تصاویر/ موجوداتی که بدون آب زنده می مانند!

فرادید| مردم معمولاً بیش از چند روز بدون آب دوام نمی آورند. اما برخی از حیوانات سال ها بدون آب زنده می مانند.

به گزارش فراد،
گرما در حال حاضر بیشتر نیمکره شمالی را در بر می گیرد. گرما خشکسالی می آورد.

کمبود آب منجر به تلفات افراد و حیوانات می شود. ما روزانه بین 4 تا 9 لیوان آب مصرف می کنیم. اگر برای رفع تشنگی آب ننوشیم، با عواقب بدی مواجه خواهیم شد. علائم کم آبی ممکن است شامل خستگی، سردرد و ضعف عضلانی، افزایش ضربان قلب و در نهایت از دست دادن هوشیاری باشد.

بسیاری از حیوانات نیز این مشکل را دارند. اما برخی از موجودات، به ویژه آنهایی که در محیط خشک زندگی می کنند، در مقابله با خشکسالی بسیار مدبر و مدبر هستند.

لاک پشت صحرا

ذخیره سازی برای روزهای خشک

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

هیچ خانه ای در بیابان بدون مخزن آب وجود ندارد، اما برای برخی گونه های جانوری این مخزن بسته است.

لاک پشت ها، از جمله لاک پشت های صحرایی و لاک پشت های غول پیکر در جزایر گالاپاگوس، آب را در مثانه خود ذخیره می کنند. وقتی باران می بارد و وقتی به برگ های آبدار می رسند حباب های خود را پر از آب می کنند. در روزها و فصول خشک، آب از دیواره نفوذپذیر مثانه استخراج می شود.

گلن ولسبرگ از دانشگاه ایالتی آریزونا می‌گوید: «اگر لاک‌پشتی را بگیرید و او را آزار دهید، در نهایت به سوراخی در آب می‌روید».

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

قورباغه استرالیایی آب را در آبشش ها، بافت های بدن و مثانه خود ذخیره می کند. این دوزیست متورم می تواند دو برابر وزن خود آب ذخیره کند. وقتی ظرفیت آن پر شود می تواند تا 5 سال بدون آب زنده بماند.

سایر ساکنان بیابان نیز مکانیسم مشابهی دارند. مارها، پرندگان، قورباغه های بزرگ، کروکودیل ها و سگ های وحشی دارای سیستم ذخیره آب هستند. در فصول خشک، شکارچیان قورباغه ها را شکار می کنند و آن قدر آنها را فشار می دهند تا آب زیادی به دهانشان برود.

  آمار فوت تاج امروز 141/02/21

از گل و لای افتاد
برخی از موجودات در مناطق خشک بدن خود را می پوشانند تا از تبخیر آب جلوگیری کنند. در بیابان های آمریکای شمالی، قورباغه های بیابانی از پاهای پنجه مانند خود برای حفر چاله های عمیق در زمین استفاده می کنند. بعد سه چهار سال آنجا مخفی می شوند. قورباغه های کوچک در یک لانه امن برای ذخیره آب در یک غشای چسبناک فشرده می شوند. ولسبرگ می گوید: «ده ماه بعد، وقتی باران شدید را احساس می کنند، به سطح زمین باز می گردند.

در یک آزمایش، ولسبرگ یک قورباغه درختی را برای چندین ماه در جعبه کفش نگه داشت. “وقتی جعبه را باز کردم، چیزی شبیه قورباغه مومیایی شده دیدم. روی آن آب ریختم. قورباغه از پوسته اش بیرون آمد و کاملاً خوب بود.”

نگران آب نباش فقط بخور
برای موجودات بیابانی، غذا بهترین منبع آب است. وقتی نمی توانند آب را ذخیره کنند، غذا را ذخیره می کنند. بزها و موش های جیبی در آمریکای شمالی زمانی که هوا مرطوب است غلات را جمع آوری می کنند و بقیه سال را با این ذخایر سپری می کنند.

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

ولسبرگ گفت: “می توانید یک موش جیبی و یک مشت دانه را در یک شیشه قرار دهید و بعد از یک سال برگردید. 50٪ دانه و 50٪ مدفوع وجود خواهد داشت و موش کاملاً سالم می شود.”

در حالی که این جوندگان به متابولیسم کربوهیدرات برای آب متکی هستند، پستانداران بزرگ مانند شتر و غزال به متابولیسم چربی متکی هستند. 1.12 میلی لیتر آب به ازای هر گرم چربی تجزیه شده در حیوانات آزاد می شود. بنابراین شتر به جای ذخیره آب در کوهان، چربی را ذخیره می کند. غزال عربی یک چهارم آب مورد نیاز روزانه خود را با ذخیره چربی در قوز کوچک خود تامین می کند.

  مرد جوانی برادرش را کشت و با همسرش ازدواج کرد

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

پیشگیری از نشت
حشرات آب زیادی ذخیره نمی کنند. با این حال، بسیاری از حشرات بیابانی از روش “خسیس در آب” جان سالم به در می برند. این موجودات مقتصد راه های هوشمندانه زیادی برای جلوگیری از اتلاف آب در اثر تعرق، تنفس و ادرار دارند.

موش های بز دارای کیسه های پوشیده از خز بر روی گونه های خود هستند که به طور کامل فاقد غدد بزاقی است. این کیسه های خشک به طور کامل از بقیه قسمت های دهان جدا می شوند. بنابراین در حین انتقال دانه حتی یک قطره بزاق از بین نمی رود. علاوه بر این، موش های بز توانایی استثنایی در دفع آب از ادرار دارند.

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

اگرچه تعریق و تنفس به خنک شدن حیوانات کمک می کند، اما هر دو فعالیت آب زیادی را از دست می دهند. به همین دلیل شترها نفس نمی کشند و غدد عرق کمتری دارند. تفاوت دمای بدن در روز تنها 6 درجه سانتیگراد است. ولسبرگ می‌گوید: “ما انسان‌ها انرژی زیادی صرف می‌کنیم تا دمای بدن خود را نزدیک به 38 درجه نگه داریم. یکی از روش‌های کار شتر این است که دمای بدن خود را آزاد نگه داریم. این یک راه عالی برای کاهش وابستگی بدن به آب است.”

شتر، شترمرغ و موش بز دارای سیستم تنفسی خاصی هستند که به آنها کمک می کند هوای کمتری را بازدم کنند. هوای ریه بزها گرم و اشباع از آب است. اما نوک بینی اش سرد است. راه طولانی و پیچیده ای بین آنها وجود دارد. با خروج هوا از ریه ها، بخار آب سرد شده روی غشای خارجی مخاط بینی موش می نشیند. وقتی خنک شد، آب دوباره به بدن کشیده می شود.

  پیشنهاد خوب آمریکا برای ایران در مذاکرات وین؟!

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

اگر می توانید آن را دریافت کنید
برخی از حیوانات بیابانی راه هایی برای ذخیره آب دارند. اما راه های جالب دیگری برای جذب قطرات آب وجود دارد. به عنوان مثال، “شیطان خاردار” که در بیابان های استرالیا زندگی می کند، توانایی نوشیدن از پوست خود را دارد. پوست او پر از خار است و بین این خارها کانال های جاذب آب وجود دارد.

در بیابان های نزدیک دریا، مانند صحرای نامیب در آفریقا، غبار صبحگاهی نعمت بزرگی است. سوسک های مه مانند نگهبانان هر روز منتظر نشستن مه ​​روی بدنشان هستند. قطرات آب نیاز روزانه آنها را تامین می کند.

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

اگر هوا خشک تر شود چه؟
ماری پرس از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: “فقط به این دلیل که این موجودات بیابانی به آب و هوای خشک عادت کرده اند، به این معنی نیست که با خشک شدن هوا زنده می مانند. همه چیز به میزان خشکی آن بستگی دارد.”

وقتی باران می بارد، رشد گیاه تحریک می شود. اگر باران کافی باشد، موش ها منبع غذایی خوبی خواهند داشت. اما اگر فواصل تولید مواد غذایی طولانی باشد، وضعیت آنها بدتر می شود. آنها مانند هر چیز دیگری خواهند مرد.

موجوداتی که سال ها بدون آب زنده می مانند

ولزبورگ اثرات تغییرات آب و هوایی را بر روی گونه های خاصی مانند قورباغه ها مطالعه کرده است. او معتقد است که پیش بینی تأثیر خشکسالی بر حیوانات مقاوم در برابر آب بسیار دشوار است.

منبع: بی بی سی
ترجمه: فراد

دیدگاهتان را بنویسید