تنش بین روسیه و اسرائیل در حال افزایش است

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت می نویسد که پس از این اظهارات سرگئی لاوروف انتظار می رود تنش بین مسکو و تل آویو بر سر وزیر خارجه روسیه بر سر خون یهودی هیتلر تشدید شود.

« سرگئی لاوروف «وزیر امور خارجه روسیه – اگر زلینسکی یهودی باشد چه؟ “این واقعیت وجود عناصر نازی در اوکراین را انکار نمی کند. من معتقدم که هیتلر نیز خون یهودی داشت و برخی از بدترین ضد یهودها خود یهودیان هستند.”

این سخنرانی ها خشم صهیونیست ها را برانگیخت و پس از آن اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل به اظهارات سرگئی لاوروف واکنش نشان داد.

تنش بین روسیه و اسرائیل در حال افزایش است

رهبر اسرائیل لاوروف در مصاحبه با روزنامه یهودی هاآرتص گفت: از سخنان وزیر خارجه روسیه شوکه شده ام. «این اظهارات مرا بسیار عصبانی و منزجر کرد.

اسحاق هرتزوگ در بخشی دیگر از سخنان خود وزیر امور خارجه روسیه را متهم کرد: «لاوروف ترجیح داد دروغ های دروغینی بگوید که بوی یهودستیزی می داد. [در میان مردم] پراکنده شدن. از او انتظار دارم عقب نشینی کند و عذرخواهی کند.»

وب سایت یدیعوت آحارونوت روز پنجشنبه به نقل از کارشناسان روسی پیش بینی کرد که تنش ها بین اسرائیل و روسیه در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. سایتی که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نوشته شده و در سال های اخیر تلاش کرده است روابط نزدیک کشورش با اسرائیل را حفظ کند، هنوز پاسخی نداده است، اما حتی قبل از اظهارات لاوروف، تنش ها بین مسکو و تل آویو افزایش یافته است.

رژیم صهیونیستی در چند ماه گذشته از تحریم روسیه خودداری کرده و سلاحی به اوکراین نفرستاده است. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و یایر لاپید، وزیر امور خارجه، هرگز مستقیماً روسیه را به خاطر آغاز جنگ در اوکراین مورد انتقاد قرار نداده اند.

  طرز تهیه ترازو زرد نذری و مجلسی

روز چهارشنبه، والنتینا ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون روسیه، نامه ای برای مصالحه به رئیس پارلمان اسرائیل ارسال کرد که در آن تلاش کرد لاوروف را کنار بگذارد، اما عذرخواهی رسمی از روسیه دریافت نشد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت تماس مقامات روسیه با گروه های فلسطینی را نشان دهنده تنش در روابط مسکو و تل آویو توصیف کرد. این روزنامه می نویسد: در چند هفته اخیر با تیره شدن روابط اسرائیل و روسیه، روابط مسکو و گروه های مختلف فلسطینی افزایش یافته است. ابتدا تماس هایی بین پوتین و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برقرار شد و سپس لاوروف با اسماعیل هنیه، یکی از رهبران ارشد حماس گفتگو کرد. روز چهارشنبه هیئتی از حماس به رهبری موسی ابومرزوق به مسکو سفر کرد.

عباس گلاموف، تحلیلگر سیاسی سابق پوتین گفت: «اگر اسرائیل بر موضع خود پافشاری کند و روسیه از نظرات خود دفاع کند، روابط بین دو کشور ممکن است بدتر شود».

به نقل از یدیعوت آحرونوت، تحلیلگر سیاسی روسی، الکساندر باونوف، گفت: می توانم تصور کنم که در صورت تشدید تنش ها، روسیه می تواند در سیاست خود در مورد فعالیت اسرائیل در آسمان سوریه تجدید نظر کند و از عملیات اسرائیل در آنجا جلوگیری کند.

باونوف گفت: با این حال، من معتقدم که ارتش روسیه هنوز در این مرحله نیست، زیرا در این صورت باید تدابیر امنیتی در سوریه را تقویت کنند، در حالی که روسیه اکنون بخشی از نیروهای خود را از سوریه به جبهه اوکراین خارج می کند. “او منتقل شده است.”

دیدگاهتان را بنویسید