تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

در آخرین روز هفته، اسکناس آمریکا برای دومین بار متوالی افزایش یافت. سکه امامی نیز با بی توجهی به کاهش اونس طلا، با 30 هزار تن افزایش جزئی وارد محدوده 12 میلیون و 650 هزار تن شد.

فعالان می گویند گزارش ها از مذاکرات هسته ای در آخر هفته توسط برخی از معامله گران ارز حاکی از بعید بودن توافق هسته ای است. این امر باعث افزایش خرید ارز شد.

تا ساعت 3 بامداد پنجشنبه، اسکناس ایالات متحده به محدوده 29350 تن رسید که 120 تن بیشتر از چهارشنبه بود. این سطح قیمت حدود 1.2 درصد بیشتر از آخرین قیمت در روز پنجشنبه دو هفته پیش بود. با این حال، این سطح از رشد بسیار کمتر از رشد 3 درصدی دلار در هفته اول آذر بود.

با مشخص شدن نتایج مذاکرات وین، راه اندازی بازار در این هفته برای خرده فروشان بسیار مهم خواهد بود. برخی از فعالان بر این باورند که کاهش نرخ اسکناس آمریکا در هفته گذشته نشان دهنده خروج خریداران از بازار است.

برخی دیگر معتقدند بازار به دلیل مذاکرات هسته ای نسبت به بازیگران ارز محتاط خواهد بود و با مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته ای سطح خرید و فروش افزایش می یابد. به گفته برخی فعالان، در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، فروش ارز افزایش می یابد. از طرفی در صورت عدم توافق، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد.

از بعدازظهر روز جمعه، برداشت معامله گران نشان می دهد که به احتمال زیاد دستیابی به توافق هسته ای دشوار است و این امر قیمت دلار را در بازار آفلاین به نزدیک به 29 هزار و 500 تن رسانده است.

  معمای پیچیده مرگ تلخ یک نوجوان; قتل یا تصادف؟!

تحلیلگران فنی بر این باورند که اگر اسکناس آمریکا بالای محدوده 29500 تن تثبیت شود، احتمال رشد این ارز تا محدوده 29800 تن وجود دارد. برای اینکه دلار پایین بیاید باید محدوده حمایتی 29200 تنی را از دست بدهد.

دلار در هفته گذشته حتی به زیر مرز 29 هزار تومان هم سقوط کرد، اما توانست با حفظ محدوده 28 هزار و 800 تومانی، به کانال 29 هزار تومانی بازگردد.

سکه در هفته گذشته نتوانست به اندازه دلار رشد کند. در حالی که اسکناس آمریکا بیش از یک درصد افزایش قیمت داشت، سکه امامی تنها حدود 4 دهم درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. به نظر می رسد فشار نزولی بر اونس طلا مهم ترین عاملی بوده که باعث شده خریداران در بازار سکه کمتر فعال شوند. معامله گران سکه امیدوارند با ادامه روند صعودی دلار، کاهش اونس را جبران کنند.

اگر اسکناس آمریکا امروز به رشد خود ادامه دهد، سکه می تواند به سقف 12 میلیون و 800 هزار تن برسد. سکه 1400 هرگز نمی توانست بالای خط 12 میلیون و 800 هزار تنی باشد. به گفته فعالان، تا زمانی که سکه در محدوده 12 میلیون و 500 هزار تنی باشد، شانس صعود به بازار سکه بیشتر خواهد بود.

قیمت دلار و سکه

دیدگاهتان را بنویسید