تلاش مجلس برای تشکیل وزارت خانواده؛ مشکلات حل شد؟

فرادید| برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم می گویند طرح تشکیل وزارت خانواده و جوانان در دستور کار است. به گفته آنها، این طرح در حال حاضر پیشنهادی به کمیسیون ورزش کمیسیون است، اما اگر حمایت دولت را داشته باشند، این طرح اجرایی می شود.

به گزارش فرادید؛ احمد راستینه حفسجانی، رئیس کمیسیون تربیت بدنی مجلس، گفت: این طرح همچنان از سوی فراکسیون ورزش مطرح است و کار آن هنوز نهایی نشده است. ما معتقدیم وزارت ورزش و جوانان با وسعتی که دارد توان پاسخگویی به نیازهای جوانان را ندارد و تاکنون به خوبی به وظایف خود عمل نکرده است.

به گفته وی، در صورت تصویب و پیشنهاد تشکیل وزارت خانواده و جوانان در قالب لایحه از سوی دولت، روند بهتری طی خواهد شد، زیرا ساختارهای جدید وزن مالی دارند و امکان پذیر نیستند و البته با توجه به به ماده 75، مخالف است.

نظرسنجی ها نشان می دهد که مجلس قصد دارد سازمان اجتماعی، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت جوانان در وزارت ورزش و سازمان اجتماعی وزارت کشور و در نهایت وزارت امور اجتماعی را با هم متحد کند. خانواده و جوانان.

پارلمان در تلاش برای تشکیل وزارت خانواده؛  مشکلات حل شد؟
آیا وزارت خانواده و جوانان تشکیل می شود؟

این اولین بار نیست که مجلس طرح تشکیل وزارت خانواده و جوانان را مطرح می کند، اما این طرح همواره یکی از پیشنهادهای کمیسیون فرهنگ در دو دهه گذشته بوده است. البته هرگز این اتفاق نیفتاد.

اما اکنون برخی از نمایندگان مجلس عزم خود را برای اجرای این برنامه 20 ساله جزم کرده اند.

البته در این میان برخی از مقامات ارشد دولتی مانند امیرحسین قاضی زاده هاشمی تمایلی به تشکیل وزارت خانواده و جوانان ندارند. او که اکنون معاون ابراهیم رئیسی است، قول داده است که در دوران نامزدی خود این وزارتخانه را تشکیل دهد.
البته با توجه به اینکه ایجاد وزارتخانه جدید هزینه زیادی را به دولت تحمیل می کند، به نظر می رسد کابینه نیز با این طرح مخالف باشد.

  41 غذای نشاط آور; از لوبیا سیاه گرفته تا کلم

علاوه بر این، سایر نمایندگان مخالف تشکیل وزارت خانواده و جوانان هستند.

در همین راستا روزنامه اصل رسالت که مدیرمسئول آن محسن پیرهادی از اعضای هیئت رئیسه مجلس یازدهم است، امروز با انتشار گزارشی از ایجاد وزارت خانواده انتقاد کرد.

رسالت در جمع بندی خود معتقد است که نمی توان مسائل اجتماعی، خانوادگی و جوانان را ادغام کرد. در پایان این روزنامه پیشنهاد ایجاد ستاد ملی زنان و خانواده را داد.

تلاش مجلس برای تشکیل وزارت خانواده؛  مشکلات حل شد؟

آیا با تشکیل وزارت خانواده و جوانان مشکلات را حل می کند؟

نمایندگان مجلس هدفشان از تشکیل وزارت خانواده و جوانان را رفع نیازهای جوانان و بهبود وضعیت آنان می گویند. اما کارشناسان بهبود این وضعیت را مستلزم هماهنگی و بهبود بسیاری از شاخص های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می دانند.

به گفته کارشناسان، بهبود وضعیت اشتغال و معیشت جوانان در حیطه وظایف یک وزارتخانه نیست و مشکل اساسی است. بنابراین ادغام سازمان ها و ادارات مختلف برای ایجاد یک وزارتخانه منجر به تلفات بیشتر منابع می شود.

علاوه بر این، کارشناسان اجتماعی و اقتصادی معتقدند وظایف نمایندگان مجلس و سازمان هایی که وزارت خانواده و جوانان را تشکیل می دهند متفاوت است و ادغام آنها مشکلات را تشدید می کند.

همچنین رسیدگی به موضوعاتی مانند حاشیه نشینی، دزدی، تکدی گری، کاهش جمعیت، باروری و ازدواج که در منطق این طرح گنجانده شده است، همواره چالشی برای دولت ها بوده و با راه اندازی وزارتخانه قابل حل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید