تصویب «لایحه دولت» چه تأثیری بر قیمت ها دارد؟

جامعه 24 اعاده حق مسکن 650 هزار تومانی با نامه رئیس مجلس که البته باید از سوی دولت ابلاغ شود، بحث دستمزد کارگران و درآمد ماهانه آنها را دوباره به صحنه آورد.

سوال اصلی این است که چقدر قدرت خرید در دستمزدها باقی مانده است که در ابتدای سال با وجود گذشت چهار ماه از سال جدید 57.4 درصد افزایش یافته است. محاسبات مستقل کمیسیون مزد مرکز عالی شوراهای اسلامی کار کشور نشان می‌دهد تا پایان اردیبهشت ماه، قیمت سبد خوراکی و آشامیدنی خانوار با احتساب معافیت‌ها و حذف‌های ۴۲۰۰ تومانی به حداقل دستمزد کارگران شاغل رسید. ; این بدان معناست که یک خانواده متوسط ​​3.3 نفره باید تقریباً تمام دستمزد ماهانه خود را تا پایان ماه مه برای تامین نیازهای غذایی و نوشیدنی خانواده پرداخت کند.

این تعادل نامتعادل نگران‌کننده است، زیرا یک خانواده کارگر به جز غذا، نیازهای ضروری دیگری نیز دارد. تحصیل، درمان و ایاب و ذهاب از جمله این نیازها است و البته مسکن نیز جزو ملزومات اساسی است. با افزایش سرسام آور تورم مسکن در ماه های اخیر و آمارها حاکی از آن است که نرخ اجاره نشینان در کشور به ویژه در شهرهای بزرگ به بالاترین حد خود رسیده است، احیای حق مسکن 650 هزار تومانی چقدر می تواند موثر باشد؟ اساساً چگونه می توان از کاهش قدرت خرید کارگران جلوگیری کرد. در صورت تداوم روند صعودی شاخص های تورم، همانطور که در بهار و اولین ماه تابستان امسال شاهد بودیم، وضعیت معیشت کارگران در ماه های پایانی سال چگونه خواهد بود؟

وضعیت مسکن و نقش حق مسکن

مناقشه 100 هزار تومانی حق مسکن در حالی رخ داد که آمارهای رسمی منتشر شده از افزایش 50 درصدی اجاره بها در 2 ماه از سال 1401 خبر می دهد. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که اطلاعات آن از سامانه ثبت معاملات املاک کشور استخراج شده است، میانگین قیمت اجاره بها یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در اردیبهشت ماه سال جاری. به 126 هزار و 900 تومان رسید که در مقایسه با رقم 84 هزار و 800 تومان در پایان سال 1400، نزدیک به 50 درصد رشد کرده بود.

  بازگشت دلار، زیر حد حساس

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، این رقم در سال 1399 معادل 62 هزار و 900 تومان، در سال 1398 معادل 47 هزار و 500 تومان، در سال 1397 معادل 36 هزار و 450 تومان در سال 1396 بوده است. معادل 28 هزار و 210، در سال 1395 معادل 23 هزار و 420 تومان، سال 1393 معادل 22 هزار و 900 تومان، سال 1392 معادل 20 هزار و 860 تومان، سال 1392 معادل 18 هزار و 1890 تومان، سال 1392 معادل 18 هزار و 189 تومان هزار و 470 تومان و 1390 معادل 12 هزار و 950 تومان است.

بر اساس این آمار رسمی، متوسط ​​اجاره بهای هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به ۱۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. این مبلغ به این معناست که اگر خانواری بخواهد یک واحد مسکونی معمولی ۷۵ متری اجاره کند باید ماهانه ۹ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بپردازد. این رقم در سال 1400 حدود 6 میلیون و 360 هزار تومان، در سال 2019 حدود 5 میلیون و 89 هزار تومان و در سال 2018 حدود 4.6 میلیون تومان بوده است.


بیشتر بخوانید: محبوبیت کمپرون زندگی مشترک و آپارتمان


بار سنگین مسکن، وقتی تورم کالاهای اساسی پولی برای پرداخت اجاره بهای خانه باقی نمی گذارد، چگونه با حق مسکن 650 هزار تومانی درمان می شود؟ راه حل مدیریت هزینه های زندگی مردم حداقل در حوزه کالاهای اساسی است. اگر تورم مواد غذایی، دارو و سایر کالاهای ضروری به میزان چند ماه گذشته ادامه یابد، امکان تامین سرپناه، حتی سرپناه ناکافی، کوچک یا مشترک برای خانواده های کارگری وجود نخواهد داشت.

حق مسکن 650 هزار تومانی احیا می شود/ تلاش گروه کارگری برای محاسبه سبد معیشت

آیت اسدی (عضو کارگری شورای عالی کار) با تاکید بر اینکه پیرو نامه رئیس مجلس، حق مسکن 650 هزار تومانی باید به تمامی کارگران شاغل مشمول قانون کار بازگردانده شود و مابه التفاوت به آنها پرداخت شود. کارگران از ابتدای سال به ایلانا می گوید: «بسته» شامل حقوق پایه، کمک هزینه مسکن، سنوات و … است. خوب؛ بنابراین دولت حق تغییر مصوبات دستمزدی را ندارد و انتظار داریم پیرو نامه رئیس مجلس، دولت نیز همین مصوبه را برای حقوق مسکن کارگران به شورای عالی کار اعلام کند. بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حق مسکن 650 هزار تومانی باید از ابتدای سال محقق شود. از آوریل

  ۷ غذای خوشمزه برای جبران کم آبی بدن

اسدی اما معتقد است; در شرایط فعلی این ارقام نمی تواند پاسخی به افزایش سرسام آور قیمت ها باشد. حق مسکن هزینه‌های مسکن یک خانوار را پوشش نمی‌دهد و نمی‌توان تمام حداقل‌های زندگی را با حقوق تأمین کرد. او می گوید:

قیمت های بالای چند ماه گذشته به میزان قابل توجهی اندازه سبد معیشت را افزایش داده است. هنوز محاسبه دقیقی انجام نشده است، اما در جلسه آتی شورای عالی کار، کارگروه درخواست بازنگری دستمزدها را مطرح خواهد کرد. ابتدا باید تعیین کرد که حقوق در حال حاضر چقدر سبد معیشت را پوشش می دهد و سپس نسبت به درخواست تجدید نظر در حقوق یا جبران کاهش قدرت خرید اقدام کرد.

تغییر حقوق به دلیل افزایش هزینه زندگی عجیب نیست. قانون کار ایران نیز این اختیار را به شورای عالی کار داده است. علاوه بر این، امسال در فرانسه دستمزد کارگران در اواسط سال دو برابر افزایش نقدی و غیرنقدی، یک بار به دلیل افزایش قیمت سوخت و بار دیگر به دلیل افزایش تورم، افزایش یافت. آیا این اتفاق در ایران خواهد افتاد؟ اسدی می گوید: علاوه بر بازنگری دستمزد، کنترل قیمت و تامین کالاهای اساسی با قیمت مناسب یک ضرورت است. تا زمانی که قیمت ها کنترل نشود، ترمیم دستمزدها مزیتی به همراه نخواهد داشت. لغو ارز 4200 تومانی اشتباهی بود و بارها در زمان تدوین لایحه بودجه گفته‌ایم که این سیاست تورم‌زا خواهد بود و کارگران را از حداقل دستمزد محروم می‌کند. الان هم خوشحالیم که به نظر می رسد دولت اشتباه خود را پذیرفته است. همه ما به لایحه یک فوریتی دولت برای بازگرداندن نرخ ارز وارداتی به 4200 تومان امیدواریم. امیدواریم مجلس با درک فوریت این لایحه به آن رای مثبت بدهد.

تاثیر لایحه فوریت های دولت/ قیمت ها کاهش می یابد؟

وزیر اقتصاد دولت سیزدهم 30 تیرماه از ارائه لایحه دو برابری جدید برای بازگرداندن نرخ ارز محاسبه شده گمرکی به نرخ 4200 تومانی به شورای اسلامی خبر داد و گفت: با توجه به تاثیر این عدد بر نرخ ارز. قیمت نهایی تولید، امیدواریم مجلس با فوریت این لایحه را تصویب کند.

  طرح توسعه آبادان و هرمشهر به زودی در دولت تصویب می شود

بر اساس این لایحه، در صورت تصویب، نرخ ارز محاسبه شده گمرک از نرخ ETS به 4200 تومان تغییر می کند و بنابراین می توان امیدوار بود که با تصویب و اجرای این لایحه، کالاهایی که وارد می شوند یا قرار است وارد شوند، برای برای تامین مواد اولیه خود تا حدودی ارزان می شوند. حداقل هزینه واحدهای تولیدی کاهش یابد و این کاهش با تاخیر به مصرف کننده منتقل شود.

وزیر اقتصاد در رابطه با این لایحه و ضرورت آن توضیح داد: اهمیت این موضوع این است که نرخ محاسبه ارز در گمرک تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصول نهایی دارد و قیمت ها افزایش نمی یابد. . در ادامه در سال 1401 دولت تصمیم گرفت نرخ گمرکی محاسبه شده را به نرخ سال گذشته برگرداند.

اسدی به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار می گوید: انتظار داریم با تصویب این لایحه ارز 4200 تومانی در برخی بخش ها حفظ شود. در غیر این صورت اگر جلوی تورم گرفته نشود در ماه های پایانی سال جاری مشکلات جدی در انتظار ما خواهد بود. تعدیل حداکثری توده های کارگران، محرومیت و محرومیت دور از انتظار نخواهد بود.

بررسی‌های اقتصادی نشان می‌دهد در صورت عدم تصویب و اجرایی نشدن این لایحه، رشد شاخص‌های تورمی در ماه‌های آینده ادامه خواهد یافت. با این حساب تورم خوراکی ها که در خرداد ماه نزدیک به 90 درصد بود، در ماه های آینده به 100 یا 120 درصد خواهد رسید. تورم نقطه ای نیز به طور جدی افزایش می یابد و به نرخ های بالای 50 یا حتی 60 درصد می رسد. در چنین شرایطی، نمایندگان مجلس باید آستین ها را بالا بزنند و با تصویب لایحه فوریت های دولت، «راه جدیدی» برای کنترل تورم باز کنند. با تصویب این لایحه نرخ ارز گمرکی برای واردات به 4200 تومان باز می گردد، اما آیا در بازار امروز قیمت ها عقب نشینی کرده و تا قبل از اردیبهشت ماه برمی گردند؟

2022-07-24 06:35:10

دیدگاهتان را بنویسید