تغییر اقلیم، سیل و خشکسالی با هم!

423814 535 خبر مرکزی

مهدی زارع| در استان کرمان در شرایطی که همچنان تحت تاثیر سیل دو هفته پیش – 14 تا 16 آذرماه – بود، بارندگی های جدید از 25 آذرماه در استان آغاز شد و از 26 تا 28 دی ماه جنوب استان را دچار سیلابی کرد. 1400 بسیاری از مناطق رودخانه ها طغیان کردند.

دستور تخلیه شهر رودبر جنوبی و زهلوت صادر شده است. به دلیل شرایط باتلاقی و کوهستانی منطقه و تداوم بارندگی، راه دسترسی به 130 روستای استان تا روز جمعه 3 بهمن ماه باز نشد.

در ابتدای وقوع سیل در جنوب استان بیش از 25 هزار نفر درگیر سیل بودند که بسیاری از آنها برطرف شد اما تا جمعه اول بهمن ماه حدود 12 هزار نفر در سیل آسیب دیدند. از مجموع 339 راه اصلی و فرعی روستایی مسدود شده در اثر سیل، 77 راه در مناطق صعب العبور مسدود شده است.

از مجموع 70 روستای سیل زده امدادرسانی، جهادگران، بسیج، هلال احمر، راهداری و کمک های مردمی کمک رسانی کردند. محورهای عنبرآباد – توکل آباد – زهکلوت – ایرانشهر، منوجان هشتبندی، رودبار – مظفرآباد، رودبار – آبسردویه و رودبار جنوب – مظفرآباد بر اثر سیلاب مسدود شد.

بارش باران در مناطق بالای روستایی شهرستان ریگان و قلعه گنج سه نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند که جسد دو تن از آنان پیدا و به خانواده هایشان تحویل داده شد. با تغییر اقلیم باران های شدید همراه با احتمال وقوع سیل های بیشتر، به ویژه سیل های ناگهانی، در حال افزایش است. خطر کلی سیلاب های شدید در مناطق شهری تحت سلطه روسازی های بتنی است.

  عوارض مصرف زیاد گوجه سبز

سطوح قابل نفوذ زیادی وجود ندارد که به آب اجازه نفوذ در خاک را بدهد. در نتیجه سیل در این مناطق به شدت افزایش خواهد یافت. نکته مهم این است که توانایی زیرساخت ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی باید هم پیچیدگی سیستم اقلیمی و هم هدف سیستم را در نظر بگیرد.

اگرچه ذخیره آب در سدها احتمالاً کاهش می یابد، اما سازه های سد ممکن است در معرض خطر بیشتری برای آسیب ناشی از سیل باشند. در شهرها سطوح بتنی از خیساندن خاک جلوگیری می کند.

زیرساخت‌های شهری به دلیل کمبود سطوح متقاطع در معرض خطر مازاد ظرفیت قرار دارند، اما طراحی شهری حساس به آب می‌تواند منطقه‌ای را که آب می‌تواند به خاک نفوذ کند افزایش دهد تا از شدت سیل‌های بعدی بکاهد.

تنها با درک این تعامل مهم بین همه متغیرها در آینده می توانیم به اندازه کافی برای اثرات تغییرات آب و هوا برنامه ریزی کنیم. سیل های بزرگ به دلیل بارندگی شدید در استخرهای بسیار خشک رخ می دهد. بارندگی متوسط ​​رو به افزایش است.

برای شدیدترین رویدادها، مانند آنچه هر 50 تا 200 سال انتظار داریم، تأثیر افزایش بارندگی بیشتر از تغییر در خاک‌های خشک‌تر است و احتمالاً تغییر در اندازه سیل‌ها به دلیل افزایش بارندگی بیشتر خواهد بود.

آبگرفتگی معابر و طغیان و فروریختن پل های جاده کرمان به ایرانشهر در جریان سیلاب دهه آخر دی ماه 1400 پس از چند روز بارندگی در منطقه ای که بیش از دو دهه تحت شدیدترین خشکسالی قرار گرفته است، نشان می دهد که خشکسالی و سیل باید فعالیت های هماهنگ باشد. خشکسالی باعث نابودی خاک و نابودی محصولات شد.

  دلیل تاخیر در اعدام آرماند تنبیه یا بخشش؟

آب و هوای خشک، خاک سطحی را خشک کرده و مواد آلی اسفنجی را در جاهایی به گرد و غبار و در برخی نقاط خاک پخته شده را به مواد آجر مانند و غیرقابل نفوذ تبدیل کرده است. خاک ضعیف به معنای سیستم ریشه ضعیفی است که معادل خاک سست و تقریباً شنی است که نمی تواند به طور موثر آب را جذب کند.

علاوه بر این، خاک های تخریب شده نمی توانند آب را به خوبی جذب کنند. چه به تغییر اقلیم اعتقاد داشته باشیم و چه نداشته باشیم، قطعا نمی توان از خشکسالی به ویژه در جنوب شرق ایران چشم پوشی کرد. هنگامی که تنوع زیستی منطقه از بین می رود، خاک را ضعیف می کند و در برابر خشکسالی و سیل مقاومت کمتری دارد.

پوشش گیاهی بیشتر به معنای انواع بیشتری از سیستم های ریشه گیاه است که می توانند مواد مغذی را در خاک متراکم حفظ کنند. این خاک به نوبه خود می تواند در مواقع کمبود آب را در خود نگه دارد و در بسیاری از موارد آن را مانند اسفنج خیس کند. با تغییرات آب و هوایی، دوره های بیشتری از آب و هوای سخت را شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید