تلاش الکاظمی برای خروج دولت از آخرین پروازها

پس از تماس های مشکوک، روز گذشته ده ها نفر به بهانه اعتراض به گزینه پیشنهادی کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «چارچوب هماهنگی» برای تصدی پست نخست وزیری عراق به میدان التحریر بغداد آمدند.

تعدادی از این افراد پس از ورود به محوطه سرسبز وارد ساختمان شدند پارلمان عراق و اموال عمومی را تخریب کرد. اقدامی که مورد اعتراض چارچوب هماهنگی قرار گرفت و از آن به عنوان تلاش برای شورش، ایجاد هرج و مرج و از بین بردن صلح مدنی یاد شد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق وی در تلاش برای رفع اتهام و بی گناه جلوه دادن دولت، بعدازظهر پنجشنبه (15 مرداد) در خصوص حوادث اخیر در این کشور و اختلافات سیاسی موجود بیانیه ای صادر کرد.

خبرگزاری رسمی عراق به گفته الکاظمی، رویدادهای جاری در عراق با توجه به اختلافات سیاسی، نشانه نگران کننده ای برای ثبات و صلح اجتماعی است.

تلاش الکاظمی برای خروج دولت از آخرین پروازها

وی با بیان اینکه دولت در دو سال گذشته صلح و ناسیونالیسم را در برخورد با بحران های مختلف سیاسی در دستور کار خود قرار داده است، اظهار داشت: دولت منافع عمومی را بر منافع شخصی ترجیح داده و برای حفظ امنیت و منافع مردم تلاش کرده است. و از وارد شدن به جنجال سیاسی بپرهیزید.

نخست وزیر عراق با ابراز تعجب از تلاش برای بازکردن پای خود به بحران های سیاسی، از همه گروه های سیاسی خواست دولت را مقصر بحران ها ندانند و گفت: برای حل اختلافات و خروج کشور از بن بست باید دولت را مقصر دانست. برای به دست گرفتن کنترل، از روش گفتگوی سازنده استفاده می کند.”

  هواشناسی ایران امروز 1401/04/01

وی ضمن هشدار نسبت به کشاندن عراق به یک بحران امنیتی و اجتماعی، تاکید کرد که دولت و نهادهای آن باید مورد حمایت قرار گیرند و نیروهای امنیتی و ارتش باید وظایف خود را برای تضمین ثبات امنیتی انجام دهند.

الکاظمی با بیان اینکه دولت ساکت است و در درگیری های سیاسی شرکت نمی کند، مدعی شد: استقلال دولت را در رقابت های سیاسی و انتخاباتی حفظ کرده ایم… اما باز هم اتهامات و تهمت ها متوقف نمی شود و بی طرفی دولت است. مورد سوال قرار می گیرد.”

نخست وزیر عراق در پایان از همه خواست تا با بحران ها و اختلافات برخورد کنند و در تفسیر وقایع عاقلانه عمل کنند و از حدس و گمان پرهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید