تصاویر/ خطر جان مردم افغانستان

416702 285 خبر مرکزی

فرادید|با شروع فصل زمستان یک کیلو زغال سنگ وارد بازارهای افغانستان می شود.

به گزارش فرادید حتی با افزایش قیمت‌ها، افغان‌ها چاره‌ای جز تولید گرما در زمستان ندارند و آن را به یکی از خطرناک‌ترین نوع هوا در جهان تبدیل می‌کند.

امانولا دوزی، یکی از مشتریان زغال سنگ گفت: “آلودگی باعث بیماری های تنفسی جدی می شود… همه افغان ها می دانند که این آلودگی ناشی از سوزاندن زغال سنگ است.”

بیش از سه ماه از حمله طالبان و سقوط دولت افغانستان تحت حمایت غرب می گذرد و قطع کمک های خیریه بین المللی به افغانستان منجر به فروپاشی اقتصاد این کشور شده است.

مسدود کردن دارایی های افغانستان به ارزش بیش از 9 میلیارد دلار توسط ایالات متحده، بحران بانکی این کشور را تشدید کرده است.

دوزی می‌گوید در چنین شرایطی، زغال‌سنگ همچنان ارزان‌تر از سایر جایگزین‌ها است.

عبدالله رحیمی تاجر بازار می گوید: «اگر برق و گاز داشتیم مردم زغال سنگ نمی سوزانند.

داغ تر

از افغانستان تا بیست و ششمین اجلاس تغییرات آب و هوایی برای جام گلاسکو که در آن 200 کشور متعهد شدند برای جلوگیری از گرمایش جهانی تلاش کنند و زغال سنگ را عامل آلودگی هوا دانستند، راه درازی در پیش است.

با این حال، افغانستان، یکی از فقیرترین کشورهای جهان، همچنان یکی از پایین ترین سطوح آلودگی هوا را دارد.

در سال 2018، یک افغان به طور متوسط ​​0.2 تن دی اکسید کربن تولید می کند که برای یک شهروند عادی آمریکایی 15 تن است.

با این حال، کابل اغلب در میان 10 کشور برتر جهان با بدترین آلودگی هوا قرار دارد.

  توسعه ناتو یک رویداد غم انگیز برای امنیت اروپا است

هر ساله هوای پایتخت در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا سمی و مملو از دود می شود که ناشی از سوزاندن زغال سنگ، چوب و سایر زباله های وسایل گرمایشی خانگی است. خانواده ها برای گرم نگه داشتن همه چیز از زباله گرفته تا لاستیک ماشین را می سوزانند.

دوزی می گوید: گرم شدن هوا یک مشکل جهانی است و ما از آن آگاه هستیم. هوا رو به گرم شدن است و در زمستان اینجا مثل قبل برف نداریم.»

منبع: الجزیره
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید