تصویر/ احمدشاه و اولین هواپیمای ایران

فرادید- اگرچه اولین پرواز هوایی سرنشین دار توسط برادران رایت در سال 1903 انجام شد، اما ده سال طول کشید تا یک خلبان لهستانی اولین هواپیما را بر فراز ایران به پرواز درآورد.

به گزارش مجله تاریخ فارادی، ویلبر و اورویل رایت دو مخترع بودند که اولین هواپیما را در 17 دسامبر 1903 با موفقیت به فضا پرتاب کردند. اما ده سال طول کشید تا اولین هواپیما در ششم صفر سال 1332 مصادف با 23 دی 1292 و 13 دی 1313 در زمان احمدشاه قاجار در آسمان ایران به پرواز درآمد.

کوزمینسکی، خلبان اصلی لهستانی این هواپیما، قطعاتی از هواپیمای بلرو 11 را از روسیه به تهران با خودرو از طریق بندر انزلی طی کرد و پس از مونتاژ آن، اولین پرواز را بر فراز تهران انجام داد. با این حال اولین پرواز هواپیما بدون حاشیه نبود چرا که نبود مکان مناسب برای فرود، خلبان را مجبور به فرود در محل آزمایش کرد.

در تاریخ پست و تلگراف و تلفن ایران در شرح ساخت خطوط پست هوایی به ورود اولین هواپیما به ایران اشاره شده است. بر اساس این روایت، در ماه صفر سال 1332، هواپیمایی در هجری شمسی در آسمان تهران ظاهر شد و در میدان مش به زمین نشست. فردای آن روز احمدشاه با جمعی از درباریان و مقامات دولتی و لشکری ​​به دیدار او رفت. سوغاتی می برند.

روزنامه ارشاد در گزارشی از مطبوعات قاجار در گزارشی از اولین پرواز این هواپیما بر فراز ایران در همان تاریخ خبر داد و افزود که خلبان آن هواپیما قبلاً در چند کشور دیگر پرواز کرده و از مردم پول گرفته است. خلبان لهستانی نیز بلیت تهران را فروخت و پس از پروازی کوتاه بر فراز تهران راهی البرز شد. بر اساس این گزارش، چند روز بعد قطعات شکسته شده هواپیما با اسب در خیابان علا الدوله (فردوسی) به میدان توپخانه منتقل شد.

  6 حمام گل معروف جهان

عکسی که در زیر می بینید سندی تاریخی درباره اولین هواپیمای ایران است. در این عکس احمدشاه قاجار به همراه گروهی از خدمتکاران به همراه خلبانی که احتمالا «گوزمینسکی» است، مقابل دوربین ایستاده است. این همان عکسی است که احمدشاه و درباریان با هواپیما گرفته اند و در روزنامه فرانسوی Illustration منتشر شده است.

(تصویر) احمدشاه و اولین هواپیمای ایران

دیدگاهتان را بنویسید