تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

در ششمین روز هفته، دلار از سقف قیمتی آبان ماه خارج شد. اسکناس آمریکا روز پنجشنبه 100 تن از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 27640 تن قرار گرفت. این تا زمانی بود که دلار در روز چهارشنبه به بالاترین قیمت خود در نوامبر رسید و به محدوده 27750 تن رسید.

صرف کاهش قیمت دلار از سقف در روز چهارشنبه برای معامله گران اهمیتی نداشت. در آخرین ساعات روز پنجشنبه در واکنش به برخی اخبار سیاسی، قیمت دلار در معاملات متوالی تا آستانه 28 هزار تن افزایش یافت. این رویداد امیدها به رشد بازار را بسیار بالا برد و بسیاری از مردم انتظار دارند اسکناس آمریکا روی خط 28000 تنی از روز پنجشنبه شروع به کار کند.

بعد از ساعت 22 روز چهارشنبه اما خبری به بازار رسید که جایگاه فروشندگان و خریداران را تغییر داد. علی باقری اواخر شب از از سرگیری مذاکرات هسته ای در ۷ آذرماه خبر داد. با این انفجار بود که فضای بازار روز پنجشنبه تغییر کرد. فروشندگان دست بالا را به دست آوردند و توانستند اسکناس آمریکا را به محدوده 27600 تن کاهش دهند.

حد بحرانی برای تضعیف دلار

اگر دلار از سطح 27 هزار و 500 تنی خارج شود، احتمال کاهش بیشتر در بازار ارز وجود دارد.

اکثر معامله گران حداقل به خبر هسته جدید و آغاز مذاکرات خوش بین بودند. پیش از انتشار این خبر، بازار و ذهنیت معامله گران درگیر تنش های فزاینده بین ایران و آمریکا بود و همین مشکل باعث شده رشد بازار به مرور زمان شتاب قابل توجهی پیدا کند.

  رابطه معکوس فرصت های مالی و نرخ رشد جمعیت در کشور!

در حالی که این کاهش در تلاش است تا اخبار مربوط به آغاز مذاکرات هسته ای را برجسته کند، سایر تجار تلاش می کنند تا احتمال توافق هسته ای را کم اهمیت جلوه دهند. گروه دوم بر نشانه هایی از شکست مذاکرات تاکید می کنند و از این رو به دنبال تشویق گروهی از معامله گران به سمت خرید هستند.

آنها می گویند ایران تضمین می خواهد که ایالات متحده دیگر از برجام خارج نخواهد شد، اما ایالات متحده هنوز خوشحال نیست.

شرایط عرضه به بازار در روز شنبه

با وجود چنین چالش هایی، می توان گفت که بازار حداقل تا ظهر جمعه تمایل بیشتری به ریزش داشت و بنابراین می توان انتظار داشت که دلار در اوایل روز شنبه روند کاهشی بیشتری داشته باشد. حتی برخی معامله گران بر این باورند که افزایش عرضه ارز می تواند منجر به شکست حمایت 27 هزار و 500 تنی شود. اگر دلار به زیر این حمایت سقوط کند، می تواند به بالای کانال 27 هزار تومانی بازگردد.

این روزها بازار درگیر جنگ های خبری است. در نتیجه طبیعی است که افزایش های بازار برای آغاز هفته برنامه های خاص خود را داشته باشند. در صورت حفظ محدوده 27600 جلدی می توانند حمایت خریداران را به بازار برگردانند.

قیمت دلار و سکه

دیدگاهتان را بنویسید