تنش در روابط اربیل و بغداد

منابع خبری پس از این اعلام خبر دادند وزارت نفت عراق سه شرکت بزرگ نفتی آمریکا از منطقه کردستان عراق بیرون هستند

وزارت نفت عراق اخیراً در اطلاعیه‌ای به شرکت ملی نفت این کشور مهلتی سه ماهه تعیین کرده و به همه شرکت‌های هواپیمایی فعال در این کشور هشدار داده است تا قراردادهای خود با اقلیم کردستان عراق را تا پایان مدت اعلام شده پایان دهند.

بر اساس گزارش رسانه های عراقی، وزارت نفت این کشور هشدار داده است که در صورت عدم رعایت این دستور، شرکت های مقصر را در لیست سیاه قرار خواهد داد.

منابع عراقی از جمله روزنامه عراقی الصباح اخیرا گزارش داده اند که در پی صدور این دستور، سومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا، Baker Hughes، Schlumberger و Halliburton فعالیت خود را در اقلیم کردستان عراق متوقف کرده و از آن خارج شده اند. اعلام کرد

سه شرکت مذکور در حالی از تعلیق فعالیت خود خبر دادند که در اواسط فوریه گذشته، دادگاه فدرال عراق تاکید کرد که «صادرات نفت از اقلیم کردستان» به دلیل «عدم هماهنگی و عدم مجوز از سوی اقلیم کردستان» غیرقانونی است. دولت مرکزی عراق».

تنش در روابط اربیل و بغداد

دادگاه فدرال عراق، بالاترین نهاد قضایی این کشور، اعلام کرده است که قانون پارلمان کردستان در سال 2007 در مورد سازماندهی بخش نفت و گاز مغایر با قانون اساسی این کشور است.

این نهاد قضایی از دولت اقلیم کردستان می خواهد که تمام تولید نفت خود را به دولت فدرال یا به عبارت دیگر وزارت نفت فدرال واگذار کند.

اما در اوایل ژوئن، قوه قضاییه اقلیم کردستان عراق حکم دادگاه عالی فدرال را نپذیرفت و شورای قضایی این منطقه در بیانیه ای اعلام کرد: دادگاه فدرال صلاحیت صدور دستور لغو قانون نفت و گاز را ندارد. در اقلیم کردستان، صادر شده در سال 2007 » در ادامه این بیانیه آمده است: «قانون نفت و گاز دولت اقلیم کردستان به قوت خود باقی خواهد ماند».

  چند عدد میوه و آجیل در شب یلدا در تره بار؟!

در سال های 2012 و 2014، بغداد همچنین از ترکیه به دلیل پالایش نفت صادراتی از اقلیم کردستان انتقاد کرد.

دیروز شبکه روداو گزارش داد که مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در دیدار با مارک پرایسون ریچاردسون، سفیر انگلیس در عراق، درباره اختلاف بین بغداد و اربیل گفتگو کرده است.

بر اساس این گزارش، مسرور بارزانی تاکید کرد که «دولت فدرال باید به عنوان یک نهاد فدرال با اقلیم کردستان تعامل داشته باشد».

رووداو همچنین اشاره کرد که دیوید هانت سرکنسول انگلیس نیز در این دیدار حضور داشت و دو طرف در مورد تحولات اخیر عراق و تقویت روابط لندن و اربیل گفتگو کردند.

بر اساس بیانیه دولت اقلیم کردستان عراق، دو طرف بر “اهمیت حل و فصل مسائل باقی مانده بین اقلیم کردستان و دولت فدرال بویژه در مورد گاز و نفت بر اساس قانون اساسی تاکید کردند.”

مسرور بارزانی گفت: اقلیم کردستان به تعهدات خود در چارچوب قانون اساسی پایبند است. و “دولت فدرال باید به حقوق قانونی این منطقه احترام بگذارد و با اقلیم کردستان به عنوان یک نهاد فدرال رفتار کند.”

بارزانی همچنین آمادگی خود را برای “مذاکره و دستیابی به توافقی که تضمین کننده حقوق قانونی اقلیم کردستان و به نفع همه شهروندان عراقی باشد” اعلام کرد.

عراق دومین صادرکننده بزرگ نفت اوپک است و روزانه 3.5 بشکه نفت می فروشد. این مبلغ حدود 90 درصد بودجه دولت عراق را تامین می کند.

اما از سوی دیگر اقلیم کردستان عراق روزانه 400 هزار بشکه نفت می فروشد و قول داده است در ازای دریافت حقوق مقامات کرد و نیروهای پیشمرگه، روزانه 250 هزار بشکه نفت به دولت مرکزی بغداد بدهد.

  طرز تهیه سالاد سیب زمینی با سس خردل

دیدگاهتان را بنویسید