسیای مرکزی، گفت که اگر در مورد وضعیت اسیران جنگی در اوکراین تردیدی وجود داشته باشد، آنها حق دارند در یک دادگاه صالح تحت کنوانسیون ژنو محاکمه شوند. وی افزود: آنها اسیر جنگی هستند و از تمام حقوق یک اسیر جنگی برخوردارند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. روند اثبات خلاف آن نیز باید از طریق دادرسی عادلانه باشد. انکار یک شخص نقض فاحش کنوانسیون ژنو است.

  آنچه در مورد ماهیت درمان نمی دانیم

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه با NBC نیوز اذعان کرد که تحقیقات علیه دروک و هاین ادامه دارد. وی این دو اسیر جنگی آمریکایی را سربازانی “شاد” توصیف کرد و گفت: “داک و هن در تیراندازی و تیراندازی به نیروهای روسی دست داشتند و بنابراین باید پاسخگوی جنایاتی باشند که مرتکب شدند.”

پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا این دو سرباز آمریکایی می توانند اعدام شوند، گفت که نمی تواند هیچ تضمینی داشته باشد و نتیجه به تحقیقات بستگی دارد.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه به خبرنگاران کاخ سفید گفت: «وحشتناک» است که یک مقام دولتی روسیه برای دو شهروند آمریکایی که به اوکراین سفر کرده‌اند، مجازات اعدام را پیشنهاد کرده است. وی افزود که دولت آمریکا همچنان در حال جمع آوری اطلاعات است.

مقامات اروپایی روسیه را به تلاش برای منحرف کردن توجه از آنچه جنایات جنگی در اوکراین می‌خواند متهم کرده‌اند. آنها بر این باورند که مسکو احتمالاً در تلاش است تا تبادل زندانیانی را که در طول جنگ در اوکراین بازداشت و محکوم شده اند، تسهیل کند.

تنش های جدید در روابط آمریکا و روسیه

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده نیز دیروز پس از بازدید غیرمنتظره از کیف پس از دیدار با دادستان کل اوکراین، تیم واکنش به جنایات جنگی را معرفی کرد. وی گفت: «هیچ پناهگاه امنی برای جنایتکاران جنگی وجود ندارد و تصمیم ما، همراه با همکاری وزارت دادگستری آمریکا و متحدانمان در مبارزه با هرکسی که در جنایات جنگی، شکنجه و سایر جنایات جدی دخیل باشد، بسیار مهم است».

دیدگاهتان را بنویسید