تصویر/ ناصرالدین شاه و اولین مجسمه در تهران

فرادید| ناصرالدین شاه قاجار را اولین کسی می دانند که در زمان حیاتش مجسمه ای از او ساخت و در میادین تهران نصب کرد.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، ناصرالدین شاه قاجار اولین کسی بود که مجسمه او را ساخت و در تهران برپا کرد. او پس از بازگشت از سفر به فرنگ مجذوب شهرها و مردم فرنگ شد و خواست مجسمه خود را به شیوه خود بسازد و در یکی از میادین اصلی شهر نصب کند.

مجسمه ناصرالدین شاه به دستور اقبال السلطنه وزیر کرخان و میرزا علی اکبر معمار ساخته شد. در روزنامه شرف سال پنجم شماره 50 ربی الثانی 1304 هجری قمری صفحات یک و دو در این رابطه ذکر شده است: و استادان در این هنر خاص مجسمه سازی را بهتر نمی توان به عنوان آثار خوب استادان اروپایی به تصویر کشید. استادان و صنعتگران این مجسمه همگی ایرانی هستند.»

ساخت مجسمه در شعبان 1304 هجری شمسی به پایان رسید، اما تا روز سه شنبه 10 صفر 1306 هجری قمری در کرخان نگهداری می شد تا اینکه طی مراسمی به نام «تندیس» به باغشاه برده شد.

همانطور که محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در خاطرات خود نوشته است، در ابتدا قصد داشتند مجسمه را بالای میدان توپخانه بگذارند، اما به صلاحدید شاه و به دلیل وجود مخالفت عمومی به دلیل شباهت مجسمه و بت در فرهنگ ایرانی. زمان، دستور داده شد. در کرخان تا دو سال بعد به باغشاه منتقل شود.

عکس بعدی یک عکاس ناشناس احتمالا تنها عکس موجود از رونمایی از مجسمه ناصرالدین شاه در کرخان است.

  شرم بر سازش، ایالات متحده به دنبال گرسنه نگه داشتن مردم لبنان است

(تصاویر) ناصرالدین شاه در «تندیس مجسمه»

دیدگاهتان را بنویسید