تمسخر و شوخی نوجوانان نشانه هوش آنهاست

فرادید| فرزندان شما در کودکی معنای کنایه و کنایه را نمی فهمند، اما وقتی به سن نوجوانی می رسند، کنایه حالت پیش فرض آنها می شود. در ادامه این مقاله ماهیت ذهنی پشت تمسخر کنایه آمیز را آشکار خواهیم کرد.

به گزارش فراد؛ اگر به شما بگویم که «طعنه» یکی از قدرتمندترین ابزارهای زبانی ماست، احتمالاً با من موافق خواهید بود. البته شاید فکر کرده باشید که من خودم کمی کنایه زدم. بالاخره یادم می‌آید از اسکار وایلد نقل قولی می‌کردم که می‌گفت: «کنایه پست‌ترین شکل طنز است»، اما فراموش می‌کنیم که او مدام می‌گفت: «اما این بالاترین نوع هوش است». به خصوص برای والدین یا معلمان می توان باور کرد که تناقضات زبانی نشانه ذهن انعطاف پذیر و خلاق است.

با این حال، این دقیقاً همان کاری است که روانشناسان و متخصصان اعصاب انجام می دهند. آنها دریافتند که مغز باید چندین چرخه را طی کند تا مورد تمسخر قرار گیرد تا به درستی تفسیر شود و این به قدرت ذهنی بیشتری نسبت به جملات ساده و بی تکلف نیاز دارد.

اگرچه طعنه اغلب به عنوان جوانه های چشایی احمقانه رد می شود، اما در واقع اثبات بلوغ است زیرا چندین سال طول می کشد تا ذهن کودک در حال رشد به طور کامل این ویژگی را درک کند و بر آن مسلط شود. پنی پکسمن، روانشناس زبان در دانشگاه کلگری می گوید: «این می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

تلاش ذهنی مفید است. طعنه به ما این امکان را می دهد که ظرافت بسیار مورد نیاز را به تعاملات خود اضافه کنیم و ضربات توهین خود را کاهش دهیم، یا به شوخی افراد آزار دهنده را به تمجید خود از دیگران اضافه کنیم. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد طعنه به خلاقیت ما کمک می کند و به دفع احساسات منفی در هنگام ناراحتی کمک می کند.

پکسمن آنقدر به اهمیت طعنه متقاعد شده است که برنامه های آموزشی برای کمک به کسانی که حس کنایه آنها به اندازه کافی رشد نکرده است، ایجاد کرده است.

قدم های کودکانه

تمسخر نوجوانان نشانه هوش آنهاست

برخی شواهد از پیچیدگی کنایه از یک سیر تکاملی طولانی در دوران کودکی ناشی می شود، واقعیتی که پکسمن با کمک چندین عروسک اشتها آور و خشن کشف کرد. در یک آزمایش، قهرمان عروسکی به نام جین سعی می کند یک گل رز بکشد، اما بو می دهد. دوست دخترش آنی می گوید: “تو هنرمند بزرگی هستی.” یا قهرمانی به نام سام علف های هرز می کند و به سرعت کارش را انجام می دهد، اما دوستش باب می گوید: “تو باغبان وحشتناکی هستی!”

  آیا پول ملی ایران تبدیل به گل رز می شود؟

به طور کلی، کودکان زیر پنج سال نمی توانند طعنه را تشخیص دهند و اتهامات را جدی بگیرند. حتی پس از اینکه به آرامی یاد می‌گیرند که معنایی پنهان در پشت کلمات وجود دارد، ممکن است در درک تفاوت‌های ظریف ضعیف باشند (مثلاً ممکن است فکر کنند طرف مقابل فقط دروغ می‌گوید). درک استفاده از کنایه در طنز به عنوان نوعی تاخیر آموخته می شود. پکسمن می گوید: «آنها دیر به این درک می رسند، به طور متوسط ​​حدود 9 یا 10 سال دارند.

به نظر می رسد این رنگین کمان رشد ظاهر شده است «نظریه ذهن“توانایی کودک در درک مقاصد دیگران” که با افزایش سن پیچیده تر می شود.

عوامل دیگر ممکن است عبارتند از: واژگان و دستور زبان، توانایی یادگیری نشانه های آوایی ظریف، که ممکن است نشانه های گفتار طعنه آمیز باشد، و درک موقعیت هایی که در آن طعنه انتظار می رود یا نه. آنها تنها از طریق تجربه گسترده در موقعیت های اجتماعی قابل دستیابی هستند. پکسمن می‌گوید: «کودک باید همه این قسمت‌ها را کنار هم بگذارد، اما هیچ یک از آنها برای درک کنایه کافی نیست.

آخرین تحقیقات Paxman نشان می دهد که محیط خانه کودک می تواند به طور قابل توجهی بر درک و استفاده او از طعنه تأثیر بگذارد. اگر والدین از طعنه استفاده کنند، احتمال رشد این توانایی در فرزندانشان بیشتر است.

پکسمن می‌گوید: «در حدود چهار سالگی، کودک توانایی درک دیدگاه‌های دیگران و تشخیص اینکه ممکن است باورهای یک فرد با باورهای او متفاوت باشد، رشد می‌کند.

کنایه پیچیده است زیرا کودک باید هم باورهای واقعی گوینده را درک کند و هم روش هایی را که قصد دارد توسط طرف مقابل تفسیر شود، فرآیندی دو مرحله ای که تسلط بر آن زمان می برد. به طور کلی، برای کودکان زیر هفت سال دشوار است که دو ایده بالقوه متناقض در ذهن داشته باشند.

بسیاری از کودکان در دوران نوجوانی بر این مهارت های پیچیده مسلط شده اند و جای تعجب نیست که از استفاده از آنها و مشاهده تأثیر آن بر دیگران لذت ببرند.

خلاقانه صحبت کنید

تمسخر نوجوانان نشانه هوش آنهاست

اگر هنوز متقاعد نشده اید که عشق نوجوانتان از قضا نقطه عطفی است که ارزش جشن گرفتن دارد، آزمایشی را در نظر بگیرید که اخیرا توسط روث فیلیک، روانشناس دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا انجام شده است. از شرکت کنندگان در این آزمایش خواسته شد که در حین خواندن سناریوهای مختلف رویدادهای رایج در اسکنر fMRI دراز بکشند. در برخی موارد، اظهارات شخصیت ها به طنز انتخاب می شد، به عنوان مثال: برنیس و کیتلین هر دو برای یک دوره روانشناسی در دانشگاهی در ایالات متحده درخواست دادند. آنها مشغول چاپ فرم درخواست خود شدند. چاپگر فقط کاغذ صورتی داشت. برنیس به کیتلین گفت: “رنگش خیلی رسمی نیست؟!”

  محبوب ترین نام های سال 1400

در موارد دیگر، از همین عبارت به عنوان یک انتقاد کنایه آمیز استفاده شد: هم برنیس و هم کیتلین برای یک دوره روانشناسی در دانشگاهی در ایالات متحده درخواست دادند. آنها مشغول چاپ فرم درخواست خود شدند. کیتلین کاغذ صورتی را برای چاپ درخواست خود انتخاب کرد. برنیس به او گفت: “رنگش خیلی رسمی نیست؟”

هر دو نوع کنایه، شبکه «ذهنی سازی» را نشان می دهد که در درک عقاید و مقاصد دیگران نقش دارد، کشفی که بر اهمیت نظریه ذهن در تفسیر گزاره های مبهم تأکید می کند.

با این حال، فلیک دریافت که کنایه فعالیت بیشتری را در شبکه های معنایی درگیر در پردازش کلی زبان و نواحی مغز درگیر در طنز نسبت به طنز غیر کنایه آمیز تحریک می کند و این نشانه پیچیدگی کلی آن است. “درک اینکه طرف مقابل چه اعتقادی دارد، چرا چیزی گفته است و آیا قصد دارد توهین شود یا طعم چالش برانگیزتری دارد.” این تمرین ذهنی فواید باورنکردنی نیز دارد. لی هوانگ از دبیرستان بازرگانی اسید فرانسه با همکارانش در دانشگاه‌های هاروارد و کلمبیا نشان داد که صحبت کردن، گوش دادن یا حفظ کردن ایده‌های طعنه‌آمیز می‌تواند به تسریع تفکر خلاق کمک کند.

برای مثال، یکی از آزمایش‌های او شامل «مشکل شمع» بود که در آن شرکت‌کنندگان با یک شمع، یک جعبه کبریت و یک جعبه سنجاق روبرو می‌شوند. ماموریت آنها یافتن راهی برای چسباندن شمع به دیوار بود تا قطرات شمع روی زمین نیفتد. پاسخ صحیح این بود که جعبه پل را خالی کنید، آن را به دیواره پل متصل کنید و سپس شمع را در آن قرار دهید، راه حلی که تنها زمانی به ذهنتان خطور می کند که آماده باشید در مورد عملکرد هر یک از این موارد فکر کنید.

قبل از حل مشکل، از برخی از شرکت کنندگان خواسته شد که یک مکالمه طعنه آمیز را به خاطر بیاورند، در حالی که از دیگران خواسته شد یک مکالمه باز یا بی طرف را به یاد بیاورند. با کمال تعجب، خاطرات طعنه آمیز عملکرد شرکت کنندگان را بیش از دو برابر کرد، از حدود 30٪ به بیش از 60٪.

  لوبیا سفید، حبوبات غنی از فولات

کنایه به عنوان نوعی شوخ طبعی می تواند به ما کمک کند تا با ناامیدی یا استرس بخوابیم. کاترین روترمیچ از دانشگاه کارولینای شرقی در گرین‌ویل گفت: کنایه می‌تواند راهی برای کاهش استرس باشد. جالب اینجاست که او در مطالعه‌ای اخیر متوجه شد که افراد افسرده و مضطرب در طول همه‌گیری کووید-19 از طعنه استفاده می‌کردند که نشان دهنده این مکانیسم مقابله است.

به طور کلی انگیزه اصلی تمسخر زبان است، به عبارت دیگر نقاشی و لعاب دادن به پیام هایی که امیدواریم به دیگران منتقل کنیم. پکسمن می‌گوید: «شما نقابی با اهمیت سطحی روی معنای اصلی می‌زنید. این نقاب سطحی می تواند یک شوخی ملایم باشد و اگر به طور ضمنی از شخصی انتقاد کنید، نقاب سطحی به شما فرصت توجیه انکار را می دهد و خطر تناقض را کاهش می دهد.

اگرچه این مطالعات بر روی بزرگسالان انجام شده است، اما به نظر می رسد نوجوانان در هنگام استفاده از طعنه، احساسات مشابهی را تجربه می کنند و ممکن است آن را برای مقابله با احساسات منفی یا موقعیت های دشوار مفید بدانند.

کنایه از کارآموزی

ممکن است والدین در ابتدا با دیدن تمسخر فرزندان خود شوکه شوند و این نشانه بدبینی بزرگسالان است که با تصور آنها از معصومیت دوران جوانی در تضاد است. والدین ممکن است در مواجهه با نوجوانی که تقریباً در تمام مکالمات خود از طعنه استفاده می کند احساس درماندگی کنند، گویی که ابراز احساسات صادقانه برای آنها دشوار است.

اما آیا باید نوجوانان را به خاطر استفاده از این ابزار جهانی سرزنش کنیم؟ شاید بهتر باشد آن را تمرینی مفید برای توانایی حیاتی بدانیم. به گفته فلیک، “این مهارتی است که آنها می خواهند بر آن مسلط شوند، به خصوص که بسیاری از زبانی که ما در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم اصیل و غیر استعاری نیست.”

پکسمن موافق است، بنابراین او راه‌هایی ابداع می‌کند تا به کودکانی بیاموزد که در درک جزئیات دقیق او دیر هستند. حاصل تلاش او «سیدنی طعنه می‌شود» است، کتاب داستانی که نمونه‌های زیادی از طعنه و دلایل استفاده از آن‌ها را در خود جای داده است. در آزمایشی که اخیرا روی کودکان 5 تا 6 ساله انجام شد، او دریافت که کودکانی که تاریخ می‌خوانند و درباره آن صحبت می‌کنند، تشخیص عبارات طعنه‌آمیز در آزمون بعدی آسان‌تر است.

با توجه به شهرت کنایه، باید بیشتر قدردان پیچیدگی آن باشیم. طعنه آمیز نیست اگر بگوییم طعنه یکی از بزرگترین موهبت های زبان است.

منبع: بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید