تصاویر دیده نشده از مسجد الاقصی

فاطمه عباسی| هفت مسجد و 15 گنبد در صحن بارگاه شریف در منطقه قدیمی قدس، البلده القدیمه وجود دارد. اما تنها نام آکسا که به معنای جلوتر است، شهرت جهانی پیدا کرده است.

علاوه بر مسجد الاقصی (با گنبد طلا)، مسجد قبله بزرگ (گنبد تیره)، مسجد مروانی، مسجد قدیمی، مسجد قبه الصخره، مسجد البرک، مسجد المغربه. و مسجد جامع بانوان نیز در این منطقه به مساحت 14 هکتار واقع شده است. اما این منطقه دارای گنبدهای تاریخی گوناگون دیگری نیز می باشد که محل زندگی پیامبران و بزرگان ادیان ابراهیمی است.

این گنبدهای زیبا یکی از بارزترین ویژگی های این محوطه مقدس و از شاهکارهای جاودانه اسلامی و زیباترین آنهاست که حال و هوای خاصی به آن بخشیده است به ویژه قبه الصخره واقع در دل مسجدالاقصی. . معروف است که مسجدالاقصی پانزده گنبد دارد که عبارتند از:

گنبد صخره ای

گنبد صخره بنایی هشت ضلعی با گنبدی طلایی است و موقعیت آن نسبت به مسجد الاقصی شبیه به جایگاه قلب در بدن انسان است، یعنی. کمی در وسط سمت چپ

تاریخ ساخت آن به دوره امویان باز می گردد. در زیر این گنبد طلا و داخل مسجد صخره ای قرار دارد که حضرت محمد (ص) در شب اسارت و معراج خود از آن به آسمان عروج کردند. در زیر این صخره تاریخی غار کوچکی وجود دارد که مسلمانان در آن نماز می خوانند.

گنبد صخره ایگنبد صخره ای و زنجیر در یک قاب

گنبد زنجیری

گنبد این سلسله در داخل بارگاه مبارک (الاقصی) در شرق قبه الصخره قرار دارد که به دستور خلیفه اموی عبدالملک بن مروان ساخته شده است. گفته می شود زیر این گنبد زنجیری وجود داشته که طرفین پرونده برای شناسایی فرد واقعی به آن دست زده اند. این گنبد شش ضلعی است و از شش ستون در داخل تشکیل شده است. یهودیان ارتباطی بین این داستان و یکی از داستان های عهد عتیق داوود دارند.

  مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی قطر

گنبد دستور زبان
گنبد نحوی یا دستور زبان و دیگر دیوارهای تاریخی در کنار آن

گنبد دستور زبان

گنبد سازه در منتهی الیه جنوب غربی قبه الصخره قرار دارد و مربوط به دوره ایوبیان است. این ساختمان مدرسه ای برای آموزش صرف و نحو و زبان بود. گنبد دستور زبان در زمان اشغال بریتانیا به کتابخانه تبدیل شد و اکنون به عنوان مقر دادگاه تجدید نظر شرعی مورد استفاده قرار می گیرد. این گنبد مشرف به ندبه یا دیوار درخشان صحن مبارکه و نیز دروازه های مغربی و السیلسیله است.

گنبد ارواح

گنبد ارواح و موقعیت آن نسبت به گنبد صخره ای

گنبد ارواح

گنبد ارواح در صحن مبارک و نزدیک گنبد معراج قرار دارد که قدمت آن به دوران عثمانی می رسد. این گنبد بر روی هشت ستون مرمری با هشت طاق سنگی ساخته شده که ارتفاع آنها کمی کمتر است.

گنبد حضرت سلیمان

گنبد حضرت سلیمان علیه السلام و فضای معنوی بارگاه متبرکه

گنبد حضرت سلیمان علیه السلام

گنبد حضرت سلیمان (ع) در ضلع شمالی قرار دارد و توسط بنی امیه ساخته شده است. این گنبد نیز دارای ساختاری هشت ضلعی با چهار ورودی است که یکی از آنها مستقیماً به محراب و قبله است.

گنبد خضر
گنبد خضر

گنبد حضرت حیدر (علیه السلام)

گنبد حضرت الحضر در گوشه شمال غربی قبه الصخره قرار دارد که قدمت آن به دوره عثمانی می رسد و گنبد بر پایه شش ستون مرمری زیبا با طاق های سنگی نوک تیز تزئین شده با طلا ساخته شده است.

تصاویر دیده نشده از مسجد الاقصی یادگاران انبیا و عرفا در گوشه و کنار صحن گهواره حضرت عیسی (ع) را ببینید

گنبد معراج

گنبد معراج و تاج زیبای آن

گنبد معراج

گنبد معراج در قسمت شمال غربی قبه الصخره به مناسبت معراج در سال 1200 میلادی یعنی بیش از هزار سال پیش ساخته شد و برخی منابع ادعا می کنند که این گنبد به جای گنبد باستانی دیگری ساخته شده است که توسط وی تخریب شده است. این گنبد دارای معماری منحصر به فردی است که مجموعاً سی ستون دارد و بر روی گنبد اصلی آن گنبد کوچکی مانند تاج قرار دارد.

  بارش برف نوروزی در بوینورد!

منبر دعوا

منبر برهان و گنبد

گنبد ترازو

گنبد المیزان که به منبر نیز معروف است در گوشه جنوبی صحن مطهر و نزدیک طاقچه جنوبی قرار دارد. تاریخ ساخت آن به زمان قاضی برهان الدین بن جماعت برمی گردد که در واقع منبری است با گنبدی در بالا.

گفته می شود که این گنبد در ابتدا چوبی بوده اما پس از بازسازی به مرمر تبدیل شده است. در پایان قرن بیستم، گروهی از معماران ایتالیایی آن را بازسازی کردند.

گنبد یوسف

گنبد یوسف آقا (آقا) والی اورشلیم

گنبد یوسف آقا

گنبد یوسف آقا در ضلع غربی مسجد القبلی، مسجد قبله اعظم قرار دارد که به دستور یوسف آقا، والی عثمانی بیت المقدس، برای ایجاد مکان مناسب برای عبادت در نزدیکی مسجد جامع ساخته شد.

گنبد موسی

قبه موسی نزدیک البیکا

گنبد حضرت موسی (علیه السلام)

گنبد حضرت موسی در داخل بارگاه مبارک و در نزدیکی قسمت جنوب غربی البقاع قرار دارد و طرح آن حاکی از آن است که از آن برای عبادت شاهزادگان ایوبی در زیارت بیت المقدس استفاده می شده است. ساختمان این گنبد مربع و دارای پنجره است.

محراب پیامبر

محراب پیامبر در شب معراج

گنبد محراب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم باشد

قبه النبی در غرب قبه الصخره تا گنبد معراج قرار دارد. برخی از مورخان بر این باورند که در محل حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) ساخته شده و در شب معراج با پیامبران و فرشتگان نماز خوانده است. برخی از متون حاکی از آن است که صعود در سمت راست صخره صورت گرفته است و دلیل زیاد بودن گنبدهای سمت راست نیز به همین دلیل است.

  مرد جوان زنده در آتش است!

گنبد صلاح الدین ایوبی

گنبد یوسف صلاح الدین ایوبی

گنبد یوسف

گنبد یوسف که به صلاح الدین ایوبی نیز معروف است، در جنوب قبه الصخره قرار دارد و قدمت آن به دوره عثمانی می رسد. این گنبد بر بنایی مربع شکل استوار است که پایه آن از دو ستون مرمری زیبا و دیواری در جهت قبله تشکیل شده است.

عبادتگاه عرفای صوفیه

عبادتگاه عرفای صوفیه قبه عاشقان پیامبر نامیده می شود.

گنبد عاشقان پیامبر

گنبد عاشقان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در گوشه جنوب شرقی باب الاطم قرار دارد. و، اما نام فعلی او از رویه جمعی شیوخ صوفیه در ذکر مردان زیر او آمده است. این بنا دارای ضلع باز و محراب سنگی توخالی زیبایی است.

عبادت

ستایش شیخ الخلیلی

گنبد شیخ خلیلی

گنبد شیخ الخلیلی در صحن صخره ای در قسمت شمال غربی گنبد صخره قرار دارد که گنبد پیامبر و معراج را جدا می کند و عبادتگاه یکی از شیوخ صوفیه نیز می باشد. معروف به گنبد باخ. در زیر این گنبد ساختمان پایینی به نام غار ارواح قرار دارد که با پلکانی سنگی می توان به آن رسید.

گهواره عیسی

گهواره حضرت عیسی علیه السلام

قبه حضرت عیسی علیه السلام

گنبد حضرت عیسی (ع) که گهواره حضرت عیسی (ع) نیز نامیده می شود، در گوشه جنوب شرقی دیوار بیت المقدس و دیوار مسجد الاقصی قرار دارد که به افتخار حضرت عیسی ساخته شده است. . در زیر این گنبد حوض سنگی به نام گهواره عیسی قرار دارد. در مقابل این حوض محراب سنگی و توخالی قرار دارد.

صحن مسجدالاقصی

نمایی از صحن شریف مسجدالاقصی که شب گذشته با وجود وحشیگری صهیونیست ها پذیرای 250 هزار نمازگزار بود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید