تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

در آخرین روز هفته دلار نتوانست به حرکت صعودی خود ادامه دهد و با از دست دادن مرز 30 هزار تنی وارد کانال 29 هزار تنی شد. دلار روز پنجشنبه 330 تن کاهش قیمت داشت و در محدوده 29 هزار و 920 تن قرار گرفت.

فعالان می گویند توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و کاهش اختلافات با این نهاد باعث شده است که فروشندگان از بعد از ظهر چهارشنبه بر بازار تسلط پیدا کنند. در ابتدای روز پنجشنبه نیز همین وضعیت ادامه داشت و موجب از دست رفتن مرز 30 هزار تنی شد.

بسیاری از تجار بر این باور بودند که نصب مجدد دوربین های آژانس در کرج می تواند زمینه را برای از سرگیری مذاکرات در وین و افزایش شانس دستیابی به توافق هسته ای فراهم کند. در واقع اقدام داوطلبانه ایرانی ها باعث شده است که در جهت انتظارات معامله گران ارز تغییر عمده ای ایجاد شود.

این در حالی بود که دو هفته پیش فضای مذاکرات به گونه ای بود که احتمال احیای برجام از نگاه برخی معامله گران بسیار ناچیز به نظر می رسید. هفته گذشته فضای مذاکرات کمی تغییر کرد و همین مشکل دلار بالای 30 هزار تن را مجبور به توقف کار کرد.

تقویت دلار در کشورهای همسایه

کاهش ارزش دلار در حالی رخ داد که ارزش این ارز در کشورهای همسایه رو به افزایش است. از یک سو تقاضا برای دلار در افغانستان افزایش یافته و از سوی دیگر رکوردهای جدیدی در ترکیه برای تضعیف پوند در برابر دلار ثبت می شود.

  حضور علیرام نورایی در محل حادثه ساختمان متروپل + عکس

برخی فعالان معتقدند با افزایش قیمت دلار در کشورهای همسایه، احتمال خروج ارز از بازار داخلی نیز افزایش می یابد. در واقع تضعیف ارزهای همسایه به دلیل فشارهای تقاضا ممکن است بر فضای بازار ارز داخلی نیز تاثیر بگذارد.

این در حالی است که برخی دیگر از فعالان بر این باورند که کاهش ارزش ارز ترکیه و افغانستان بر بازار داخلی تاثیری نداشته و نوسانات ریال در برابر دلار عمدتا به دلیل اخبار مذاکرات هسته ای است.

تاثیرگذاری مذاکرات هسته ای در تعطیلات را در بازار هم می توان دید. به عنوان مثال، بعد از ظهر دیروز برخی از تجار در کانال های خبری خود اعلام کردند که مذاکرات در وین به حالت تعلیق درآمده و 10 روز بعد از سر گرفته می شود. چنین خبری باعث افزایش جزئی تعداد خریداران در بازار شد.

دلار که روز پنجشنبه وارد کانال 29 هزار تنی شد، در بیشتر موارد روز جمعه بیش از 30 هزار تن معامله شد. معاملات روز جمعه عمدتا به صورت اعتباری است.

با توجه به وضعیت رو به رشد دلار در پشت صحنه، قیمت این ارز ممکن است در ابتدای روز روند صعودی داشته باشد، اما برای ادامه این روند احتمالا با مقاومت بازار مواجه خواهد شد. نوسانات هفته گذشته حداقل نشان داد که بازارساز نمی خواهد اسکناس آمریکا بالای مرز 30000 تن تثبیت شود.

قیمت دلار و سکه

دیدگاهتان را بنویسید