تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

در آخرین روز هفته، روند صعودی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست از محدوده مقاومتی 29 هزار و 200 تومانی عبور کند.

فعالان می گویند عدم صدور قطعنامه در نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه برنامه هسته ای ایران یکی از عواملی است که منجر به کاهش شدید نوسانات دلار شد. اسکناس آمریکا روز پنجشنبه 100 تن کاهش یافت و در محدوده 29 هزار تنی به کار خود پایان داد.

فعالان می گویند پس از افزایش بیش از 500 تنی دلار در روز چهارشنبه، معامله گران وارد مرحله پیشگیرانه شده اند. آنها از اوایل صبح پنجشنبه منتظر جلسه هیئت مدیره بودند و سعی کردند محتاطانه معامله کنند.

شایعات و گمانه زنی ها در آستانه نشست شورای حکام حاکی از عدم صدور قطعنامه علیه ایران است و کشورهای غربی منتظر برگزاری مذاکرات هسته ای در 8 آذر خواهند بود. همین اتفاق افتاد و بعدازظهر پنجشنبه اعلام شد که در جلسه هیات مدیره مصوبه ای صادر نشده است.

به نظر می رسد بازار همچنین نسبت به گمانه زنی ها در مورد مذاکرات هسته ای در اوایل هفته حساس تر باشد. اگر اخبار مثبتی از مذاکرات به گوش برسد، احتمال کاهش سریع دلار وجود دارد. این در حالی است که برخی معامله گران معتقدند پس از ماه ها تاخیر در مذاکرات و مواضع حداکثری طرفین، دستیابی به یک توافق معنادار دشوار است.

این گروه امیدوار است اسکناس آمریکا در این هفته از 30000 تن فراتر رود. دلار در هفته گذشته موفق شد حدود 3 درصد افزایش قیمت داشته باشد و در صورت ادامه روند صعودی با این شدت، احتمال شکسته شدن مرز 30 هزار تومان وجود دارد. با این حال، سال گذشته که اسکناس آمریکا از مرز 30 هزار تن عبور کرد، در کمتر از یک هفته بازار به روند کاهشی بازگشت و ماه ها افزایش قیمت قابل توجهی نداشت.

  چهره های سرشناس ایرانی متولد 7 اردیبهشت

در پایان اکتبر 1999، دلار به سرعت افزایش یافت و حتی توانست به 32500 تن برسد. با این حال، در زمانی که بازار برای انتخاب مجدد ترامپ کمی تردید داشت، فروش ارز افزایش یافت و پس از پیروزی بایدن، فشار فروش ادامه یافت. در مقطعی از سال گذشته، حتی دلار به 21000 تن کاهش یافت.

علاوه بر بازار دلار، حجم خرید در بازار سکه نیز در هفته گذشته قابل توجه بود. سکه در هفته موفق شد یک درصد افزایش قیمت را به ثبت برساند. این افزایش قیمت در حالی رخ داد که در آخر هفته، فلز گرانبهای داخلی 80 هزار تن ارزش خود را از دست داد و در محدوده 12 میلیون و 600 هزار تنی سقوط کرد.

پس از توقف رشد سکه در پایان هفته، این فلز گرانبها نتوانست از مقاومت 12 میلیون و 800 هزار تنی عبور کند. به گفته فعالان، اگر افت قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی نبود، سکه می توانست بیش از 13 میلیون تومان نفوذ کند.

هر اونس طلا در بیشتر روزهای هفته سقوط کرد و تا روز پنجشنبه زیر 1800 دلار بود. با این حال، طلا در روز جمعه افزایش یافت که می تواند بر تغییرات قیمت فلزات گرانبهای داخلی در روز شنبه تأثیر بگذارد.

 قیمت دلار و سکه

دیدگاهتان را بنویسید