تفاوت رمز ریالی و رمزارز چیست؟!

پس از اعلام بانک مرکزی مبنی بر ارائه «رمز واقعی» این سوال مطرح شد که رمز واقعی چیست و چه تفاوت هایی با رمز ارز دارد؟

رمز ریال در واقع ارز دیجیتال بانک مرکزی ایران است که نقد الکترونیکی محسوب می شود و نسخه الکترونیکی اسکناس های معمولی در ایران خواهد بود. ارزش آن نیز به ریال کاغذ سنتی موجود مربوط می شود.

البته، پول نقد یا کارت های اعتباری، که بسیاری از افراد برای خرید روزانه از فروشگاه های خود یا پرداخت های بانکی از آن استفاده می کنند، نوعی پول دیجیتال است. البته تاکنون این ارزهای دیجیتال توسط بانک های تجاری بر اساس اعتبار الکترونیکی بانک مرکزی صادر می شد.

از این رو رمز ریالی که توسط کارت یا گوشی هوشمند و رایانه قابل استفاده است؛ این نسخه الکترونیکی ریال است که برای اولین بار به اشخاص حقیقی و حقوقی این امکان را می دهد که با افتتاح حساب نزد بانک مرکزی که موسسه امن تری نسبت به بانک های تجاری خصوصی است، ارز دیجیتال را در ازای سپرده و سپرده ریالی به صورت مستقیم دریافت کنند. .

بنابراین رمز دیجیتال ریالی مکمل پول نقد است نه جایگزین و در کنار سایر ابزارهای پرداخت روزانه مانند کارت های بانکی، اینترنت بانک و موبایل بانک فعال می شود و به افزایش سرعت تبادل پول کمک می کند.

رمز ریالی قابل بازیابی نیست

چرا که رمز ریالی امکان انتقال اصل پول را به صورت الکترونیکی فراهم می کند و نیاز به تسویه بین بانکی را از بین می برد. بنابراین تراکنش‌های مبتنی بر کد ریالی بلافاصله انجام می‌شود و امکان دریافت و پرداخت وجه در کسری از ثانیه وجود خواهد داشت.

  بازگشت خودروی ال 90 به خط تولید

طبق اعلام بانک مرکزی ایران، رمز دیجیتال ریالی برخلاف ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین قابل بازیابی نخواهد بود و عرضه آن توسط آن بانک تنظیم می شود.

اما ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین تا حدودی قابل استخراج است و این در کنار غیرمتمرکز بودن آنها به این معنی است که توسط هیچ نهاد پولی یا غیر پولی کنترل و نظارت نمی شود، از ویژگی های آن است.

اما علیرغم کنترل بر عرضه کد واقعی توسط بانک مرکزی ایران، عرضه ارز صادر شده توسط بانک های مرکزی، حتی ارز دیجیتال، محدود نیست و ممکن است توسط ناشر به طور پیوسته در حال افزایش باشد.

با این حال، بخشی از جذابیت ارزهای دیجیتال، علاوه بر تضمین اصالت و امنیت آن‌ها بر اساس بلاک چین و الگوریتم‌های منحصر به فرد، محدودیت دائمی ظرفیت استخراج آن‌ها است. با این حال، بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که از فناوری مشابه صدور رمز ارز برای انتشار ریال دیجیتال استفاده خواهد کرد. اقدامی که ممکن است برخی از نگرانی های امنیتی رایج در نظام پولی ایران را برطرف کند.

کد واقعی بین المللی چیست؟

اقدام بانک مرکزی ایران برای ارائه کد ریالی که یکی از اهداف آن بین المللی شدن ریال است، در شرایطی است که بزرگترین بانک های مرکزی جهان از جمله بانک مرکزی اروپا و آمریکا شروع به کار کرده اند. افزایش انتشار دیجیتال. علاوه بر تلاش برای ساده‌سازی سیستم‌های پرداخت و رفع نقاط ضعف گردش پول سنتی، این افزایش به دلیل نگرانی فزاینده آنها در مورد گسترش بازار ارزهای دیجیتال و مبادلات مبتنی بر آنها است.

  مراسم خداحافظی مردم ژاپن با شینزو آبه + عکس

بانک‌های مرکزی نگران از دست دادن کنترل گردش پول و مبادلات ارزی خود با گسترش ارزهای دیجیتال هستند. چرا گسترش اشکال مختلف مبادله پول که توسط هیچ نهاد مرکزی یا دولتی نظارت نمی شود، می تواند کنترل بانک های مرکزی بر عرضه پول، تورم و ثبات اقتصادی را تضعیف کند که در واقع تعهدات نهادی و ساختاری آنها را زیر سوال می برد.

اما برخی کارشناسان هشدار می دهند که بحران اقتصادی می تواند تقاضا برای ارزهای دیجیتال را افزایش دهد. رویدادی که بانک های مرکزی ابزارهایی را برای مقابله با آن طراحی می کنند.

اما با وجود این چالش، محبوبیت گسترده ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک های مرکزی می تواند بانک های تجاری را از دسترسی به منابع مالی ارزان و پایدار محروم کند. بر این اساس، بانک مرکزی اروپا در حال بررسی طرحی برای تعیین سقف دسترسی اشخاص حقیقی و حقوقی به یورو دیجیتال است.

در همان زمان، اقتصاددانان حدس می زنند که گسترش ارزهای دیجیتال در اقتصادهای نوظهور وابسته به ارزهای خارجی می تواند منجر به کاهش برابری ارزهای ملی آنها شود. اتفاقی که راه را برای بی ثباتی پولی و اقتصادی هموار خواهد کرد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید